03.04.2012

WRZESZCZ ART! | Alicja Karska i Aleksandra Went


Kolonia Artystów oraz Galeria 6,21 mają zaszczyt zaprosić na retrospektywny pokaz filmów
Alicji Karskiej i Aleksandry Went w ramach projektu WRZESZCZ ART!

Otwarcie: 25.02.2012 godz. 19.00 
Kolonia Artystów, ul. Miszewskiego 18, Gdańsk, Wrzeszcz.
Wystawa: 25.02.2012 – 14.04.2012 w godzinach 17.00 – 20.00

Podczas otwarcia oprócz pokazu archiwum wideo zostanie zaprezentowany najnowszy film artystek pt. „Młyniska”.

„W filmie zatytułowanym Młyniska oglądamy obrazy wpisujące się w dwie różne wersje mitycznych wyobrażeń narosłych wokół dwu różnych utopii. Kamera wędruje po elewacjach klasycystycznego dworku i zakamarkach otaczającego go ogrodu, a jednocześnie podąża za kłębowiskiem rurociągów. Osiemnastowieczny Dwór Młyniska w Gdańsku jest tu uosobieniem tego, co, jak mówią autorki filmu: "Zaspokoić ma tęsknotę za ładem, pięknem, za wyobrażeniem idealistycznego obrazu sielskiego życia. Jest ławeczka, oranżeria, zadbany ogród, urokliwy mostek nad rzeczką". Ale w tę idylliczną scenerię wdziera się industrialny krajobraz, z jednej strony Stoczni Remontowej i Północnej, z drugiej - gdańskiej elektrociepłowni. Zza drzew widać przemysłowe struktury, a na harmonijną architekturę dworku patrzymy przez geometryczny chaos metalowych konstrukcji. Kamera prowadzi krętymi dróżkami ogrodu, za którymi rozpościera się przemysłowy pejzaż. Przez cienkie gałęzie widać plątaninę kabli, a z grubych konarów spojrzenie przesuwa się na połyskliwe, pękate rury. Sielskie odgłosy ptasiego świergotu przeplatają się z szumem pracujących rurociągów. Te dwa światy, jednakowo podszyte iluzją szczęśliwości, współegzystują ze sobą, mimo tak oczywistych sprzeczności i napięć.„
tekst: Bożena Czubak, z katalogu "Pamięć obrazów".

Film sponsorowany przez Elektrociepłownie Wybrzeże Spółka Akcyjna Grupa EDF i zrealizowany przy pomocy finansowej Samorządu Województwa Pomorskiego.

Alicja Karska i Aleksandra Went
Mieszkają i pracują w Gdańsku. W 2003 roku ukończyły gdańską Akademię Sztuk Pięknych.
Laureatki wielu nagród między innymi Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz stypendiów: Akademia Schloss Solitude w Stuttgarcie, The Futura Centre For Contemporary Art w Pradze.
Swoje prace pokazywały na wystawach indywidualnych w Gdańsku, Warszawie, Poznaniu, Olsztynie oraz wielu wystawach zbiorowych między innymi w Tel Avivie, Chicago, Bremen , Brukseli, Metz, Stuttgarcie, Pradze, Kiel i Berlinie.
Współpracują od 2002 roku.
www.karska-went.info

WRZESZCZ ART!
to przybliżenie kontekstu społecznego w sztuce współczesnej, jak również ukazanie jej rozmaitych form i tematów.
Konfrontacja artystów o zróżnicowanym podejściu do sztuki, materii w której tworzą, zapewnia wielostronność ujęcia i przedstawienia zagadnień związanych z twórczością artystyczną.
Projekt „WRZESZCZ ART!” ma na celu edukację poprzez sztukę wideo, wymianę doświadczeń artystów mieszkających w Gdańsku oraz popularyzację i zachęcenie do udziału w życiu kulturalnym miasta. Projekt umożliwia bezpośredni kontakt z uczestników z uznanymi artystami sztuki wideo.

Galeria 6.21
Stworzona została pierwsza w Trójmieście galeria wideo o nazwie „6,21”, gdyż jej wymiary wynoszą 6 metrów 21 centymetrów. W roku 2011 projekt był dofinansowany przez Miasto Gdańsk – dotacja z zakresu kultura.
W pierwszym sezonie udział wzięli:
Julita Wójcik, Jacek Niegoda, Ania Witkowska, Adam Witkowski, Piotr Wyrzykowski.

W roku 2012 projekt realizowany jest bez publicznego wsparcia finansowego, w projekcie biorą udział:
Aleksandra Wenta i Alicja Karska
Maciej Salomon
Dorota Walentynowicz
Hubert Czerepok
Wojciech Zamiara

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz