28.10.2011

Lunae descriptio


Multimedialny interdyscyplinarny projekt, mobilne LABoratorium, jest projektem zainicjowanym i realizowanym przez grupę przyjaciół: Roberta Rumasa, Mikołaja Trzaskę, Adama Witkowskiego, Piotra Wyrzykowskiego. Autorów łączy zażyła znajomość z lat studiów, rodowód wspólnej eksperymentalnej pracowni w Gdańskiej ASP, otwarte podejście do eksperymentu i po prostu ciekawość świata.

1.10.2011

UlubiONE review 1999 - 2011


Tegoroczną już szóstą odsłonę festiwalu zainicjuje projekt pod hasłem UlubiONE review, jego premierowa odsłona będzie miała miejsce w Kolonii Artystów w dniu 29 września o godz. 18.00. Projekcja stanowi selekcję najlepszych obrazów jednominutowych, które zostały wybrane spośród polskich (2006-2010) i międzynarodowych edycji festiwalu (1999-2011).



3.09.2011

WRZESZCZ ART! Ania Witkowska | Adam Witkowski


„to - tu” | 03.09-31.10.2011
 Ania Witkowska | Adam Witkowski
 pokaz filmów | wystawa | instalacja |
 Miejsce: Kolonia Artystów, ul. Miszewskiego 18 Wrzeszcz
 Data: 03.09.2011 | Godzina: 19.00
 wstęp wolny



1.09.2011

ARTour 2016 - II Edycja


ARTour 2016
 Czas: 01.09-20.12.2011
 Miejsce: Przestrzeń Miasta Gdańsk | instytucje kultury | Kolonia Artystów
 Projekt dofinansowany budżetu Miasta Gdańsk na kulturę w roku 2011
 Pomysł, organizacja i produkcja: Kolonia Artystów
 Partnerzy: Gdańska Galeria Miejska | Gdańsk 2016 | Muzeum Narodowe w Gdańsku |Bałtyckie Stowarzyszenie „AKTYWNOŚĆ” | Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej | Stowarzyszenie Incjatyw Lokalnych „Bliżej Centrum” w Gdańsku | Fundacja „Rodzina Nadziei”.

http://​artour2016.blogspot.com/

 ARTour 2016 – edycja II jest to nowatorski projekt warsztatów skierowany do dzieci i młodzieży z dzielnica miasta Gdańsk, szczególnie zaniedbanych zarówno pod względem urbanistycznym, jak i społecznym:
 Dolny Wrzeszcz, Przymorze, Nowy Port, Oliwa, Suchanino, Dolne Miasto, Orunia.



23.07.2011

Closed Show 07

CLOSED SHOW 07
Krzysztof Topolski aka Arszyn - "The Vancouver Soundscape" (wstęp do ekologii akustycznej) 

The Vancouver Soundscape

16.07.2011

Your Performance in Art and Life


Spotkanie z Anet Ris-Kelman: prezentacja filmów z teatralnej pracy Scott'a i Anet Kelman.
 Spotkanie poprowadzi Adam Rupniewski

 Scott Kelman - Biography
 Beginnings
 Scott Kelman's entry into theatre began in New York City in the 1960s, where he first studied with Anthony Mannino and Gene Frankel. Inspired by the early stages of the Off Off Broadway movement, he quickly broke from the traditional to the experimental, directing and performing in venues such as La Mama, Theater Genesis (St. Mark's), and M.O.M.A. Scott also started his own theater and founded the Off Off Broadway Association.

 He was particularly impressed with the work of Joseph Chaikin at the Open Theater and the Becks at Living Theater and their pioneering work had a profound influence on him.

 By the 1970s, Scott was conducting his own workshops in creation and performance throughout the country in theatres and less conventional places, like New York's Downstate Correctional Facility and Naraopa Institute in Colorado. He has worked with people in nursing homes, drug addicts, kids in small farming towns and the homeless population.

