15.10.2010

kontakt / contact

KOLONIA ARTYSTÓW
ul. Miszewskiego 18,
80-239 Gdańsk

Sylwester Gałuszka / tel. 505 391 891 / sylwester.galuszka@gmail.com
Mikołaj Robert Jurkowski / tel 503 948 891 / polemiki@wp.pl

Prezes: Sylwester Gałuszka, Wiceprezes: "Mikołaj" Robert Jurkowski, Członek Zarządu: Jacek Niegoda
Rada: Alina Landowska, Robert Rumas, Piotr Wyrzykowski, Daniel Muzyczuk

KRS 0000324662
REGON: 220752422
NIP: 6040112719
Bank Ochrony Środowiska
Numer konta: 29 1540 1098 2109 5553 0608 0001

STATUT

Kolonia Artystów funkcjonuje od 2001 i roku staje się coraz bardziej istotnym miejscem wśród wydarzeń artystycznych w Polsce. Atrakcyjność tego miejsca niewątpliwie była połączona z lokalizacją Kolonii Artystów na terenach Stoczni Gdańskiej. Stocznia Gdańska stała się symbolem przemian politycznych oraz odzyskaniem wolności, zwłaszcza w tym przypadku wolności i prawa do wypowiedzi artystycznej. Jest to interesujące zjawisko, gdyż z jednej strony funkcjonuje tam wciąż obecny etos robotnika-stoczniowca, a z drugiej strony miejsce to staje się coraz bardziej kojarzone z przeprowadzanymi na tym terenie działaniami artystycznymi.
Idea Kolonii Artystów powstała dużo wcześniej i dotyczyła nie zarealizowanego projektu Otwarte Atelier, który miał dać szansę artystom trójmiejskim do zamieszkania i pracy w niszczejącym budynku Łaźni (w budynku gdzie powstało później Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia). Mikołaj Robert Jurkowski namówił min. Waldemara Rudzickiego oraz Leszka Huka do odnowienia tego projektu na postoczniowych terenach. Dzięki przychylności współwłaściciela terenów byłej Stoczni Gdańskiej Synergii'99 istniało kilka propozycji budynków, które mogły zostać oddane do dyspozycji artystów. Zdecydowano się na budynek, w którym mieściła się była centrala telefoniczna i mała sala BHP, gdyż nadawał się on do natychmiastowej adaptacji. Budynek został przekazany artystom zimą 2001 roku i natychmiast przystąpiono do jego remontu, artyści zaczęli adoptować przestrzenie na swoje pracownie. Kolonia Artystów miała dać szansę młodym artystom, którzy nie mają warunków lokalowych, a są aktywni i zdolni do przeprowadzenia działalności artystycznej w tym miejscu. Projekt ten, jak podkreśla Mikołaj Robert Jurkowski, był pierwszym projektem w Polsce utrzymywanym przez samych artystów. Artyści płacili za wodę, prąd, zimą za ogrzewanie. Były to bardzo preferencyjne ceny jak na warunki gdańskie i artystów było stać na zamieszkanie i prace w Kolonii Artystów. Była to pierwsza na tych terenach inicjatywa artystyczna. Jako pierwsi przedstawili projekt Kolonii Synergii'99 oraz jako pierwsi oswajali ze sobą pracujących tu nadal pracowników Stoczni. Dopiero później działalność podjął na terenach Stoczni Teatr Znak, Dyskusyjny Klub Filmowy Miłość Blondynki, Modelarnia oraz powołany przez Anetę Szyłak Instytut Sztuki.
W budynku Kolonii Artystów powołana została Galeria Mm, w której został przeprowadzony projekt Młodzi Młodego Miasta. Projekt ten miał prezentować młodych, nieznanych artystów, którzy tam pracowali lub z Kolonia współpracowali. Galeria Mm została powołana do tego, by dać szansę tym artystom, którymi w Gdańsku nikt się nie zajmował. Instytucje i galerie miały ambitne plany, wspomina Mikołaj Jurkowski, natomiast nam chodziło o to by dać szanse tym artystom na zaprezentowanie tego co robią. Galeria Mm prezentowała zatem, młodych artystów, którzy niejednokrotnie mieli w tej galerii swoje pierwsze indywidualne wystawy. Wielu artystów debiutujących w Galerii Mm nadal funkcjonuje w środowisku artystycznym. Mieli między innymi tu wystawy tacy artyści jak: Mariusz Waras, Jakub Bielawski, Tomasz Kopcewicz, Jakub Pieleszek, Anna Reinert, Anna Witkowska, Sebastian Woźniak. Kolonia Artystów proponowała w czasie odbywających się wernisaży również inne akcje towarzyszące. Ważnym wydarzeniem była akcja Artyści Przeciw Wojnie, która miała miejsce w styczniu 2003 roku podczas wejścia wojsk polskich do Iraku. Oprócz wystawy prezentującej prace tematycznie związane z tym wydarzeniem, miały miejsce również koncerty i wykłady. Istotnym wydarzeniem była również akcja Wolny Tybet, która połączona była z prezentacją kultury tybetańskiej, pokazem zdjęć, warsztatami jogi oraz koncertem muzyki tybetańskiej, który miał miejsce na dachu budynku. Różnorodność działań podejmowanych przez Klonię Artystów miała miejsce również dzięki współpracy z Dyskusyjnym Klubem Filmowym Miłość Blondynki. Odbywały się tutaj niezależne pokazy filmów wybitnych artystów, jak wspomina Mikołaj Jurkowski - "wydarzenia filmowe nie były samym obrazem, ale również połączone były z pewną inscenizacją czy daną wystawą, która jeszcze poszerzała odbiór tych ludzi, którzy mogli uczestniczyć w koncercie czy pokazie video art". Ważne było również inne wydarzenie Dramttaka, które skupiło wiele zainteresowanych osób. W wydarzeniu tym również została zastosowana wielowarstwowość i wielowątkowość działań, oprócz muzyki granej mechanicznie dołączyły video art projekcje nawiązujące do historii Stoczni i uwzględniające aspekt przemian politycznych.
