KOLONIA ARTYSTÓW
ul. Miszewskiego 18,
80-239 Gdańsk
Sylwester Gałuszka / tel. 505 391 891 / sylwester.galuszka@gmail.com
Mikołaj Robert Jurkowski / tel 503 948 891 / polemiki@wp.pl
Prezes: Sylwester Gałuszka, Wiceprezes: "Mikołaj" Robert Jurkowski, Członek Zarządu: Jacek Niegoda
Rada: Alina Landowska, Robert Rumas, Piotr Wyrzykowski, Daniel Muzyczuk
KRS 0000324662
REGON: 220752422
NIP: 6040112719
Bank Ochrony Środowiska
Numer konta: 29 1540 1098 2109 5553 0608 0001
STATUT
Kolonia Artystów funkcjonuje od 2001 i roku staje się coraz bardziej istotnym miejscem wśród wydarzeń artystycznych w Polsce. Atrakcyjność tego miejsca niewątpliwie była połączona z lokalizacją Kolonii Artystów na terenach Stoczni Gdańskiej. Stocznia Gdańska stała się symbolem przemian politycznych oraz odzyskaniem wolności, zwłaszcza w tym przypadku wolności i prawa do wypowiedzi artystycznej. Jest to interesujące zjawisko, gdyż z jednej strony funkcjonuje tam wciąż obecny etos robotnika-stoczniowca, a z drugiej strony miejsce to staje się coraz bardziej kojarzone z przeprowadzanymi na tym terenie działaniami artystycznymi.
Idea Kolonii Artystów powstała dużo wcześniej i dotyczyła nie zarealizowanego projektu Otwarte Atelier, który miał dać szansę artystom trójmiejskim do zamieszkania i pracy w niszczejącym budynku Łaźni (w budynku gdzie powstało później Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia). Mikołaj Robert Jurkowski namówił min. Waldemara Rudzickiego oraz Leszka Huka do odnowienia tego projektu na postoczniowych terenach. Dzięki przychylności współwłaściciela terenów byłej Stoczni Gdańskiej Synergii'99 istniało kilka propozycji budynków, które mogły zostać oddane do dyspozycji artystów. Zdecydowano się na budynek, w którym mieściła się była centrala telefoniczna i mała sala BHP, gdyż nadawał się on do natychmiastowej adaptacji. Budynek został przekazany artystom zimą 2001 roku i natychmiast przystąpiono do jego remontu, artyści zaczęli adoptować przestrzenie na swoje pracownie. Kolonia Artystów miała dać szansę młodym artystom, którzy nie mają warunków lokalowych, a są aktywni i zdolni do przeprowadzenia działalności artystycznej w tym miejscu. Projekt ten, jak podkreśla Mikołaj Robert Jurkowski, był pierwszym projektem w Polsce utrzymywanym przez samych artystów. Artyści płacili za wodę, prąd, zimą za ogrzewanie. Były to bardzo preferencyjne ceny jak na warunki gdańskie i artystów było stać na zamieszkanie i prace w Kolonii Artystów. Była to pierwsza na tych terenach inicjatywa artystyczna. Jako pierwsi przedstawili projekt Kolonii Synergii'99 oraz jako pierwsi oswajali ze sobą pracujących tu nadal pracowników Stoczni. Dopiero później działalność podjął na terenach Stoczni Teatr Znak, Dyskusyjny Klub Filmowy Miłość Blondynki, Modelarnia oraz powołany przez Anetę Szyłak Instytut Sztuki.
W budynku Kolonii Artystów powołana została Galeria Mm, w której został przeprowadzony projekt Młodzi Młodego Miasta. Projekt ten miał prezentować młodych, nieznanych artystów, którzy tam pracowali lub z Kolonia współpracowali. Galeria Mm została powołana do tego, by dać szansę tym artystom, którymi w Gdańsku nikt się nie zajmował. Instytucje i galerie miały ambitne plany, wspomina Mikołaj Jurkowski, natomiast nam chodziło o to by dać szanse tym artystom na zaprezentowanie tego co robią. Galeria Mm prezentowała zatem, młodych artystów, którzy niejednokrotnie mieli w tej galerii swoje pierwsze indywidualne wystawy. Wielu artystów debiutujących w Galerii Mm nadal funkcjonuje w środowisku artystycznym. Mieli między innymi tu wystawy tacy artyści jak: Mariusz Waras, Jakub Bielawski, Tomasz Kopcewicz, Jakub Pieleszek, Anna Reinert, Anna Witkowska, Sebastian Woźniak. Kolonia Artystów proponowała w czasie odbywających się wernisaży również inne akcje towarzyszące. Ważnym wydarzeniem była akcja Artyści Przeciw Wojnie, która miała miejsce w styczniu 2003 roku podczas wejścia wojsk polskich do Iraku. Oprócz wystawy prezentującej prace tematycznie związane z tym wydarzeniem, miały miejsce również koncerty i wykłady. Istotnym wydarzeniem była również akcja Wolny Tybet, która połączona była z prezentacją kultury tybetańskiej, pokazem zdjęć, warsztatami jogi oraz koncertem muzyki tybetańskiej, który miał miejsce na dachu budynku. Różnorodność działań podejmowanych przez Klonię Artystów miała miejsce również dzięki współpracy z Dyskusyjnym Klubem Filmowym Miłość Blondynki. Odbywały się tutaj niezależne pokazy filmów wybitnych artystów, jak wspomina Mikołaj Jurkowski - "wydarzenia filmowe nie były samym obrazem, ale również połączone były z pewną inscenizacją czy daną wystawą, która jeszcze poszerzała odbiór tych ludzi, którzy mogli uczestniczyć w koncercie czy pokazie video art". Ważne było również inne wydarzenie Dramttaka, które skupiło wiele zainteresowanych osób. W wydarzeniu tym również została zastosowana wielowarstwowość i wielowątkowość działań, oprócz muzyki granej mechanicznie dołączyły video art projekcje nawiązujące do historii Stoczni i uwzględniające aspekt przemian politycznych.