 Los Angeles

 Scott arrived in Los Angeles in 1981 and founded his organisation, Pipeline Inc., which consisted of three of the most celebrated and critically acclaimed theatres in Los Angeles: The Factory Place Theater, The Boyd Street Theater and The Wallenboyd.

 As Artistic Director he has produced over 300 original programs; initiated many new formats of presentation, which are now prevalent throughout the country; conceived, directed and/or performed in over 75 productions. He has also directed in many venues around Los Angeles, such as The Odyssey, The Daniel Saxon Gallery, M.O.C.A., and The San Diego Rep.

 In the last decade or so Scott was based in Portland, Oregon. He continued to develop his creative workshop techniques, deliver workshops nationally and internationally and make performance with his own group. In 2004 Scott took on his own workshop and performance space, Brooklyn Bay. He made several pieces while in Portland including "(incredible) Things Happen on the Way to Other Places" and most recently the long-running "Tao Soup" with The Drunken Monkeys of Brooklyn Bay, which played to critical acclaim in Portland and Los Angeles. He was close to opening a new version of "The Liars Club" a piece he had first made in the 80s, when he finally succumbed to a combination of illnesses that had dogged him for years. He was seventy.

 Plaudits

 Scott has won the L.A. Weekly and Drama-Logue awards and is recipient of the prestigious Margaret Harford Award given by the L.A. Drama Critic's Circle "for unwavering commitment to innovative theater for Los Angeles, that is unashamedly experimental and unapologetically political."

 He has received the L.A. Weekly's Special Career Achievement Award, a Brody Foundation Artists Fellowship, and a Special Appreciation Award from Mayor Tom Bradley.

 His theatres have garnered scores of awards and many grants and honours throughout the 1980s and the L.A. Weekly called his theatres the "Best of the Best".









15.07.2011

WRZESZCZ ART! | Julita Wójcik i Jacek Niegoda.


Pierwsza odsłona projektu WRZESZCZ ART!
 Pokaz filmów artystów z Wrzeszcza:
 Julita Wójcik i Jacek Niegoda.
 Pokazy premierowe oraz archiwalne.

 „WRZESZCZ ART!” to przybliżenie kontekstu społecznego w sztuce współczesnej,
 jak również ukazanie jej rozmaitych form i tematów.
 Konfrontacja artystów o zróżnicowanym podejściu do sztuki,
 materii w której tworzą, zapewni wielostronność ujęcia i
 przedstawienia zagadnień związanych z twórczością artystyczną.

 Projekt „WRZESZCZ ART!” ma na celu edukację poprzez sztukę wideo,
 wymianę doświadczeń artystów mieszkających w Gdańsku
 oraz popularyzację i zachęcenie do udziału w życiu kulturalnym miasta.
 Projekt umożliwi bezpośredni kontakt z uczestników z uznanymi artystami sztuki wideo.


 Na projekt WRZESZCZ ART składają się:

 PREZENTACJE ARTYSTÓW WIDEO / „Galeria 6.21”
 Stworzona zostanie pierwsza w Trójmieście galeria wideo o nazwie „6.21”,
 której program będzie spójny z rytmem spotkań warsztatowych.
 Do pokazów wideo w ”6.21” zaproszonych zostało grono artystów z Gdańska:
 Julita Wójcik
 Jacek Niegoda
 Ania Witkowska
 Adam Witkowski
 Piotr Wyrzykowski


 „GALERIA 6.21”
 Ideą pokazów jest udostępnienie przez artystów jak największej ilości materiałów filmowych.
 Utworzy się wyjątkowe archiwum wideo udostępnione przez artystów do celów edukacyjnych dla wszystkich.
 Galeria będzie otwarta dla wszystkich w dni robocze w godzinach 12.00 – 18.00 w okresie od lipca do grudnia 2011.