Istotnym elementem działań na terenie Stoczni były również przeprowadzane bezpłatne warsztaty edukacyjno - artystyczne Dotyk Sztuki, Wędrowcy. Warsztaty prowadzone były w Galerii Mm podczas trwania jeszcze wystawy młodego artysty. Wystawa zatem miała również charakter edukacyjny. Warsztaty prowadzone były również z udziałem młodego artysty i tematycznie związane były z daną wystawą. W bezpłatnych warsztatach brały udział dzieci robotników Stoczni, jak również dzieci pochodzące z rodzin dysfunkcyjnych, jak mówi Mikołaj Jurkowski, "w przeciągu trzech lat naszej działalności edukacyjno - artystycznej udział wzięło ok. tysiąca dzieciaków, na przykład w projekcie na 1 maja przedstawialiśmy dzieciakom historie Stoczni, brały udział w wystawie Drogi do Wolności. Dzieci zbierały ze Stoczni różne elementy, które używały potem do budowy swoich instalacji czy obiektów, tworzyły mapę Stoczni i malowały na cegłach". Dzięki warsztatom dzieci poznawały sztuką współczesną, również przez serię wykładów o sztuce połączonych z pokazem slajdów. Warsztaty te nadal są kontynuowane projekcie Kraina Kreatywności, warsztatach mających miejsce w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia.
Z powodu restrykcji umów ze strony współwłaściciela postoczniowych terenów działania, które dotyczyły całego budynku ograniczają się aktualnie tylko do dwóch pomieszczeń i dlatego powołano tu Wolną Pracownię PGR_art, która otwarta jest na różnorodne działania. Od sierpnia 2004 roku powstał nowy projekt Extreme-art, do udziału którego zaproszono wybranych artystów z Polski. Przestrzeń Pracowni PGR_art. podzielona jest na dwie części i łącznie powierzchnia ta ma ok. 100 metrów kwadratowych. Pierwsza część to miejsce na pracownię, która podczas wernisażu zamienia się w miejsce wystawiennicze i staje się formą galerii. "Projekt polega na tym, tłumaczy pomysłodawca projektu Sylwester Gałuszka, że artysta dostaje do swojej dyspozycji wolną Pracownię PGR_art. Osoba ta przyjeżdża ze swoimi pracami, które tu prezentuje podczas pierwszego wernisażu. W przeciągu 4 tygodni artysta tworzy pod wpływem tego co widzi i tego co ma w sobie, poznaje nowych ludzi i wnika w klimat tego miejsca. Później prace te pokazywane są na kolejnym wernisażu i prace te pozostają już tutaj. Każdy artysta biorący udział w projekcie Extreme art. ma dwa wernisaże. Jest taki plan zgromadzenia tych prac i pokazywania ich w Polsce i zagranicą". W projekcie brała udział jako pierwsza Agnieszka Jarząb z Wrocławia, Magda Bielesz z Warszawy, Marzena Szpunar z Wrocławia, Urszula Białowąs z Warszawy. Kolejnymi uczestnikami projektu są w lutym 2005 Kama Sokolnicka, Marta Kochanek, Łukasz Chrobok z Hamburga. Projekt Extreme-art cieszył się dużym zainteresowaniem i przyciągał wiele zainteresowanych nim artystów. Istotna tez jest konfrontacja artystów z Trójmiastem, poznanie jego atrakcji i uczestniczenie w jego życiu artystycznym oraz stworzenie niepowtarzalnej kolekcji dzieł powstałych na terenie Stoczni.
Mariola Malinowska
Dnia 04.01.2008 nowy właściciel terenów postoczniowych - BPTO usunął artystów z budynku 175A. Niektórym została zaproponowana przestrzeń zastępcza, jednak bez możliwości organizowania wystaw i koncertów. Robotnicy Sztuki z PGR ART zostali pozbawieni miejsca wystawienniczego oraz przestrzeni która generowała nowe zjawiska artystyczne i muzyczne w Trójmieście.
Od 2008 prowadzone są rozmowy z przedstawicielami Urzędu Miasta. W marcu 2008 zaproponowana została lokalizacja przy ulicy Elbląskiej 66. Jest to ogromna przestrzeń, której utrzymanie miesięczne znacznie przekracza możliwości finansowe artystów. W styczniu 2009 została założona Fundacja Kolonia Artystów. Kolonia Artystów- Gdańsk Stocznia była niewątpliwie miejscem, które emanowało niezwykle silną i inspirującą energią. Młodzi artyści przybywali by zaczerpnąć czegoś dla siebie, poznać to miejsce, nawiązać kontakty i tworzyć swoją sztukę. Kolonia Artystów od 2008 jest bez siedziby, jednak działa w sieci i jest otwarta jest na wszystkich pragnących się wypowiedzieć i zaznaczyć tu swoją obecność.