Istotnym elementem działań na terenie Stoczni były również przeprowadzane bezpłatne warsztaty edukacyjno - artystyczne Dotyk Sztuki, Wędrowcy. Warsztaty prowadzone były w Galerii Mm podczas trwania jeszcze wystawy młodego artysty. Wystawa zatem miała również charakter edukacyjny. Warsztaty prowadzone były również z udziałem młodego artysty i tematycznie związane były z daną wystawą. W bezpłatnych warsztatach brały udział dzieci robotników Stoczni, jak również dzieci pochodzące z rodzin dysfunkcyjnych, jak mówi Mikołaj Jurkowski, "w przeciągu trzech lat naszej działalności edukacyjno - artystycznej udział wzięło ok. tysiąca dzieciaków, na przykład w projekcie na 1 maja przedstawialiśmy dzieciakom historie Stoczni, brały udział w wystawie Drogi do Wolności. Dzieci zbierały ze Stoczni różne elementy, które używały potem do budowy swoich instalacji czy obiektów, tworzyły mapę Stoczni i malowały na cegłach". Dzięki warsztatom dzieci poznawały sztuką współczesną, również przez serię wykładów o sztuce połączonych z pokazem slajdów. Warsztaty te nadal są kontynuowane projekcie Kraina Kreatywności, warsztatach mających miejsce w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia.
Z powodu restrykcji umów ze strony współwłaściciela postoczniowych terenów działania, które dotyczyły całego budynku ograniczają się aktualnie tylko do dwóch pomieszczeń i dlatego powołano tu Wolną Pracownię PGR_art, która otwarta jest na różnorodne działania. Od sierpnia 2004 roku powstał nowy projekt Extreme-art, do udziału którego zaproszono wybranych artystów z Polski. Przestrzeń Pracowni PGR_art. podzielona jest na dwie części i łącznie powierzchnia ta ma ok. 100 metrów kwadratowych. Pierwsza część to miejsce na pracownię, która podczas wernisażu zamienia się w miejsce wystawiennicze i staje się formą galerii. "Projekt polega na tym, tłumaczy pomysłodawca projektu Sylwester Gałuszka, że artysta dostaje do swojej dyspozycji wolną Pracownię PGR_art. Osoba ta przyjeżdża ze swoimi pracami, które tu prezentuje podczas pierwszego wernisażu. W przeciągu 4 tygodni artysta tworzy pod wpływem tego co widzi i tego co ma w sobie, poznaje nowych ludzi i wnika w klimat tego miejsca. Później prace te pokazywane są na kolejnym wernisażu i prace te pozostają już tutaj. Każdy artysta biorący udział w projekcie Extreme art. ma dwa wernisaże. Jest taki plan zgromadzenia tych prac i pokazywania ich w Polsce i zagranicą". W projekcie brała udział jako pierwsza Agnieszka Jarząb z Wrocławia, Magda Bielesz z Warszawy, Marzena Szpunar z Wrocławia, Urszula Białowąs z Warszawy. Kolejnymi uczestnikami projektu są w lutym 2005 Kama Sokolnicka, Marta Kochanek, Łukasz Chrobok z Hamburga. Projekt Extreme-art cieszył się dużym zainteresowaniem i przyciągał wiele zainteresowanych nim artystów. Istotna tez jest konfrontacja artystów z Trójmiastem, poznanie jego atrakcji i uczestniczenie w jego życiu artystycznym oraz stworzenie niepowtarzalnej kolekcji dzieł powstałych na terenie Stoczni.
Mariola Malinowska
Dnia 04.01.2008 nowy właściciel terenów postoczniowych - BPTO usunął artystów z budynku 175A. Niektórym została zaproponowana przestrzeń zastępcza, jednak bez możliwości organizowania wystaw i koncertów. Robotnicy Sztuki z PGR ART zostali pozbawieni miejsca wystawienniczego oraz przestrzeni która generowała nowe zjawiska artystyczne i muzyczne w Trójmieście.
Od 2008 prowadzone są rozmowy z przedstawicielami Urzędu Miasta. W marcu 2008 zaproponowana została lokalizacja przy ulicy Elbląskiej 66. Jest to ogromna przestrzeń, której utrzymanie miesięczne znacznie przekracza możliwości finansowe artystów. W styczniu 2009 została założona Fundacja Kolonia Artystów. Kolonia Artystów- Gdańsk Stocznia była niewątpliwie miejscem, które emanowało niezwykle silną i inspirującą energią. Młodzi artyści przybywali by zaczerpnąć czegoś dla siebie, poznać to miejsce, nawiązać kontakty i tworzyć swoją sztukę. Kolonia Artystów od 2008 jest bez siedziby, jednak działa w sieci i jest otwarta jest na wszystkich pragnących się wypowiedzieć i zaznaczyć tu swoją obecność.
Kolonia Artystów funkcjonuje od 2001 i roku staje się coraz bardziej istotnym miejscem wśród wydarzeń artystycznych w Polsce. Atrakcyjność tego miejsca niewątpliwie była połączona z lokalizacją Kolonii Artystów na terenach Stoczni Gdańskiej.
15.10.2010
galeria foto / photo gallery
galeria foto / photo gallery
galeria wideo / video gallery
galeria wideo / video gallery
koncerty / concerts & Live acts
koncerty / concerts & Live acts
edukacja / education
edukacja / education
wystawy / exhibition
wystawy / exhibition
projekty / projects
projekty / projects
1.01.2010
1.01.2009
1.01.2008
31.12.2007
Do Stoczni
Zbiorowa wystawa artystów , muzyków związanych z Kolonia Artystów od 2001 do 2007 roku. Ten wieczór przygotowaliśmy pod hasłem "DO STOCZNI ". Od roku 2001 w przestrzeni Koloni Artystów pojawiło się ponad 200 artystów i muzyków. 31go grudnia podsumujemy rok 2007 i rozpoczyniemy 2008r.
Wejdziemy w Nowy Rok artystycznie z natchnieniem , w rytmach muzyki indystrialnej i elektronicznej , dlatego przygotowaliśmy wysublimowaną dawke przeżyć dla prawdziwych Robotników Sztuki : wernisaże , performance , pokazy wideo oraz koncerty i live akty.