 WARSZTATY
 Spotkania warsztatowe będą się odbywały od lipca do grudnia 2011 i zakończą się pokazem multimedialnym.
 Przy współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym zostaną przygotowane specjalne pokazy wideo,
 które są skierowane i będą dostępne dla zorganizowanych grup szkolnych z terenów dzielnicy Wrzeszcz.

 Zadaniem tych spotkań i pokazów jest uzupełnienie edukacji kulturalnej poprzez:
 rozwój kreatywności uczestników, pobudzenie poczucia odpowiedzialności za wspólną przestrzeń miejską, w której żyją
 oraz integrację z ludźmi pochodzącymi z różnych środowisk społecznych.


 Organizator: Kolonia Artystów
 Partner: Narodowy Instytut Audiowizualny
 Patronat: www.wrzeszcz.info.pl
 Projekt „WRZESZCZ ART!” został dofinansowany z budżetu Miasta Gdańsk na rok 2011






3.07.2011

OSA / OPEN Source Art


OSA ma na celu prezentację najciekawszych niszowych projektów muzycznych i wideo wykorzystujących w procesie twórczym narzędzia open source'owe. Naszym motywem przewodnim jest potraktowanie czasoprzestrzeni SOPOTU jako otwartej areny artystycznych eksperymentów narracyjnych. Grupa artystów zaproszonych do projektu OSA w okresie wakacyjnym w Sopocie zadba by nasza wspólna przestrzeń życiowa miasta została ożywiona poprzez sztukę.

 Line up:
 5.07.2011 Wtorek

 19.00-19:45 Sunday Arkestra [PL]
 20.00-20.45 Trupwzsypie [PL]
 21.00-21.45 Patryk Zakrocki [PL]
 22.00-22.30 Servando Barreiro [SE]

 06.07.2011 Środa

 19.00-19.45 ..REC&ABSTRAKT [PL]
 20.00-20.45 Demonszy [PL]
 21.00-21.45 KALeKA [PL]
 22.00-22.45 Inch-time [UK]
 23.00-23.45 Jan Jelinek [DE]

 07.07.2011 Czwartek

 20.00-20.45 LIBRETTO GSM / Wojnicki Maciej [PL]
 21.00-21.45 Pure [PL]
 22.00-22.45 Senking [DE]
 23.00-23.45 ALVA NOTO [DE]


 Ekspozycje stałe

 5-7.07.2011 / 18.00 – 24.00
 Dorota Walentynowicz – „In fear of Dead Enigmas”

 5-7.07.2011 / 18.00 – 24.00
 Hazard do tyłu / Hazard a rebours
 Performance audiowizualny oraz wystawa projektu KALeKA
 Roman Bromboszcz, Tomasz Misiak

 5-7.07.2011 / 18.00 – 24.00
 PGR ART – „OPEN Art Monitoring”

 5-7.07.2011 / 18.00 – 24.00
 Mirko Lazović - „Painting Apparatus”

 5-7.07.2011 / 18.00 – 24.00
 Dock’s Docs Gdańsk Remix – pokaz filmów

 5-7.07.2011 / 21.00 – 24.00
 ANA-LOG-WIDEO

 Miejsce: PGS – Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie
 Organizator: Kolonia Artystów / Nadbałtyckie Centrum Kultury
 Partner Technologiczny: BENQ
 Wsparcie technologiczne: LUMINARIS
 Wsparcie merytoryczne: TEKS – Trondheim Electronic Arts Centre
 Patronat: www.popupmusic.pl















13.06.2011

Warsztaty szkoleniowe dla reporterów


Projekt World Cafe Demokracja Sztuka
 w ramach Otwartego Kurortu Kultury Sopot 2011

 Warsztaty artystyczno szkoleniowe dla reporterów
 13-15 czerwca 2011 roku, godz. 15.00-19.00 Gdańsk





25.04.2011

Dokumentacja Wydarzeń Artystycznych w 3D - DWA w 3D


DWA w 3D - Dokumentacja Wydarzeń Artystycznych w 3D.
Projekt "DWA w 3D" składa się z dwóch etapów.