artyści / artists

artyści / artists

galeria foto / photo gallery

galeria foto / photo gallery

galeria wideo / video gallery

galeria wideo / video gallery

koncerty / concerts & Live acts

koncerty / concerts & Live acts

edukacja / education

edukacja / education

wystawy / exhibition

wystawy / exhibition

projekty / projects

projekty / projects

31.12.2007

Do Stoczni


Zbiorowa wystawa artystów , muzyków związanych z Kolonia Artystów od 2001 do 2007 roku. Ten wieczór przygotowaliśmy pod hasłem "DO STOCZNI ". Od roku 2001 w przestrzeni Koloni Artystów pojawiło się ponad 200 artystów i muzyków. 31go grudnia podsumujemy rok 2007 i rozpoczyniemy 2008r.
Wejdziemy w Nowy Rok artystycznie z natchnieniem , w rytmach muzyki indystrialnej i elektronicznej , dlatego przygotowaliśmy wysublimowaną dawke przeżyć dla prawdziwych Robotników Sztuki : wernisaże , performance , pokazy wideo oraz koncerty i live akty.
Obowiązkowe stroje robocze!!!!
Wolna Pracownia PGR ART - Kolonia Artystów
ul. Doki 1 / Stocznia Gdańska
rezerwacja: pgr_art@op.pl lub telefonicznie 505 391 891
wstęp 50 pln / dla artystów, którzy biorą udział w projekcie wstęp free /

Zaproszeni Artyści:

Tomak Zerek [Gdańsk / Foto]
Patrick Slovinsky [Szczecin/ Foto]
Magda Bielesz [Warszawa / wideo]
Marta Piórko [Gdańsk / Malarstwo]
Radosław Kobus [Gdańsk / Malarstwo]
Piotr Szwabe [Gdańsk / malarstwo]
Agata Nowosielska [Gdańsk / malarstwo]
Iwona Zając [Gdańsk / malarstwo]
Ewa Ciepielewska [Kraków / Malarstwo]
Joanna Fluder [Kraków / Gdańsk / Malarstwo]
Jerry Karpinsky [Gdańsk / Malarstow]
Monika Zborowska - Decoded [Londyn]
Konrad Zientara [Gdańsk / Instalacja]
Mariusz Waras [Gdańsk / Malarstwo]
Skwarek Michał [Gdańsk / foto ]
Magda Celuch [Gdańsk]
Jacek Niegoda [Gdańsk]
Piotr Wyrzykowski [Gdańsk / Wideo]
Rupniewski Adam [Gdańsk / Porto]