Obowiązkowe stroje robocze!!!!
Wolna Pracownia PGR ART - Kolonia Artystów
ul. Doki 1 / Stocznia Gdańska
rezerwacja: pgr_art@op.pl lub telefonicznie 505 391 891
wstęp 50 pln / dla artystów, którzy biorą udział w projekcie wstęp free /
Zaproszeni Artyści:
Tomak Zerek [Gdańsk / Foto]
Patrick Slovinsky [Szczecin/ Foto]
Magda Bielesz [Warszawa / wideo]
Marta Piórko [Gdańsk / Malarstwo]
Radosław Kobus [Gdańsk / Malarstwo]
Piotr Szwabe [Gdańsk / malarstwo]
Agata Nowosielska [Gdańsk / malarstwo]
Iwona Zając [Gdańsk / malarstwo]
Ewa Ciepielewska [Kraków / Malarstwo]
Joanna Fluder [Kraków / Gdańsk / Malarstwo]
Jerry Karpinsky [Gdańsk / Malarstow]
Monika Zborowska - Decoded [Londyn]
Konrad Zientara [Gdańsk / Instalacja]
Mariusz Waras [Gdańsk / Malarstwo]
Skwarek Michał [Gdańsk / foto ]
Magda Celuch [Gdańsk]
Jacek Niegoda [Gdańsk]
Piotr Wyrzykowski [Gdańsk / Wideo]
Rupniewski Adam [Gdańsk / Porto]
Kolekcja PGR ART:
Łukasz Chrobok [Hamburg foto]
Agnieszka Szreder [Gdańsk]
Magda Bielesz [Warszawa]
Anna Witkowska [Gdańsk]
Marzena Szpunar [Wrocław]
Ula Białowąs [Warszawa]
Kuba Bielawski [KLOSZ.ART]
Agnieszka Jarząb [Wrocław]
Anna Lawrynowitz [Warszawa]
Marcin Bober [Gdańsk]
Kama Sokolnicka [Wrocław]
Mase - Marta Semkowicz [Wrocław]
Ola Kleczkowska [Gdańsk]
Dorota Walentynowicz [Gdańsk]
Music / live act / dj'sets
Decay [chillout] - Gray room
Adriano Pinatto [electro] - Black room
El Janusz [electro - disco - polo] - Black room
Traffic Jam [Electronica]
Nuoh [Olaf Nowaczyk - Live akt] - Centrala Telefoniczna
Arszyn - Centrala Telefoniczna
...off [live akt] - [industrial / ambinet / noise] Centrala Telefoniczna
Efektvol [live act ] - Centrala Telefoniczna
15.12.2007
LEON
Po powrocie w 2003r. z wieloletniego pobytu w Berlinie to już czwarta produkcja K.L.Dziemaszkiewicza w jego autorskim Teatrze Patrz Mi Na Usta. Po "Cafe Domino zaprasza", "Variete Cameleon" i "Różanej Górze" przedstawia nowy spektakl pt. Belladonna, czyli piękna kobieta i trująca, wilcza jagoda.
Teatr Dziemaszkiewicza sięga do przeczuć, instynktów, emocji. Nadrzędną zasadą jest szczerość. Często używana nagość jest manifestacją radości, naturalności, spontaniczności.
Autor ma na celu łączenie przeciwieństw, stawianie pytań o granicę między zwierzęcością a człowieczeństwem.
Jedną z postawionych tez jest domniemanie że nieszczęście współczesnego człowieka polega na tym że odszedł on od poszukiwania szczęścia na rzecz poszukiwania przyjemności.
"Belladonna" jest kolejnym etapem poszukiwań formy teatru i jednocześnie odzwierciedleniem doznań i przeżyć autora.
W spektaklu występują Anna Steller, Ula Zerek, Krzysztof Czerny, Anna Sobkowiak, Magda Frąckiewicz, Lidia Visconti, Piotr Jahołkowski i Krzysztof Leon Dziemaszkiewicz, Kuba Drewa.
Teatr Dziemaszkiewicza jest jednym z najodważniejszych i najciekawszych zjawisk ostatnich lat na polskiej scenie teatru niezależnego. Jego kontrowersyjna twórczość wzbudza zawsze silne emocje.
Teatr Patrz Mi Na Usta znany w całym kraju jak i poza jego granicami tafia zarówno do bardzo wymagającej i wysmakowanej publiczności jak i do tych którzy na ogół do teatru nie chodzą, ale posiadają w sobie uważność i otwartość na otaczający je świat.
Twórca jest tym kim sam chce siebie stworzyć w imię wolności każdej jednostki ludzkiej.
Spektakl utrzymany jest w konwencji filmow Fritza Langa, Zmeczona śmierć...
Somnambuliczny charakter narracji sprowadza widza na poziom doświadczenia między jawą i snem. Mroczny klimat spotegowany jest minimalistyczną muzyką elektroniczną konca 60 i poczatku 70 lat. Napięcie i transowość dzieła
wynika zarówno z kreacji aktorskich ( w roli Kobiety Pajaka -Ula Zerek), jak i z choreograficznych powtarzajacych się sekwencji tanczonych przez cały zespół. Całość ma chrakter baśni, zdarzenia nierzeczywistego z elementami grozy. Tytułowa Belladonna wciąga nas w spirale życia niczym pajak swoją
ofiarę do sieci by wyssać z nas siłe życia
Teatr Dziemaszkiewicza sięga do przeczuć, instynktów, emocji. Nadrzędną zasadą jest szczerość. Często używana nagość jest manifestacją radości, naturalności, spontaniczności.
Autor ma na celu łączenie przeciwieństw, stawianie pytań o granicę między zwierzęcością a człowieczeństwem.
Jedną z postawionych tez jest domniemanie że nieszczęście współczesnego człowieka polega na tym że odszedł on od poszukiwania szczęścia na rzecz poszukiwania przyjemności.
"Belladonna" jest kolejnym etapem poszukiwań formy teatru i jednocześnie odzwierciedleniem doznań i przeżyć autora.
