31.03.2007

LEWEL


31.03.2007 START 22.00
KONCERT: LEWEL [Białystok]
Wstęp 5 pl / rezerwacja : pgr_art@op.pl


LEWEL to projekt eksplorujacy przestrzenie szeroko pojmowanej muzyki elektronicznej i sztuki wideo.
Elektroniczne geste struktury, samplerowe eksperymenty, darkambientowe tla i niepokojaca atmosfera laczy sie z
surowa sila spreparowanych postindustrialnych dzwiekow i video performancem.
http://www.myspace.com/lewelmuzik

LEWEL is a project that explores the wide range of electronic music and video art spaces. Dense electronic structures, sampler-made experiments, dark ambient backgroud and alarming atmosphere are harmonized with the austere power of artificially made postindustrial sounds and video-performance.
DEADBEAT


30.03.2007 start 22.00 / DEADBEAT / BILETY 25 PLN rezerwacje pgr_art@op.pl / bez rezerwacji : 30 pln
Wolna Pracownia PGR ART Kolonia Artystów. Zapraszamy.

FOTO >>>

Suport:
Abstrakt Struktur / [www.netlabel.pl] / http://www.rafaldetkos.republika.pl / [Rafał Dętkoś]
esmonitesso (plateaux) /
sadist (plateaux)
decay [shipyard]
vj kinetofon /
vj pgr art /Exhibition:
PGR ART [Mikołaj Robert Jurkowski / Sylwester Gałuszka]
"Holiday Salon 2007" - instalacja przestrzenna.

Przed wydarzeniem zapraszamy na darmowe warsztaty Vj / Dj / live akt /
start 16.00 - 18.00 [wejscie do godziny 17.00 przez Drogi do Wolności]
Prowadzący:
Kinetofon [Vj]
PGR ART [Vj]
Decay [Radek Kobus] [dj's set]
Sadist [plateaux / comicstore] LIVE
esmonitesso [plateaux] [dj's set]
Ilość miejsc ograniczona!!!

start live akt's: 22:00
wjazd: 25 pln (rezerwacja ) / 30 pln
miejsce : Wolna Pracownia PGR ART - Kolonia Artystów /
ul. Doki 1 Gdańsk - Stocznia
Ilość miejsc ograniczona !!!

Rezerwacje przyjmujemy do 16.00 [30.03.2007], można ich dokonywać przesyłając swoje dane
osobowe na adres: pgr_art@op.pl z dopiskiem "Deadbeat" [na koncert]
lub "Warsztaty" [na warsztaty].
Jeśli zgłoszenie zostanie przyjęte - potwierdzimy to majlem w którym
podamy info o regulaminie wejścia na teren Stoczni Gdańskiej.DEADBEAT
Urodzony w 1978 roku w Kitchener (Ontario) w Kanadzie Scott Monteith może się pochwalić niezwykle różnorodną i wielobarwną historią muzyczną. Pierwszym doświadczeniem muzycznym tego syna terapeutki Reiki i pastora Kościoła Zjednoczonego Kanady był oczywiście śpiew w chórze. Po krótkiej przygodzie, jako młody nastolatek, z bardziej nieugładzonymi formami acid rocka (gdzie największą rolę odgrywały cykliczne jam sessions), dosyć szybko zainteresował się industrialnymi odcieniami muzyki, wyznaczanymi przez Throbbing Gristle, Skinny Puppy czy Front 242. Równie często wymykał się do Toronto na weekendowe rave'y, gdzie poznał (przyszłych współpracowników i długoletnich przyjaciół) - Mike'a Shannona i Jeffa Milligana. Pod wpływem jednego, przesyconego muzyką Basic Channel i Maurizio setu, gdzieś w okolicach '94 lub '95 roku, Scott sam zaczął przygodę z djką, grając głównie płyty ambientowe i zdubowane techno. Krótko po skończeniu 18 lat, przeniósł się do Montrealu, by "zacząć wszystko od nowa".