Kolekcja PGR ART:
Łukasz Chrobok [Hamburg foto]
Agnieszka Szreder [Gdańsk]
Magda Bielesz [Warszawa]
Anna Witkowska [Gdańsk]
Marzena Szpunar [Wrocław]
Ula Białowąs [Warszawa]
Kuba Bielawski [KLOSZ.ART]
Agnieszka Jarząb [Wrocław]
Anna Lawrynowitz [Warszawa]
Marcin Bober [Gdańsk]
Kama Sokolnicka [Wrocław]
Mase - Marta Semkowicz [Wrocław]
Ola Kleczkowska [Gdańsk]
Dorota Walentynowicz [Gdańsk]

Music / live act / dj'sets
Decay [chillout] - Gray room
Adriano Pinatto [electro] - Black room
El Janusz [electro - disco - polo] - Black room
Traffic Jam [Electronica]
Nuoh [Olaf Nowaczyk - Live akt] - Centrala Telefoniczna
Arszyn - Centrala Telefoniczna
...off [live akt] - [industrial / ambinet / noise] Centrala Telefoniczna
Efektvol [live act ] - Centrala Telefoniczna

15.12.2007

LEON

Po powrocie w 2003r. z wieloletniego pobytu w Berlinie to już czwarta produkcja K.L.Dziemaszkiewicza w jego autorskim Teatrze Patrz Mi Na Usta. Po "Cafe Domino zaprasza", "Variete Cameleon" i "Różanej Górze" przedstawia nowy spektakl pt. Belladonna, czyli piękna kobieta i trująca, wilcza jagoda.

Teatr Dziemaszkiewicza sięga do przeczuć, instynktów, emocji. Nadrzędną zasadą jest szczerość. Często używana nagość jest manifestacją radości, naturalności, spontaniczności.
Autor ma na celu łączenie przeciwieństw, stawianie pytań o granicę między zwierzęcością a człowieczeństwem.
Jedną z postawionych tez jest domniemanie że nieszczęście współczesnego człowieka polega na tym że odszedł on od poszukiwania szczęścia na rzecz poszukiwania przyjemności.
"Belladonna" jest kolejnym etapem poszukiwań formy teatru i jednocześnie odzwierciedleniem doznań i przeżyć autora.
W spektaklu występują Anna Steller, Ula Zerek, Krzysztof Czerny, Anna Sobkowiak, Magda Frąckiewicz, Lidia Visconti, Piotr Jahołkowski i Krzysztof Leon Dziemaszkiewicz, Kuba Drewa.
Teatr Dziemaszkiewicza jest jednym z najodważniejszych i najciekawszych zjawisk ostatnich lat na polskiej scenie teatru niezależnego. Jego kontrowersyjna twórczość wzbudza zawsze silne emocje.
Teatr Patrz Mi Na Usta znany w całym kraju jak i poza jego granicami tafia zarówno do bardzo wymagającej i wysmakowanej publiczności jak i do tych którzy na ogół do teatru nie chodzą, ale posiadają w sobie uważność i otwartość na otaczający je świat.
Twórca jest tym kim sam chce siebie stworzyć w imię wolności każdej jednostki ludzkiej.
Spektakl utrzymany jest w konwencji filmow Fritza Langa, Zmeczona śmierć...
Somnambuliczny charakter narracji sprowadza widza na poziom doświadczenia między jawą i snem. Mroczny klimat spotegowany jest minimalistyczną muzyką elektroniczną konca 60 i poczatku 70 lat. Napięcie i transowość dzieła
wynika zarówno z kreacji aktorskich ( w roli Kobiety Pajaka -Ula Zerek), jak i z choreograficznych powtarzajacych się sekwencji tanczonych przez cały zespół. Całość ma chrakter baśni, zdarzenia nierzeczywistego z elementami grozy. Tytułowa Belladonna wciąga nas w spirale życia niczym pajak swoją
ofiarę do sieci by wyssać z nas siłe życia

14.12.2007

Exceeda Show


14.12.2007 piątek start 22.00
Exceeda Show [Londyn]
Wolna Pracownia PGR ART - Kolonia Artystów
ul. Doki 1 / Stocznia Gdańska