W spektaklu występują Anna Steller, Ula Zerek, Krzysztof Czerny, Anna Sobkowiak, Magda Frąckiewicz, Lidia Visconti, Piotr Jahołkowski i Krzysztof Leon Dziemaszkiewicz, Kuba Drewa.
Teatr Dziemaszkiewicza jest jednym z najodważniejszych i najciekawszych zjawisk ostatnich lat na polskiej scenie teatru niezależnego. Jego kontrowersyjna twórczość wzbudza zawsze silne emocje.
Teatr Patrz Mi Na Usta znany w całym kraju jak i poza jego granicami tafia zarówno do bardzo wymagającej i wysmakowanej publiczności jak i do tych którzy na ogół do teatru nie chodzą, ale posiadają w sobie uważność i otwartość na otaczający je świat.
Twórca jest tym kim sam chce siebie stworzyć w imię wolności każdej jednostki ludzkiej.
Spektakl utrzymany jest w konwencji filmow Fritza Langa, Zmeczona śmierć...
Somnambuliczny charakter narracji sprowadza widza na poziom doświadczenia między jawą i snem. Mroczny klimat spotegowany jest minimalistyczną muzyką elektroniczną konca 60 i poczatku 70 lat. Napięcie i transowość dzieła
wynika zarówno z kreacji aktorskich ( w roli Kobiety Pajaka -Ula Zerek), jak i z choreograficznych powtarzajacych się sekwencji tanczonych przez cały zespół. Całość ma chrakter baśni, zdarzenia nierzeczywistego z elementami grozy. Tytułowa Belladonna wciąga nas w spirale życia niczym pajak swoją
ofiarę do sieci by wyssać z nas siłe życia
14.12.2007
Exceeda Show
14.12.2007 piątek start 22.00
Exceeda Show [Londyn]
Wolna Pracownia PGR ART - Kolonia Artystów
ul. Doki 1 / Stocznia Gdańska
Projekt [4x4] powstał z myślą o kreatywnych artystach, których pasją jest tworzenie różnych form audiowizualnych. Istnieje od ponad 4 lat i stał się motorem do jednoczenia artystów, wymiany pomysłów oraz zapoczątkowania coolaboracji czego efektem jest Polska edycja. Jego twórcą jest londyńska grupa Exceeda, wielokrotny laureat prestizowych nagrod (min.PROMAX x 9 - EDITING /SOUND/PROMOTIONS FOR BROADCAST, US INDUSTRY CATALYST - BEST MUSIC VIDEO , DIESEL MUSIC AWARDS - VJ WINNER, DJ MAGAZINE - TOP 10 VJ) oraz zdobywca coraz większego
uznania wśród znawców tej dziedziny sztuki(sic!) z całego swiata. To tzw. artyści multimedialni, którzy są w stanie połączyć odmienne techniki używając różnego rodzaju mediów pozwalających na interakcje z widzami.
W comiesięcznym show, który będzie można zobaczyc w Polsce (Wawa, Wroclaw, Gdansk) reprezentanci grupy [x] - THE SUPERFRIES - zaprezentują serie unikatowych iventów pokazujących wiele innowacyjnych, oryginalnych i inspirujących rozwiązań audiowizualnych w czterech kategoriach:
- filmy krótkometrażowe
- filmy experimentalne (slideshow, wideoinstalacje, Fotografia, grafika,
malarstwo)
- klipy muzyczne
- vj (live visuals mixing) Grudniowe wydanie projektu [4x4] to pokaz filmów przeplatany djskimi
oraz vjskimi setami:
SEA CHANGE - JOE KING & ROSIE PEDLOW 5'28
RABBIT - RUN WRAKE 10'00
IN PASSING - THE LIGHT SURGEONS 2'50
MULTIFACED - NORIKO OKAKU 3'33
NONAMENATION - CYLINDER 1'00
REALITY ADDICTS - DAVID LINDERMAN 1'20
SOMETIMES - BIG RED BUTTON 4'00
HEAVEN&HELL - THE CHEMISTRY SET / THE V.C.S 2'00
CURVES AND BANDS - MOX / LOUIE 2'00
TO THE MUSIC - UVA / COLDER 4'09
COLLISION - MAX HATTLER 2'30
IRAQ THE BLOODY WAR - SIMON RATIGAN 0;60
FREE DUB1 - STEPHANE ELMADJIAN / SPIRA 8'00
CARBON. NEED FOR SPEED - EXCEEDA 3'30
oraz (w zależności od miasta) szereg wydarzeń towarzyszących, min.:
02.12.2007 - Warszawa - klub 55
- vj F/X
- djs. Rado Bogasch, Rasp, Pytek
- slideshow
06.12.2007 - Wroclaw - klub Firlej
- vj Spectribe
- djs. Rado Bogasch, Pomnik, Spi
- slideshow
14.12.2007 - Gdańsk - Kolonia Artystow Pgr Art.
- vj Kinetofon oraz Pgr Art
- djs. Rado Bogasch, Muchacho, qb
- slideshow
Projekt [4x4] jest też swego rodzaju apelem zachecającym wszystkich do
kreatywnego działania. Jeżeli masz gotowy pomysł, skończone dzieło lub coś co bardzo chciał/a byś pokazać na kolejnej edycji - poinformuj nas o tym bezpośrednio ( info@radobogasch.info ) lub wyślij
formulaż, który znajdziesz na stronie www.4x4av.co.ukMateria ły dostarczone powinny być na nośnikach : miniDV, DVCam, BETA, DVD, CD.
Czekamy na wasze kreatywne prace. [4x4] PATRONEM I MIEJSCEM NA WASZE POMYSŁY!
www.4x4av.co.uk
www.klub55.pl
www.firlej.wroc.pl
www.kolonia-artystow.pl
www.radobogasch.info
www.easybooking.pl
www.vjfx.pl
6.12.2007
Stylon Grup
08.12.2007 sobota start 22.00
Double Sugar!!!
Stylon Grup wraz z PGR Art zaprasza na 1 urodziny Stylonu!
Lody calypso i batoniki dozwolone.