Jeden z jego pierwszych współlokatorów organicznie nie znosił muzyki elektronicznej. By zatem przerwać ciągły potok elektronicznych dźwięków dobywających się z pokoju Scotta, ten fan reggae podjął się zadania zaznajomienia Scotta z klasycznymi nagraniami roots, ska czy dubu. Od tego czasu brzmienia te całkowicie go opanowały. Zawsze elastycznie dostosowujący się do nowo napotykanych okoliczności, szybko stał się ważnym elementem wzrastającej sceny elektronicznej Montrealu (z Akufenem czy Timem Heckerem na czele). Zaczął, wraz z innym ze współlokatorów, Stevem Beaupre (z którym w tej chwili tworzy projekt Crackhaus) organizować imprezy pod szyldem Covert Ops, które przyciągały większość późniejszych organizatorów dopiero-co-rodzącego-się festiwalu Mutek (Alain Mongeau, Eric Mattson czy Vincent Lemieux).

Między 1999 i 2003 Scott pracował także dla mającej swoją siedzibę w Montrealu firmy programistycznej Applied Acoustics Systems (AAS), gdzie pogłębiał swoją wiedzę dotyczącą syntezy i architektury dźwięku.

Mimo że spędza sporo czasu konstruując nowe instrumenty (używając Tassmana AAS, jak również Reaktora Native Instruments), sam proces technologiczny nie jest dla niego najważniejszy: "Dźwięk może być sam w sobie interesujący, tak z estetycznej jak i technicznej perspektywy. Ale jeśli to wszystko, co ma do zaoferowania, szybko staje się nudny. Dlatego im dłużej pracuję z dźwiękiem, tym bardziej istotne jest dla mnie tworzenie dźwięków, które są dużo bardziej "moje" niż "nowe"”. Jest także wyznawcą software'owej szkoły kompozycji: "Nie używam innego sprzętu niż moje kontrolery MIDI i myślę, że tak już pozostanie".

Niezwykle płodny kompozytor, jak też świetny performer, pod pseudonimem Deadbeat, jak też z projektem Crackhaus, wydaje w szeregu uznanych wytwórni. Debiutancki album na niezwykle uznanej Intr_version ("badania nad dubem na poziomie komórkowym"), następnie szereg nie mniej udanych singli, wreszcie w 2002 ukazuje się jego pierwszy album dla ~scape, "Wildlife Documentaries" - album, który na nowo odkrył dźwiękowe znaki charakterystyczne dubu, ubierając je w niemal filmową opowieść.

"Ze względu na to, że moja muzyka jest tak mocno inspirowana tradycją czarnej muzyki, często jest dla mnie problemem znalezienie właściwych proporcji między okazaniem szczerej miłości i szacunku poprzez moje interpretacje, a popadaniem w pułapkę nostalgicznych zapożyczeń (i kulturowego zawłaszczenia)". Jego następny album, wydany w 2003 "Something Borrowed, Something Blue", będący ścieżką dźwiękową dla miesięcy poprzedzających ślub Scotta, dowodzi, że udało mu się uniknąć wspomnianej wyżej pułapki.

Jest mistrzem rozmytych granic, którego powszechnie znane, zuchwałe podejście do dekonstruowania gatunków i mieszania muzycznych metafor cały czas połyskuje subtelnymi promieniami pomysłowości. Pozwalając swym opowieściom rozwijać się w urzekającym rozmarzeniu, Scott zmusza nas do podążania za nim i jego niepowtarzalnym zestawem wcieleń w ich niezwykłej podróży w wiecznie komplikującej się jakby filmowej fabule - historii, która ciągle szuka swojego zakończenia.