Projekt [4x4] powstał z myślą o kreatywnych artystach, których pasją jest tworzenie różnych form audiowizualnych. Istnieje od ponad 4 lat i stał się motorem do jednoczenia artystów, wymiany pomysłów oraz zapoczątkowania coolaboracji czego efektem jest Polska edycja. Jego twórcą jest londyńska grupa Exceeda, wielokrotny laureat prestizowych nagrod (min.PROMAX x 9 - EDITING /SOUND/PROMOTIONS FOR BROADCAST, US INDUSTRY CATALYST - BEST MUSIC VIDEO , DIESEL MUSIC AWARDS - VJ WINNER, DJ MAGAZINE - TOP 10 VJ) oraz zdobywca coraz większego
uznania wśród znawców tej dziedziny sztuki(sic!) z całego swiata. To tzw. artyści multimedialni, którzy są w stanie połączyć odmienne techniki używając różnego rodzaju mediów pozwalających na interakcje z widzami.
W comiesięcznym show, który będzie można zobaczyc w Polsce (Wawa, Wroclaw, Gdansk) reprezentanci grupy [x] - THE SUPERFRIES - zaprezentują serie unikatowych iventów pokazujących wiele innowacyjnych, oryginalnych i inspirujących rozwiązań audiowizualnych w czterech kategoriach:
- filmy krótkometrażowe
- filmy experimentalne (slideshow, wideoinstalacje, Fotografia, grafika,
malarstwo)
- klipy muzyczne
- vj (live visuals mixing) Grudniowe wydanie projektu [4x4] to pokaz filmów przeplatany djskimi
oraz vjskimi setami:
SEA CHANGE - JOE KING & ROSIE PEDLOW 5'28
RABBIT - RUN WRAKE 10'00
IN PASSING - THE LIGHT SURGEONS 2'50
MULTIFACED - NORIKO OKAKU 3'33
NONAMENATION - CYLINDER 1'00
REALITY ADDICTS - DAVID LINDERMAN 1'20
SOMETIMES - BIG RED BUTTON 4'00
HEAVEN&HELL - THE CHEMISTRY SET / THE V.C.S 2'00
CURVES AND BANDS - MOX / LOUIE 2'00
TO THE MUSIC - UVA / COLDER 4'09
COLLISION - MAX HATTLER 2'30
IRAQ THE BLOODY WAR - SIMON RATIGAN 0;60
FREE DUB1 - STEPHANE ELMADJIAN / SPIRA 8'00
CARBON. NEED FOR SPEED - EXCEEDA 3'30
oraz (w zależności od miasta) szereg wydarzeń towarzyszących, min.:
02.12.2007 - Warszawa - klub 55
- vj F/X
- djs. Rado Bogasch, Rasp, Pytek
- slideshow
06.12.2007 - Wroclaw - klub Firlej
- vj Spectribe
- djs. Rado Bogasch, Pomnik, Spi
- slideshow
14.12.2007 - Gdańsk - Kolonia Artystow Pgr Art.
- vj Kinetofon oraz Pgr Art
- djs. Rado Bogasch, Muchacho, qb
- slideshow

Projekt [4x4] jest też swego rodzaju apelem zachecającym wszystkich do
kreatywnego działania. Jeżeli masz gotowy pomysł, skończone dzieło lub coś co bardzo chciał/a byś pokazać na kolejnej edycji - poinformuj nas o tym bezpośrednio ( info@radobogasch.info ) lub wyślij
formulaż, który znajdziesz na stronie www.4x4av.co.ukMateria ły dostarczone powinny być na nośnikach : miniDV, DVCam, BETA, DVD, CD.
Czekamy na wasze kreatywne prace. [4x4] PATRONEM I MIEJSCEM NA WASZE POMYSŁY!
www.4x4av.co.uk
www.klub55.pl
www.firlej.wroc.pl
www.kolonia-artystow.pl
www.radobogasch.info
www.easybooking.pl
www.vjfx.pl

6.12.2007

Stylon Grup


08.12.2007 sobota start 22.00
Double Sugar!!!
Stylon Grup wraz z PGR Art zaprasza na 1 urodziny Stylonu!
Lody calypso i batoniki dozwolone.


Chwalebna rocznicę wycinankowej, wędrującej imprezy klubowej świętować będziemy na słodko i różowo, przy muzycznych setach przygotowanych specjalnie przez zaprzyjażnionych składy dj' oraz vj'.
Całonocny maraton live actów i koncertów disco / punk / electro / funky / dosłodzimy watą cukrową , tortem XXXL oraz innymi niespodziankami.
Wstęp free – rezerwacja pgr_art@op.pl
Po wszelkie detale, galerie fotek zpoprzednich imprez, wpisy na listę gosci zapraszamy:
www.myspace.com/stylonoff
www.kolonia-artystow.pl
www.myspace.com/pgrart
Wolna Pracownia PGR ART – Kolonia Artystów
ul. Doki 1 / Stocznia Gdańska