Etap pierwszy polega na aktywnym zwiedzaniu i przeprowadzeniu wideo dokumentacji [zapis w HD oraz 3D] wybranych wydarzeń artystycznych odbywających się w Trójmieście: wernisaży, koncertów, festiwali, wywiadów z artystami.

Etap drugi to warsztaty z podstaw montażu i edycji zgromadzonego materiału, tak by uczestnicy poznali i stworzyli przykładowe filmy dokumentacyjne z życia kulturalnego Gdańska.



Warsztaty będą prowadzone w przestrzeniach instytucji kultury Gdańska. Ukazane zostaną wydarzenia artystyczne, artyści i osoby, które ukształtowały strukturę kulturalną miasta. Będzie to swojego rodzaju podróż w czasie i przestrzeni, gdzie można poznać artystów i wydarzenia artystyczne, które nadają kształt i niepowtarzalne znaczenie w otaczającym nas obecnie świecie kultury w Gdańsku. Pozwoli to na rozbudzenie zupełnie innego podejścia do własnego otoczenia i spojrzenia na współczesność. Młodzież należy kształcić w kreatywności, pokazywać, iż twórcze spojrzenie na rzeczywistość jest częstokroć więcej warte niż odtwórcza wiedza. Połączenie elementu multimedialnej kreacji z badaniem artystycznych czynników kształtujących tożsamość jest najwłaściwszym sposobem edukacji przyszłych świadomych i skupionych na wspólnym tworzeniu lokalnej wspólnoty obywateli, a zarazem elementem kompleksowej świadomości twórczego procesu kształcenia.

Organizator
Kolonia Artystów

Partner
Gdańska Galeria Miejska

Patronat
Fundacja Bęc Zmiana
Gdańsk i Metropolia Europejska Stolica Kultury 2016 kandydat

Projekt realizowany w ramach programu Akademia Orange.
Sfinansowano ze środków programu Akademia Orange.

9.04.2011

Closed Show / 06


12.00 - działania w ogrodzie [sadzenie kwiatów / wiosenne ogarnianie / malowanie ogrodzenia / ... / grilowanie / piknik / ]
 Strefa audio:
 20.00 - ... REC&ABSTRAKT
 21.00 - SunDay Arkestra
 Strefa wideo:
 Małgorzata Popinigis
 PGR ART

 ... Rec&Abstrakt to duet Karolina Rec (wiolonczela)(absolwentka
 Akademi Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku) i Rafał Dętkoś (elektronika) (absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku) . Połączenie klasycznego brzmienia strun ze współczesnym instrumentem jakim jest komputer. Wiolonczela, której rola została zredukowana głównie do interpretacji „historycznej”, w połączeniu z elektroniką to nie tylko zjawisko interesujące sonorystycznie. Takie zestawienie potraktować można rówwnież jako próbę nowego podejścia do kameralistyki, której założeniem jest partnerstwo w tworzeniu homogenicznego współbrzmienia. Efekt tego połączenia stanowi harmoniczna forma, której wszystkie elementy są nierzadko w opozycji względem siebie.
 Sunday Arkestra korzysta ze swobodnej redystrybucji dóbr kultury, jakimi są tradycyjne melodie ludowe pozostające w domenie publicznej.



 SunDay Arkestra
 Borys Kossakowski - muzyk, improwizator, songwriter, jeden z filarów wydawnictwa Nasiono Records, współzałożyciel zespołu Towary Zastępcze, z którym wydał dwie płyty: Ciche Dni oraz Dolne Miasto, lider projektu Nasiono All Stars, stworzonego na zamówienie festiwalu Europejski Poeta Wolności. Udziela(ł) się w projektach Karol Schwarz All Stars, z którym nagrał dwie płyty (100 filmów, Rozewie) oraz z efemerycznym Where is Marisol oraz Dub Zespół. Jako solista wydał płytę Sunday Tracks. Występował na festiwalach Open'er, Off oraz Przegląd Piosenki Aktorskiej.