Š ~scape & plateaux

http://www.techno.ca/deadbeat/#about

http://www.myspace.com/deadbeatcomputermusic

DeadbeatJeden z większych talentów światowego ambient-dubu, Scott Montheit od 1998 roku buduje swoją pozycję jako Deadbeat - jednoosobowy projekt eksperymentujący z najnowszymi brzmieniami w elektronice. Pochodzący z Montrealu jest jednym z najważniejszych przedstawicieli tamtejszej sceny minimal, w ramach której działają również tacy artyści jak choćby Akufen czy Algorithm [Jeff Milligan]. Podobnie jak swoi "koledzy po fachu", również Montheit zabłysnął w roku 2002, kiedy to słynna już wytwórnia Force inc. wydała składak "Montreal Smoked Meat", samo miasto zaś stało się jednym z ważniejszych ośrodków ambient-minimal-dubu etc. - wspomnieć choćby festiwal Mutek, który uznawany jest za coraz bardziej wpływowy i opiniotwórczy.
Sam Deadbeat swą popularność zdobył kilkoma znakomicie przyjętymi albumami, również wieloma koncertowymi podróżami, z którymi zawitał również do naszego kraju. Prócz tworzenia muzyki artysta zajmuje się również konstrukcją programów komputerowych, pozwalających sprawniej i bardziej efektownie kreować muzyczne przestrzenie. W latach 1999-2003 Montheit pracował dla Applied Acoustic Systems - firmy produkucącej oprogramowanie do tworzenia muzyki, takie jak choćby Tassman Software Synthetizer. Wspólnie z innym słynnym programistą i innowatorem - Robertem Henke [Monolake], Deadbeat stworzył unikatowy program Atrantic Waves Interface 3, pozwalający tworzyć wspólne dźwięki bez względu na odległość, jaka dzieli uczestniczących w nagraniach muzyków. Wszystko, oczywiście, dzieje się przez Internet, a każdy nowy dźwięk ma w programie swój wizualny odpowiednik - dzięki temu publiczność uczestnicząca w wydarzeniu ma możliwość bierzącej obserwacji poczynań artystów. Projekt Atlantic Waves już okrzyknięty został połączeniem muzyki ze sztuką wizualną, instalacji z improwizacją, jednym z najciekawszych elektronicznych przedsięwzięć ostatnich lat.
Jako Deadbeat Montheit zadebiutował w roku 2000 swym singlem Cesium Beam, wydanym przez Hautec Records. Do dziś muzykę Deadbeat wydawały takie labele jak wspomniany Force inc czy ~scape, dla którego płyty Montheita pozostają jednymi z najciekawszych w katalogu. Pierwszy duży krążek Deadbeat ukazał się w roku 2001, nosił tytuł "Primodia" i wydany został przez Intr_Version. Rok później ukazał się album "Wild life Documentaries", wydany przez ~scape, będący przełomem w muzycznej karierze Montheita. Ta znakomita porcja ambient-dubu spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem, sam Deadbeat od tej pory stał się jedną z centralnych postaci kanadyjskiej sceny, zaczął również zdobywać coraz większą popularność w Europie - grając między innymi na festiwalach w Barcelonie [Sonar] i Berlinie [Transmediale]. Rok 2004 przyniósł z niecierpliwością wyczekiwany, kolejny świetny album artysty - "Something Borrowed, Something Blue", który ma wielke szanse stać się jedną z najciekawszych płyt roku. Procz działalności solowej Scott Montheit współpracuje również z Stephenem Beaupre, tworząc wspólny projekt Crackhaus, inspirowany twórczością Akufena czy Herberta. Występy na żywo muzyka, zarejestrowane podczas festiwali Sonar czy Mutek pobrać można z oficjalnej strony artysty - tutaj 

24.03.2007

"Najpierw smutna a potem płacze"


24.03.2006 godz.22.00
Wystawa zbiorowa pt. "Najpierw smutna a potem płacze" [Zielona Góra]
BASIA BAŃDA / STEFAN HANĆKOWIAK / MICHAŁ JANKOWSKI / JAKUB OLEJARCZYK / MAJA MUCIEK / RAFAŁ WILK / SŁAWEK CZAJKOWSKI"ZBJOK" / SEWERYN SWACHA /
Wystawa prezentuje młodych twórców,nie wiąże ich program ani wspólna postawa wobec sztuki.Różnorodność ,która przedstawiają łączy miejsce.Wszyscy żyją i tworzą w Zielonej Górze lub są z nią w istotny sposób związani.Miejsce nie dostrzegane na mapie polskiej sztuki a które coraz częściej daje znać o sobie ciekawymi zjawiskami.
Wstęp 5 pl / rezerwacja : pgr_art@op.plLista uczesników:

BASIA BAŃDA,ur.1980 Dyplom na wydziale malarstwa w Poznaniu,zajmuje się malarstwem i zrobiła jeden performance,ważniejsze wystawy
indywidualne i zbiorowe :
-Art Forum,Berlin 2005
-Targi Sztuki, Poznań 2005
-wystawa o moich podrózach,Galeria Zderzak,Kraków 2005
-Zoon politykon,Galeria bałtycka,Słupsk 2005
-Basia ...Bwa,Zeilona Góra,2007
-Malarstwo 21 wieku,Zachęta,Warszawa 2007

STEFAN HANĆKOWIAK,ur.1979 dyplom na wydziale Artystycznym,Uniwersytet Zielonogórski.Zajmuje się malarstwem,warsztatatami artysycznymi i jest perkusistą zespołu "wyrzuci z empatii".