Chwalebna rocznicę wycinankowej, wędrującej imprezy klubowej świętować będziemy na słodko i różowo, przy muzycznych setach przygotowanych specjalnie przez zaprzyjażnionych składy dj' oraz vj'.
Całonocny maraton live actów i koncertów disco / punk / electro / funky / dosłodzimy watą cukrową , tortem XXXL oraz innymi niespodziankami.
Wstęp free rezerwacja pgr_art@op.pl
Po wszelkie detale, galerie fotek zpoprzednich imprez, wpisy na listę gosci zapraszamy:
www.myspace.com/stylonoff
www.kolonia-artystow.pl
www.myspace.com/pgrart
Wolna Pracownia PGR ART Kolonia Artystów
ul. Doki 1 / Stocznia Gdańska
Me Myself and I
06.12.2007 czwartek Start 22.00
Koncert Me Myself and I
Wernisaż pt. "Koń jaki jest każdy widzi "autor: ARC [Wrocław]
Wolna Pracownia PGR ART Kolonia Artystów
ul. Doki 1 / Stocznia Gdańska
rezerwacja: pgr_art@op.pl
wstęp 5 pln KRS / 10 pln pozostali /
Me Myself and I
Dwójka wokalistów i beatbox, która prawie całą muzykę realizuje na żywo głosem. Jeżeli myślałeś, że wszystkie te buczenia, cmoknięcia, syknięcia, mlaski, sapnięcia, świsty i mruki, które czasami robisz do siebie rano przed lustrem to nie muzyka byłeś w błędzie.
Magdalena Pasierka
Magdalena jest duszą zespołu. To energetyczny wulkan, który wylewa się na publiczność w kolejnych erupcjach improwizacji.
Zgas
Robiący human beatbox Zgas to ciało. Jego eksperymenty z dźwiękami, wykraczają poza tradycyjny, zamknięty w hiphopowej niszy beatbox. Niektóre z tych dźwięków zapewne nie mają jeszcze nazwy.
Michał Majeran
Otoczony sprzętem i elektroniką Michał to mózg. Jego przetworzony głos wypełnia harmonicznie przestrzeń, sporadycznie zapuszczając się w solowe rejestry
Charakterystyka artysty
Bardzo wytrwały i konsekwentny w swoich twórczych poszukiwaniach artysta.
Zawsze silnie skoncentrowany na malowaniu, nigdy specjalnie niezainteresowany prezentowaniem
swojej twórczości i szukaniem obiorcy. Sporadyczne odstępstwa od tej zasady są przywoływane niechętnie a szczególnie w kontekście prezentacji w charakterze osiągnięć.
Wystawa
Wystawa składa się z obrazów olejnych dużych formatów namalowanych w latach 2005, 2006 i 2007.
Komentarza nie będzie, mimo nasilającej się tendencji wymagania uzasadnień kuratorskich,
zwłaszcza dla projektów o mniej oczywistym przekazie.
Wydaje się, że bardzo wyraziste i bardzo malarskie obrazy arc dysponują wystarczająco przekonywującymi własnymi środkami wyrazu. Z założenia stanowią wyzwanie dla subtelniejszego zmysłu wzroku. Wyzwanie bardzo ekspresyjne, o intrygującej kompozycji i pięknym kolorze, w którym wszystkie elementy obrazu potraktowane zostały eksperymentalnie.
1.12.2007
"Wieczór w Sanatorium pod klepsydrą"
"Wieczór w Sanatorium pod klepsydrą"
Sobota 01.12.2007
Kolonia Artystów, budynek 175,
Stocznia Gdańska
Wstęp od godziny 21:00
(zainteresowanych prosimy o rezerwację na adres e-mailowy: pgr_art@op.pl lub pgr_art@interia.pl)
- Projekcja filmu "Sanatorium pod klepsydrą" w reżyserii Wojciecha Hasa.
- Bisclaveret vs Bruno "Les Mannequins" - koncert
- "Schulz i Zaświaty"- prelekcja dr Wojciecha Owczarskiego połączona z dyskusją na temat twórczości Brunona Schulza m.in. w kontekście filmu Wojciecha Hasa.
- "Dirty Dreams - Session" - wystawa Praetoriana
- "Deski" - wystawa Macieja Zabawy
Kolekyw Zoharum wraz z PGR ART ma zaszczyt zaprosić na imprezę poświęconą twórczości Brunona Schulza. Spotkanie odbędzie się pod Honorowym Patronatem Miasta Gdańska. Mamy nadzieję, że będzie to wieczór niezwykły podobnie, jak świat kreowany przez pisarza w jego opowiadaniach. Organizatorzy przygotowali kilka atrakcji. Podczas sobotniego wieczoru (1 grudnia 2007 roku) będziecie mieli okazję zobaczyć film W. Hasa "Sanatorium pod klepsydrą", uczestniczyć w koncercie Bisclaveret vs Bruno, zabrać głos podczas prelekcji "Schulz i Zaświaty", obejrzeć dwie wystawy: "Deski" oraz "Dirty Dreams".
Z racji specyfiki miejsca, jakim jest Stocznia Gdańska, prosimy o wcześniejszą deklarację przybycia na imprezę. Aby wejść na jej teren, trzeba otrzymać przepustkę (znaleźć się na liscie, którą dostarczają organizatorzy pracownikom Ochrony). Rezerwacji można dokonać, pisząc na adres mailowy : PGR_ART@interia.pl
Szczegóły:
Sanatorium pod klepsydrą - reż. W. Has, Polska 1973
Film Wojciecha Hasa to jedna z najwybitniejszych adaptacji filmowych w historii polskiej kinematografii, wielokrotnie nagradzaną na festiwalach w Cannes, w Triest, w Gdyni. Reżyser przełożył na język kina jedno z trudniejszych dzieł literackich, zachowując przy tym właściwy klimat, oddający poetycką refleksję na temat przemijania oraz nieuchronności i nieodwracalności śmierci. Wszystkie pytania o egzystencję wpisane są w historię człowieka, który odwiedza sanatorium, gdzie przebywał jego zmarły ojciec; przenosi się w tajemniczy, surrealistyczny "świat wyobraźni". Główny bohater przyjeżdża do sanatorium doktora Gotarda, gdzie przebywa jego ojciec, zmarły wprawdzie przed laty, lecz tu przeniesiony w inny wymiar czasu znów żyje. Józef zaczyna przeżywać powtórnie to, co już przeżył. Dom rodzinny, małe żydowskie miasteczko ojca, zastaje jednak tutaj tylko rozpadający się i zniszczony obraz dzieciństwa. Usiłuje przywrócić ład w tym świecie, jednak okazuje się, że jest to już niemożliwe.
Bisclaveret vs Bruno - Les Mannequins
Program, który zostanie zaprezentowany na koncercie to ilustracja dźwiękowa do tekstu B. Schulza Traktat o Manekinach, wcześniej zarejestrowana na CD. Muzyka, która znalazła się na albumie "Les Mannequins" to wypadkowa dronowo ambientowych kolaży i klasycznego brzmienia zespołu, znana niektórym z wydawnictw "Psyche noMine", "In hortis " czy "Aegri Somnia". Płyta dostępna jest już od 12 lipca tego roku. Jednak dopiero teraz - po raz pierwszy - Bisclaveret zaprezentuje ten materiał trójmiejskiej publiczności. Muzycy zapowiedzieli, iż przygotowują na tę okazję specjalną oprawę wizualną.
Zespół powstał w 2000 roku. Od tamtej pory wydał kilka albumów w kraju i za granicą; uczestniczył w kilku kompilacjach; zagrał wiele koncertów w ramach własnych tras koncertowych, festiwali i innych wydarzeń kulturalnych
W chwili obecnej przygotowywany jest nowy album z remiksami ich utworów w wykonaniu różnych muzyków i zespołów.
Więcej informacji: http://www.bisclaveret.com
Bruno Schulz i Zaświaty - Dr Wojciech Owczarski
Prelekcja, czy jak woleliby organizatorzy dyskusja na temat twórczości Schulza. Jego wizji zaświatów, m.in. w kontekście filmu W. Hasa. Będzie to okazja do konfrontacji własnej interpretacji literatury Schulza z koncepcjami proponowanymi przez innych teoretyków i naukowców.
Doktor Wojciech Owczarski, adiunkt w Instytucie Filologii Polskiej.Rozprawę doktorską o wyobraźni poetyckiej Adama Mickiewicza obronił w roku 2001. Wydał trzy książki autorskie: Diabeł w dramacie polskim.(1996); O bohaterach II części "Dziadów"(1998); Mickiewiczowskie figury wyobraźni(2002). Współredagował pracę zbiorową Mickiewicz. Sen i widzenie (2000). Opublikował liczne artykuły w tomach zbiorowych, a także szkice historycznoliterackie, eseje i recenzje teatralne, m.in. na łamach "Twórczości", "Odry", "Dialogu" i "Teatru". Zajmuje się historią literatury oraz teatrologią i krytyką teatralną. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Jest również autorem książki Miejsca wspólne, miejsca własne. O wyobraźni Leśmiana, Schulza i Kantora(2007),
wydanej przez gdańskie wydawnictwo Słowo/obraz terytoria.Książka opisuje wzajemne relacje twórczości Brunona Schulza, Bolesława Leśmiana i Tadeusza Kantora. Choć każdy z nich był mistrzem innego języka artystycznego (proza, poezja i teatr), a zarazem indywidualistą w pełnym tego słowa znaczeniu, podobieństwa objawiają się w pokrewieństwie motywów, obrazów, a także idei i całych konstrukcji filozoficznych. Wojciech Owczarski, skupiając się przede wszystkim na wyobraźni owych trzech artystów, odnajduje w ich fantazmatach wiele "miejsc wspólnych", jak okaleczone i "kalekujące" manekiny, postaci sobowtórowe, nobilitacja tandety, słabość do "realności najniższej rangi".
Deski - Maciej Zabawa
Na wystawie przedstawione zostaną prace, od których zaczęła się przygoda artysty z intensywnymi poszukiwaniami własnej tożsamości plastycznej. Cykl "Deski" jest próbą odnalezienia własnej drogi i indywidualnego stylu, wbrew panującym w sztuce trendom. Pierwsza deska, którą stworzył to "Drugie ja". Jej zaprojektowanie i wykonanie kolejnych zajęło jemu cały rok. Deski stały się stałym elementem pracy twórczej i z przyjemnością zaczynam kolejne cykle tych prac.
Maciej Zabawa urodził się i wychował w Gdańsku, studiował w Poznaniu. Ukończył malarstwo ścienne i malarstwo sztalugowe w WSSS. Plastyka od zawsze była jego pasją. Oprócz tradycyjnego malarstwa interesuje się fotografią, ceramiką, grafiką tradycyjną i komputerową oraz malarstwem na jedwabiu.
Więcej informacji: http://www.maciejzabawa.pl
Dirty Dreams ( Session) - Praetorian
Ów cykl - jak mówi sam autor - to obraz człowieka uwięzionego, odizolowanego od upragnionego świata, świata kojarzonego z wolnością i rajską swobodą. Więzienne mury stanowią tutaj przestrzeń zamkniętą, w której dojrzewają - niczym zatrute owoce - najgorsze uczucia: samotność, bezsilność i beznadzieja. Więzienie to metaforyczny czyściec, który de facto nie spełni już swojej funkcji, a jego pensjonariuszom pozostaje jedynie czekać i marzyć, że koszmar minie. Główny bohater powróci do swojej egzystencji, jednak tylko na chwilę, aby wkrótce powrócić do więzienia, na które już raz został skazany. Wydaje się, że nie ma ucieczki ani cienia szansy na wyrwanie się z tej pętli; raz wpędzona w ruch machina nie zatrzyma własnego biegu. Artysta nie pozostawia tutaj cienia nadziei na inne rozwiązanie. W "Dirty dreams" najistotniejsza jest analogia: Więzienie - Czyściec. To za jej sprawą autor stawia pytania o sens i symboliczne znaczenie czyśćca w kontekście religijnym, kulturowym, socjologicznym i filozoficznym.
Z naszej strony należy jeszcze dodać, że fotografie zostały zrobione w Areszcie Śledczym w Gdańsku, a modelem, który wziął udział w sesji jest aktualnie przebywający tam więzień.
Więcej informacji: http://www.praetorian124.deviantart.com
PARTNERZY:
MIASTO GDAŃSK http://www.gdansk.pl/
PGR-ART (KOLONIA ARTYSTÓW) http://www.kolonia-artystow.pl/
SŁOWO / OBRAZ TERYTORIA http://terytoria.com.pl/
PORTAL TRÓJMIASTO.PL http://trojmiasto.pl/
PATRONAT:
alternativepop - www.alternativepop.pl
alternation - www.alternation.pl
apostazja - www.apostazja.serpent.com.pl
darknation - www.darknation.eu
fortlyck - www.fortlyck.pl
gery - www.gery.pl
gildia.pl - www.gildia.pl
independent - www.independent.pl
kaos-ex-machina - www.kaos-ex-machina.pl
Mroczna Strefa - www.mrocznastrefa.com
Postindustry - www.postindustry.org
Radio bez kitu - www.bezkitu.pl
serpent.pl - www.serpent.pl
tygiel - www.tygiel.cba.pl/
yesternight - www.yesternight.pl
KONTAKT:
PGR_ART@interia.pl
bisclaveret@poczta.fm
+48 605 318 605
http://zoharum.com
http://www.bisclaveret.com
http://www.myspace.com/bisclaveret
23.11.2007
"Sześć, góra siedem obrazów"
23.11.2007 start.19.00
"Sześć, góra siedem obrazów". Metafotografie Ani Królikiewicz w Kolonii Artystów w Stoczni Gdańskiej
technika mieszana, 250 / 150 cm lata 2001- 2007
Wolna Pracownia PGR ART Kolonia Artystów
wstęp wolny / wystawa potrwa do 01.12.2007 [czynne w godzinach 12.00 - 18.00 po uprzedniu kontakcie telefonicznym 505 391 891]
Dźwięki : Trio Murzynek
Anna Królikiewicz ur 1970 , dypolom na gdanskiej ASP, od 2000 roku adiunkt, pracuje w Pracowni Rysunku na wydziale Malarstwa,udzial w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych , laureatka naprawde niewielu nagrod i wyroznien.
Wielkoformatowe, wykonywane przeważnie tuszem i węglem prace portretowe Ani Królikiewicz można określić mianem metafotografii. Nazwa ta wydaje słuszna, zwłaszcza, jeśli weźmie się pod uwagę, że obok mieszczącego się w tych realizacjach szeregu pytań, odnaleźć można refleksję nad właściwościami fotografii, która jest ich punktem wyjścia.
Seria grafitowo-białych obrazów, której fragmenty po raz pierwszy można będzie obejrzeć w stoczniowej galerii Kolonii Artystów powstaje od około pięciu lat. Prace te formatem i sposobem wykonania przypominają cykl portretów tworzonych w latach 90.; są to podobne kadrowane zbliżenia twarzy, dla których materiałem źródłowym były również fotografie. Ostatnie obrazy w zasadniczy sposób różnią się jednak od wcześniejszych. Tamte, tworzone w oparciu o wykonywane przez autorkę zdjęcia twarzy śniących przyjaciół, wydawały się próbą uchwycenia ich charakterów, fragmentów uczuć, istotnych cech osobowości. Łączyły w sposobie obrazowania w nieco przewrotny sposób elementy współczesnego hiperrealizmu z echami wielkiej klasyki i, jak można sądzić, nie odrzucały pozytywnych odniesień do antycznej koncepcji jedności piękna, dobra i prawdy.
Portrety z prezentowanego obecnie cyklu zaczęły powstawać w okresie częstych podróży artystki na Bliski Wschód (równocześnie z instalacjami, inspirowanymi formami muzułmańskich dywanów), związane są z doświadczeniem częstego "przebywania w strefach tranzytu", są wyrazem stanu niepewności, sytuacji utraty trwałego zakorzenienia, emigracji. Prace te, oparte na przetwarzaniu wybranych wycinków z gazet i filmowych kadrów o mówią o człowieku współczesnym, o jego niepewnej sytuacji egzystencjalnej, o globalnej niestabilności i kulturze nasyconej poczuciem zagrożenia. Są diaboliczne i ekspresyjne zarazem. Na pytanie "kim jesteś przyjacielu?" autorka poszukuje odpowiedzi w twarzach anonimowych postaci, aktorów nasyconych przemocą spektakli.
Tekst: Danuta Godycka
17.11.2007
RUSSKOJE PARTY
17.11.2007 start 22.00 RUSSKOJE PARTY
DJ Picunda 84 (znany m.in. z zespołów Super Girl Romantic Boys i 19 Wiosen) zaprezentuje miks radzieckiej estrady lat 70 i 80 - tych, klasykę radzieckiego rocka i nowej fali końca lat 80-tych aż po najnowsze rosyjskie produkcje - od ambitniejszego popu poprzez electro , kończąc na rapie. Muzyce towarzyszyć będą wizualizacje - klasyka starych radzieckich animacji.
Wydarzeniu towarzyszy pokaz filmów Mike Poppy , to jedno z wcieleń trójmiejskiego obserwatora kultury i kontrkultury- zarezerwowane dla sceny tańca współczesnego oraz związanej z nim przestrzeni mentalnej, która współtworzy trójmiejską aurę artystyczną i artystowską.
W swych projektach video Poppy przyjmuje postawę raczej voyera, niż komentatora, poszukując różnych estetyk i form wykrajania czasoprzestrzeni przez gest tancerza/ performera oraz związków takich operacji z medium filmowym.
Dadatkowo bedzie można zobaczyć AEM Videoscreenings - to przegląd prac wykonanych w technice nowych mediów o prezentacji w formie projekcji. W pokazie zaprezentujemy zatem propozycje artystów mieszczące się zarówno w ramach sztuki wideo, jak i animacje komputerowe, czy etiudy filmowe.
wstęp 5 pln
10.11.2007
AEM Videoscreenings
10.11.2007 [sobota] start 22.00
AEM Videoscreenings
MonotypeRec prezentuje: Afredo Costa Monteiro / Komora A
ARSZYN :: EMIGRANT
Wolna Pracownia PGR ART , Kolonia Artystów, Stocznia Gdańska /
wstęp 10zł / rezerwacje pgr_art@op.pl / Projekt AEM Videoscreenings oraz Arszyn::Emigrant można oglądać do 22.11.2007 po uprzednim kontakcie telefonicznym 505 391 891
AEM Videoscreenings - to przegląd prac wykonanych w technice nowych mediów o prezentacji w formie projekcji. W pokazie zaprezentujemy zatem propozycje artystów mieszczące się zarówno w ramach sztuki wideo, jak i animacje komputerowe, czy etiudy filmowe. Prace zostały wyłonione w otwartym miedzynarodowym konkursie. Spośród 186 filmów nadesłanych na konkurs, do pierwszego przeglądu, przeszło 57 prac (w tym 39 prac konkursowych). W programie tego pokazu zaprezentujemy fimy wybranych przez międzynarodowe jury w składzie:
Georg Elben - kurator, dyrektor Videonale Bonn
Józef Robakowski - artysta, pedagog, kolekcjoner, kurator
Harro Schmidt - artysta, kurator, dyrektor Kunsthalle Faust w Hanowerze
William Hollister - redaktor międzynarodowego magazynu o sztuce "Umelec"
Marek Wasilewski - artysta, pedagog, redaktor miesięcznika "Czas Kultury"
MonotypeRec prezentuje: Afredo Costa Monteiro / Komora A
Koncert prezentuje wykonawców związanych z wytwórnią MonotypeRec.
W czasie mini trasy premierę będzie miała najnowsza płyta MonotypeRec: Alfredo Costa Monteiro - "Anatomy of inner place" -oraz będzie można kupić przedpremierowo najnowsze wydawnictwa MonotypeRec:
Brasil& the Gallowbrothers band - Hi brasil is where we are.
Alfredo Costa Monteiro (ur. 1964 w Porto). Mieszka i tworzy w Barcelonie od 1992 roku. W tym samym roku roku zakończył studia na akademii sztuk pięknych w Paryżu, gdzie obronił dyplom w dziedzinie rzeźby/multimediów. Od tego momentu jego praca sytuuje się na pograniczu instalacji, poezji wizualnej i dźwięku. Poza działalnością w zakresie sztuk plastycznych, zaangażował się w muzykę improwizowaną od 1995 roku, jako multiinstrumentalista (akordeon, gitara elektryczna, gramofon). Ma na swoim koncie wiele wystaw plastycznych jak również występy na licznych festiwalach muzycznych. Współpracował z wieloma muzykami i odbywał trasy koncertowe po Europie i Japonii. Od 1998 roku jest członkiem 22a, niezależnego kolektywu twórców sztuki współczesnej. Jest też członkiem IBA col.lectiu dimprovisació. W zakresie poezji dźwiękowej jego współpracownikiem jest Leos Ator, pisze i występuje po francusku, hiszpańsku i portugalsku.
Jest członkiem następujących grup:
* Cremaster (z Ferranem Fagesem)
* I Treni Inerti (z Ruth Barberán)
* Neumatica (z Pablo Rega)
* Mut (z Pablo Rega, Ferranem Fagesem, Arthurem Fernándezem, Avelino Saavedra)
http://www.cremaster.info
http://www.linnomable.com
http://www.cipmarseille.com/auteur_fiche.php?id=1705
KOMORA A:
Dominik Kowalczyk - laptop
Karol Koszniec - preparowana gitara, urządzenia elektroniczne
Jakub Mikołajczyk - syntezator
KOMORA A
projekt, w skład którego wchodzą Dominik Kowalczyk (Wolfram), perkusista postrockowych Stworów - Karol Koszniec i założyciel labelu MonotypeRec - Jakub Mikołajczyk.
Trójkę artystów łączy niewątpliwie pokrewna, choć nie identyczna, wrażliwość brzmieniowa, w efekcie otrzymujemy improwizacje o gęstości i wewnętrznej dynamice dużo większej niż w solowych impresjach Wolframa. Uwagę zwraca przede wszystkim wysoka brzmieniowa entropia: skupione, surowe medytacje Kowalczyka zyskują kontrapunkt i zarazem dopełnienie w bardziej ekstrawertycznym i drapieżnym temperamencie pozostałych członków Komory A.
www.monotyperecords.com
ARSZYN :: EMIGRANT
APLIFICADOR [0.0] _ koncert elektroakustyczny, performance dźwiękowy.
Wyszedłem od pomysłu zbadania dźwiękowej warstwy języka emigranta. Język żyje ale jak to nagrać ? Nie byłem w Londynie długo. Kiedyś spędziłem tam nawet pół roku. Gdzieś głęboko czułem potrzebę, chęć aby znowu odwiedzić to miasto. Na pewno kiedyś jeszcze tam pojadę. Technologia, organizacja, hałas oraz centrum współczesnego świata.
Nagrywałem soundscape Londynu, szukałem ukrytych dźwięków i rejestrowałem wszechogarniający zgiełk tętniącego życiem, wielkiego miasta. Spotykałem mieszkających tam Polaków i nagrywałem ich opowieści. Pytałem jak postrzegają miasto i siebie, jak wygląda ich życie.
Stałem się słuchaczem audiosfery i poszukiwaczem dźwięków.
Arszyn
__________________________________________________________________________________
Realizacja : Arszyn i Pracownia Ludzie Gdańsk.
Współpraca : Stowarzyszenie Kultura Miejska, Sqrt cdr/net label, Marek Dybuść, Zambari
www.arszyn.com www.kulturamiejska.pl www.sqrt-label.org
Projekt: Arszyn::Emigrant zrealizowany przy pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Subskrybuj:
Posty (Atom)


