 Jacek Stromski - jeden z najbardziej doświadczonych perkusistów trójmiejskich, znany przede wszystkim z zespołu Apteka. Współpracował także z Tymonem w zespołach: Miłość i Kury, a także z Mazzolem. Świetny improwizator, charakteryzujący się ogromnym wyczuciem i świadomością brzmienia.

 Jakub Noga - jeden z niewielu, jeśli nie jedyny sitarzysta z Gdyni. Udzielał się w kilku efemerycznych projektach muzycznych, z którego najważniejszy - Śladami Gagarina (m.in. Z Przemkiem Dyakowskim, Michałem Gosem i Radovanem Jacuniakiem) przygotowuje się do wydania płyty.

 Jarek Marciszewski - muzyk, lider rock'and'rollowego Popsysze, gitarzysta Towarów Zastępczych, z którym nagrał płytę "Dolne Miasto". Brał udział w projekcie Nasiono All Stars. Prowadzi zespół perkusyjny Remont Pomp.





 "CS" jest dostosowaniem strategii do zasobów i kreowaniem wydarzeń w porozumieniu z artystami.

 Cykl spotkań z artystami, którzy zaprezentują swoje projekty, filmy, spotkania z muzykami podczas próby dźwiękowej, mają wypełnić lukę jaka istnieje pomiędzy oficjalnymi instytucjami kultury oraz klubami czy galeriami zajmującymi się promocją sztuki.

 Dysponujemy miejscem i energią przyjaciół. Cała reszta to nieograniczone możliwości.

 Uważamy, że projekt "CS" ma szansę zgromadzenia wielu ludzi, których działanie nie jest nastawione na finansowy zysk, którzy są zdolni tworzyć sztukę dla sztuki,dla odbiorcy, a przede wszystkim dla przyjemności.

 Sprawdzimy jaką siłę ma oddolne działanie i czy w dzisiejszych czasach jest możliwość funkcjonowania miejsca bez wsparcia finansowego. Chcemy sprawdzić na ile dawny, podziemny i niezależny model działania DIY, ma dalej potencjał i jest w stanie skutecznie zapewnić alternatywę dla dotowanej czy sponsorowanej kultury oficjalnej. Chcemy zbadać czy istnieje zapotrzebowanie na tego typu działania.

 Stworzenie alternatywnej platformy, która umożliwia produkcję i dzielenie się wiedzą wśród równych partnerów to cel, który od początku przyświecał działaniom Kolonii Artystów.

 Projekt nie został dofinansowany z żadnego źródła i nie ma sponsora.
 Bardzo prosimy o nie wnoszenie alkoholu.

5.04.2011

ZNAKI WODY

ZNAKI WODY – eco-warsztaty.

 05-07.04.2011 - godzina 15.00 - 19.00 - WARSZTATY 
 08.04.2011 - godzina 16.00 - 18.00 AKCJA / PERFORMANCE [Park Reagana] 


 Podczas warsztatów organizowanych przez Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną Sp.z o.o., trzydziestu uczestników warsztatów, które prowadzi Kolonia Artystów, stworzy nowe Znaki Wody, przedstawiające sposoby ochrony ujęć wody znajdujących się na terenie Pasa Nadmorskiego. Między 5 a 8 kwietnia w Kolonii Artystów odbędą się warsztaty pt „ZNAKI WODY”, w których weźmie udział 30 uczestników, między 13 a 18 rokiem życia, ze szkół znajdujących się w dzielnicach Jelitkowo, Wrzeszcz, Zaspa i Przymorze. Młodzież weźmie udział w warsztatach opartych na procesie tworzenia znaków, z zakresu komponowania piktogramów, designu przestrzennego, warsztatów z wycinania i odbijania szablonu na tablicach i podkoszulkach. Po zaprojektowaniu czytelnego przekazu graficznego, znaki zostaną umieszczone na tablicach A3, a następnie powieszone na jednym z ogrodzeń studni głębinowych znajdujących się w Parku Reagana, na terenie Pasa Nadmorskiego. 