MICHAŁ JANKOWSKI ,ur.1977 dyplom z malarstwa w Katedrze Kultury I Sztuki Plastycznej,Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Zajmuje sie malarstwem .Ważniejsze wystawy indywidualne i zbiorowe :
-"wystaawa dla podróżnych",Dworzec Pkp,Zielona góra,2003
-"malarstwo olejne",wystawa indywidualna,Galeria Bohomaz,Zielona Góra,2003
-Bielska Jesień 2005,(wyróżnienie)Galeria Bielska BWA,Bielsko-Biała
-XXI Festiwal Polskiego Malarstwa współczesnego",wsytawa pokonkursowa,Szczecin,2006


JAKUB OLEJARCZYK ur.1980,dyplom z Instalacji w Katedrze Kultury i Sztuki Plastycznej,UZ
Tworzy instalacje i od czasu do czasu łapie ptaka za ogon i maluje.
waźniejsze wystawy indywidualne i zbiorowe:
-"Obrazy małe i duźe",Galeria Polony,Poznań,2001
-"wystawa dla Podróżnych",Dworzec PKP,Zielona Góra,2003
-"Salon Jesienny",BWA ,Zielona Góra,2005
-Wystawa Dyplomowa"Pomiedzy",PWW,Zielona Góra, 2005

MAJA MUCIEK ur.1981,Dyplom z malarstwa w Instytucie Sztuk Pieknych,UZ
zajmuje się malarstwem.
. wystawy: 2001
- wystw.zbior. gorzow wlkp.dom kultury ,2003
- "wsciekle psy", galeria mlodych, Zielona Góra
-"wystawa indywidualna",galeria kolejarz,Zielona Góra, 2004

RAFAŁ WILK ur. 1979, Dyplom z malarstwa w Instytucie Sztuk Pieknych,UZ
Zajmuje sie malarstwem i video.waźniejsze wystawy indywidualne i zbiorowe:
- wystawa zbiorowa , "Parada Mistrzów", BWA, Gorzów,2006
- wystawa zbiorowa, galeria Milano, Warszawa,2006
- festiwal . pokaz video, " More or Less", Porto, Portugalia,2006
- wystawa po konkursowa, "Obraz roku 2005",Hotel Europejski,2006
Warszawa, - I Grand Prix
- wystawa indywidualna,"ludzie Wilka", Bohomaz, Zielona Góra,2005

SŁAWEK CZAJKOWSKI "ZBJOK" ur.1981, Dyplom z malarstwa w Instytucie Sztuk Pieknych,UZ.Tworzy graffiti.

SEWERYN SWACHA ur. 1979, Dyplom z malarstwa w Instytucie Sztuk Pieknych,UZ.Zzajmuje sie malarstwem. waźniejsze wystawy indywidualne i
zbiorowe:
-"Wystawa dla podroznych",dworzecPKP-ZG 2002
-"Tęsknota za malarstwem", Galeria pies poznan 2004
-"Zoon politykon", Galeria baltycka slupsk 2005
-"Czytaj polską fantastykę" Galeria pies poznan 2005

17.03.2007

Olaf Nowaczyk - live akt: nuoh


p17.03.2007 start 22.00
live akt: nuoh [olaf nowaczyk] / ultra satanistyczne bękarty (olaf nowaczyk - mikrofon; łukasz górski - bas; bartosz brdak - perkusja):/ bielty 5 pln / KRS 1 pln / rezerwacje: pgr_art@op.pl

6666 ultra satanistycznych bękartów oraz 88 socjopatycznych socjotechników prezentuje spektakl p.t.: "pełne są niebiosa i ziemia chałwy z pały twojej"

ze względu na natłok zajęć stephena o'malleya, obrażalstwo jamesa plotkina, gardłową niedyspozycję alana dubina, pogłębiającą się depresję j. k. broadricka, brak zainteresowania graniem g.c. greena, utrudniającą trzymanie gitary nadwagę douglasa p., długi urlop boyda ricea, nieodwracalną śmierć iana curtisa, nieosiągalność masami akity etc. - w kolonii artystów dnia 17 marca roku bezpańskiego 2007 wystąpią:


1. nuoh (olaf nowaczyk - dźwięki/głos):

jest nas troje - ja, moja ciekawość i nasz nieodłączny towarzysz przypadek, na którego pomoc zdajemy się coraz bardziej, odkąd do tworzenia dźwięków używamy komputera. oczywiście, wcześniej też improwizowaliśmy, ale rola przypadku była ograniczona, gdy w użyciu był sprzęt działający w tzw. "czasie rzeczywistym".
od czerwca 2002 poszukujemy dźwięków, które nas poniosą. w taki sposób, że zaniknie granica między nami a nimi - a wtedy zapada cisza, głębsza niźli cisza bez dźwięków.
efekty tej pracy są sprawdzalne pod adresami: www.audiotong.net (epka "tajne przejścia"); www.myspace.com/nuoh (utwory starsze i nowsze, co jakiś czas aktualizowane).


2. ultra satanistyczne bękarty (olaf nowaczyk - mikrofon; łukasz górski - bas; bartosz brdak - perkusja):

doom wyzwolony z niewoli metalu,
noise który nie chce się oddać w niewolę przypadku.
...etycjarepetycjarepet...


3. Galeria Klosz.art wernisaż Agnieszka Szreder wideo instalacja pt. "the glass trap

10.03.2007

"Trafiona - Zatopiona"


10.03.2007 start 22.00
Wernisaż pt. "Trafiona - Zatopiona"
Joanna Fluder (Gdańsk) , Paulina Semkowicz ( Kraków)
Wstęp 5 pl / rezerwacja : pgr_art@op.pl

Dj Feel Kolinz (electromantic noisens and pureaktivation muset)

Autorki są absolwentkami malarstwa na ASP w Krakowie i dobrze się znają. Już raz wspólnie pokazywały swoje prace, autorskie gry, w zbiorowej wystawie Available Art pt."Art for Games" w Sint Niklaas (Belgia).

Nazwa wystawy " Trafiona - Zatopiona" jest wypadkową naszych autorskich projektów, które niosą ze sobą skojarzenie z postacią szekspirowskiej Ofelii. Obie prace łączy motyw zatopienia; u jednej we śnie, u drugiej w wodzie.


Joanna Fluder
Instalacja
Są to ołtarzyki z motywem śpiącej dziewczyny. Punktem wyjścia była Ofelia J. E. Millaisa i dwa słowa wypowiedziane przez Hamleta: "Umrzeć, zasnąć..."
Interesuje mnie, gdzie przebiega granica pomiędzy snem a śmiercią. " Zmarli śpią zazwyczaj w ogrodzie pełnym kwiatów.." My zasypiamy w łóżkach pełnych kwiatów drukowanych na tkaninach. Co wieczór układamy się wygodnie do snu jakbyśmy mieli się już nigdy nie obudzic. Nasze twarze, gesty i pozy, nocą przypominają zmarłych czy świętych. Moja praca odnosi się do snu, stanu, w którym się znajdujemy, kiedy nas nie ma, oraz do samego momentu zasypiania.

Video - "Pozytywka"
Muzykę i ruch, które wydobywają się z pozytywki, mechaniczne, jednocześnie
magiczne, zestawiłam z pozami zasypiającej dziewczyny. Ten film jest jak stara zabawka,
która przyśpiesza, zacina się i na nowo powtarza melodyjkę - kołysankę.

Paulina Semkowicz
Malarstwo
Seria obrazów z płynącą kobietą. Obrazy ułożone jeden obok drugiego, w tym samym
formacie, przez co tworzą całość, jeden ciąg (coś w rodzaju sinusoidy). Na każdym
widzimy płynącą kobietę, w różnych ujęciach, ale zawsze zwróconą w jednym kierunku.
Każdy obraz - moduł posiada inna kolorystykę i kompozycję, jednakże bohaterka pozostaje
ta sama - można odnieść wrażenie, ze naprawdę się porusza, przeskakuje z obrazu na
obraz, wymyka się oczom obserwatora i płynie dalej.
Woda jest jednym z głównych tematów wokół których rodzi się moja sztuka. Obfitująca
w szeroka symbolikę, woda prowokuje/inspiruje/zachęca mnie do działania na wiele
sposobów.

Video - (na razie bez tytułu!)
Kilkuminutowy film jest próbą, eksperymentem, wycinkiem mojego świata. Odsłania moje
fascynacje, przeżywanie zjawisk, marzenia, wspomnienia.