 Po zakończeniu warsztatów, 8.04, między godziną 15 a 18, odbędzie się Akcja Performatywna, polegająca na pochodzie uczestników warsztatów z siedziby Kolonii Artystów, do Parku Reagana, gdzie nastąpi uroczyste zawieszanie tablic na ogrodzeniu studni, znajdującym się w pobliżu Placu Zabaw, zakończone wernisażem. Podczas warsztatów, prowadzony będzie także blog, na którym znajdą się zdjęcia z przebiegu warsztatów, opinie i przemyślenia uczestników, a także sonda uliczna na temat ochrony wody, prowadzona przez warsztatowiczów. Po zakończeniu akcji znajdzie się tam też wideo z warsztatów i zawieszania tablic. 

 Akcja prowadzona jest w celu szerzenia świadomości mieszkańców Gdańska na temat ważności ochrony Pasa Nadmorskiego, na którym znajdują się ujęcia wody Czarny Dwór i Zaspa, zaopatrujące 30% mieszkańców Gdańska w wodę pitną. Ujęcia te znajdują się na terenie zurbanizowanym, w bliskim sąsiedztwie zabudowy mieszkaniowo-usługowej, stąd istnieje dość duże zagrożenie ich zanieczyszczenia. Studnie znajdują się płytko pod piaszczystą ziemią, która jest mocno przepuszczalna. W ochronie ujęcia ważne jest między innymi nie odprowadzanie do gleby olejów, benzyn i substancji ropopochodnych oraz innych zanieczyszczeń, unikanie stosowania nawozów sztucznych i naturalnych w rejonie ujęć wody. W celu ograniczenia emisji zanieczyszczeń w głąb warstwy wodonośnej należy gromadzić odpady stałe w pojemnikach na śmieci. Ważne jest także sprzątanie po swoich zwierzętach. Te oraz inne sposoby ochrony ujęć wody, przedstawione zostaną na tablicach za pomocą piktogramów.

 Organizator: Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna we współpracy z Kolonią Artystów. 
 Miejsce warsztatów: Kolonia Artystów ul. Miszewskiego 18, Gdańsk Wrzeszcz.
 Pomysł i realizacja: PGR ART



25.03.2011

RADIO BRIGADE - warsztaty

RADIO BRIGADE - warsztaty 25.03.2011, godz 20.00


Zapraszamy do wspólnego grania i improwizowania muzyki elektronicznej na preparowanych odbiornikach radiowych. Wyobraźcie sobie, że przy pomocy prostych zabiegów i preparacji z odbiornika radiowego wydobyć można syntetyczne analogowe brzmienia i hałasy, o których nam się nawet nie śniło. Można na nim grać i improwizować jak na instrumencie. Wszyscy zainteresowani współpracą i wspólnym graniem proszeni są o przyniesienie tranzystorowych (analogowych) odbiorników radiowych. Odbiornik powinien być zaopatrzony w baterie oraz sprawny tzn, odbierający fale radiowe i grający. Powinien posiadać również możliwość odbioru fal FM oraz AM (czyli tzw. "długie" i "krótkie"). Przynieście również śrubokręt, który posłuży do rozkręcenia i spreparowania waszego odbiornika. Trzeba mieć na uwadze, że przeznaczamy radio na instrument ponieważ po preparacji może nie nadawać się już do innych celów. Do grania używamy tylko odbiorników zasilanych bateriami.



25.03.2011 / godz. 20-21 : warsztaty preparowania odbiorników radiowych, próby wydobywania dźwięków
26.03.2011 / godz. 21-22 : koncert improwizowanej muzyki elektronicznej RADIO BRIGADE