9.04.2011

Closed Show / 06


12.00 - działania w ogrodzie [sadzenie kwiatów / wiosenne ogarnianie / malowanie ogrodzenia / ... / grilowanie / piknik / ]
 Strefa audio:
 20.00 - ... REC&ABSTRAKT
 21.00 - SunDay Arkestra
 Strefa wideo:
 Małgorzata Popinigis
 PGR ART

 ... Rec&Abstrakt to duet Karolina Rec (wiolonczela)(absolwentka
 Akademi Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku) i Rafał Dętkoś (elektronika) (absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku) . Połączenie klasycznego brzmienia strun ze współczesnym instrumentem jakim jest komputer. Wiolonczela, której rola została zredukowana głównie do interpretacji „historycznej”, w połączeniu z elektroniką to nie tylko zjawisko interesujące sonorystycznie. Takie zestawienie potraktować można rówwnież jako próbę nowego podejścia do kameralistyki, której założeniem jest partnerstwo w tworzeniu homogenicznego współbrzmienia. Efekt tego połączenia stanowi harmoniczna forma, której wszystkie elementy są nierzadko w opozycji względem siebie.
 Sunday Arkestra korzysta ze swobodnej redystrybucji dóbr kultury, jakimi są tradycyjne melodie ludowe pozostające w domenie publicznej.



 SunDay Arkestra
 Borys Kossakowski - muzyk, improwizator, songwriter, jeden z filarów wydawnictwa Nasiono Records, współzałożyciel zespołu Towary Zastępcze, z którym wydał dwie płyty: Ciche Dni oraz Dolne Miasto, lider projektu Nasiono All Stars, stworzonego na zamówienie festiwalu Europejski Poeta Wolności. Udziela(ł) się w projektach Karol Schwarz All Stars, z którym nagrał dwie płyty (100 filmów, Rozewie) oraz z efemerycznym Where is Marisol oraz Dub Zespół. Jako solista wydał płytę Sunday Tracks. Występował na festiwalach Open'er, Off oraz Przegląd Piosenki Aktorskiej.



 Jacek Stromski - jeden z najbardziej doświadczonych perkusistów trójmiejskich, znany przede wszystkim z zespołu Apteka. Współpracował także z Tymonem w zespołach: Miłość i Kury, a także z Mazzolem. Świetny improwizator, charakteryzujący się ogromnym wyczuciem i świadomością brzmienia.

 Jakub Noga - jeden z niewielu, jeśli nie jedyny sitarzysta z Gdyni. Udzielał się w kilku efemerycznych projektach muzycznych, z którego najważniejszy - Śladami Gagarina (m.in. Z Przemkiem Dyakowskim, Michałem Gosem i Radovanem Jacuniakiem) przygotowuje się do wydania płyty.

 Jarek Marciszewski - muzyk, lider rock'and'rollowego Popsysze, gitarzysta Towarów Zastępczych, z którym nagrał płytę "Dolne Miasto". Brał udział w projekcie Nasiono All Stars. Prowadzi zespół perkusyjny Remont Pomp.





 "CS" jest dostosowaniem strategii do zasobów i kreowaniem wydarzeń w porozumieniu z artystami.

 Cykl spotkań z artystami, którzy zaprezentują swoje projekty, filmy, spotkania z muzykami podczas próby dźwiękowej, mają wypełnić lukę jaka istnieje pomiędzy oficjalnymi instytucjami kultury oraz klubami czy galeriami zajmującymi się promocją sztuki.

 Dysponujemy miejscem i energią przyjaciół. Cała reszta to nieograniczone możliwości.

 Uważamy, że projekt "CS" ma szansę zgromadzenia wielu ludzi, których działanie nie jest nastawione na finansowy zysk, którzy są zdolni tworzyć sztukę dla sztuki,dla odbiorcy, a przede wszystkim dla przyjemności.

 Sprawdzimy jaką siłę ma oddolne działanie i czy w dzisiejszych czasach jest możliwość funkcjonowania miejsca bez wsparcia finansowego. Chcemy sprawdzić na ile dawny, podziemny i niezależny model działania DIY, ma dalej potencjał i jest w stanie skutecznie zapewnić alternatywę dla dotowanej czy sponsorowanej kultury oficjalnej. Chcemy zbadać czy istnieje zapotrzebowanie na tego typu działania.

 Stworzenie alternatywnej platformy, która umożliwia produkcję i dzielenie się wiedzą wśród równych partnerów to cel, który od początku przyświecał działaniom Kolonii Artystów.

 Projekt nie został dofinansowany z żadnego źródła i nie ma sponsora.
 Bardzo prosimy o nie wnoszenie alkoholu.

5.04.2011

ZNAKI WODY

ZNAKI WODY – eco-warsztaty.

 05-07.04.2011 - godzina 15.00 - 19.00 - WARSZTATY 
 08.04.2011 - godzina 16.00 - 18.00 AKCJA / PERFORMANCE [Park Reagana] 


 Podczas warsztatów organizowanych przez Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną Sp.z o.o., trzydziestu uczestników warsztatów, które prowadzi Kolonia Artystów, stworzy nowe Znaki Wody, przedstawiające sposoby ochrony ujęć wody znajdujących się na terenie Pasa Nadmorskiego. Między 5 a 8 kwietnia w Kolonii Artystów odbędą się warsztaty pt „ZNAKI WODY”, w których weźmie udział 30 uczestników, między 13 a 18 rokiem życia, ze szkół znajdujących się w dzielnicach Jelitkowo, Wrzeszcz, Zaspa i Przymorze. Młodzież weźmie udział w warsztatach opartych na procesie tworzenia znaków, z zakresu komponowania piktogramów, designu przestrzennego, warsztatów z wycinania i odbijania szablonu na tablicach i podkoszulkach. Po zaprojektowaniu czytelnego przekazu graficznego, znaki zostaną umieszczone na tablicach A3, a następnie powieszone na jednym z ogrodzeń studni głębinowych znajdujących się w Parku Reagana, na terenie Pasa Nadmorskiego. 




 Po zakończeniu warsztatów, 8.04, między godziną 15 a 18, odbędzie się Akcja Performatywna, polegająca na pochodzie uczestników warsztatów z siedziby Kolonii Artystów, do Parku Reagana, gdzie nastąpi uroczyste zawieszanie tablic na ogrodzeniu studni, znajdującym się w pobliżu Placu Zabaw, zakończone wernisażem. Podczas warsztatów, prowadzony będzie także blog, na którym znajdą się zdjęcia z przebiegu warsztatów, opinie i przemyślenia uczestników, a także sonda uliczna na temat ochrony wody, prowadzona przez warsztatowiczów. Po zakończeniu akcji znajdzie się tam też wideo z warsztatów i zawieszania tablic. 

 Akcja prowadzona jest w celu szerzenia świadomości mieszkańców Gdańska na temat ważności ochrony Pasa Nadmorskiego, na którym znajdują się ujęcia wody Czarny Dwór i Zaspa, zaopatrujące 30% mieszkańców Gdańska w wodę pitną. Ujęcia te znajdują się na terenie zurbanizowanym, w bliskim sąsiedztwie zabudowy mieszkaniowo-usługowej, stąd istnieje dość duże zagrożenie ich zanieczyszczenia. Studnie znajdują się płytko pod piaszczystą ziemią, która jest mocno przepuszczalna. W ochronie ujęcia ważne jest między innymi nie odprowadzanie do gleby olejów, benzyn i substancji ropopochodnych oraz innych zanieczyszczeń, unikanie stosowania nawozów sztucznych i naturalnych w rejonie ujęć wody. W celu ograniczenia emisji zanieczyszczeń w głąb warstwy wodonośnej należy gromadzić odpady stałe w pojemnikach na śmieci. Ważne jest także sprzątanie po swoich zwierzętach. Te oraz inne sposoby ochrony ujęć wody, przedstawione zostaną na tablicach za pomocą piktogramów.

 Organizator: Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna we współpracy z Kolonią Artystów. 
 Miejsce warsztatów: Kolonia Artystów ul. Miszewskiego 18, Gdańsk Wrzeszcz.
 Pomysł i realizacja: PGR ART



25.03.2011

RADIO BRIGADE - warsztaty

RADIO BRIGADE - warsztaty 25.03.2011, godz 20.00


Zapraszamy do wspólnego grania i improwizowania muzyki elektronicznej na preparowanych odbiornikach radiowych. Wyobraźcie sobie, że przy pomocy prostych zabiegów i preparacji z odbiornika radiowego wydobyć można syntetyczne analogowe brzmienia i hałasy, o których nam się nawet nie śniło. Można na nim grać i improwizować jak na instrumencie. Wszyscy zainteresowani współpracą i wspólnym graniem proszeni są o przyniesienie tranzystorowych (analogowych) odbiorników radiowych. Odbiornik powinien być zaopatrzony w baterie oraz sprawny tzn, odbierający fale radiowe i grający. Powinien posiadać również możliwość odbioru fal FM oraz AM (czyli tzw. "długie" i "krótkie"). Przynieście również śrubokręt, który posłuży do rozkręcenia i spreparowania waszego odbiornika. Trzeba mieć na uwadze, że przeznaczamy radio na instrument ponieważ po preparacji może nie nadawać się już do innych celów. Do grania używamy tylko odbiorników zasilanych bateriami.



25.03.2011 / godz. 20-21 : warsztaty preparowania odbiorników radiowych, próby wydobywania dźwięków
26.03.2011 / godz. 21-22 : koncert improwizowanej muzyki elektronicznej RADIO BRIGADE





22.03.2011

Closed Show / 04

Closed Show / 04

Made in Świecie"

 Na spotkaniu zostanie zaprezentowany projekt "Przebudzenie" ze Świecia. Jako przykład zrealizowanych w jego ramach prac pokażemy film Artura Żmijewskiego p.t. "Świecie 2009" z 2010 roku. Film powstał dla MOMA w Nowym Jorku. Jest on zapisem warszatatów rzeźbiarskich, w których udział wzieli zaproszeni artyści oraz pracownicy firmy MEKRO. Zadaniem uczestników było wspólne wykonanie potężnych, metalowych rzeźb.

 Projekt "Przebudzenie" odbywa się w Świeciu od trzech lat. Jego pomysłodawczynią i kuratorką jest Karina Dzieweczyńska. Dotychczas wzieli w nim udział m.in.: Artur Żmijewski, Julita Wójcik, Joanna Rajkowska, Arti Grabowski, Bogna Burska, Szu Szu, Zuzanna Janin.

 Koordynacja i prowadzenie: Agnieszka Szreder

 /Closed Show/
 "CS" jest dostosowaniem strategii do zasobów i kreowaniem wydarzeń w porozumieniu z artystami.

 Cykl spotkań z artystami, którzy zaprezentują swoje projekty, filmy, spotkania z muzykami podczas próby dźwiękowej, mają wypełnić lukę jaka istnieje pomiędzy oficjalnymi instytucjami kultury oraz klubami czy galeriami zajmującymi się promocją sztuki.

 Dysponujemy miejscem i energią przyjaciół. Cała reszta to nieograniczone możliwości.

 Uważamy, że projekt "CS" ma szansę zgromadzenia wielu ludzi, których działanie nie jest nastawione na finansowy zysk, którzy są zdolni tworzyć sztukę dla sztuki,dla odbiorcy, a przede wszystkim dla przyjemności.

 Sprawdzimy jaką siłę ma oddolne działanie i czy w dzisiejszych czasach jest możliwość funkcjonowania miejsca bez wsparcia finansowego. Chcemy sprawdzić na ile dawny, podziemny i niezależny model działania DIY, ma dalej potencjał i jest w stanie skutecznie zapewnić alternatywę dla dotowanej czy sponsorowanej kultury oficjalnej. Chcemy zbadać czy istnieje zapotrzebowanie na tego typu działania.

 Stworzenie alternatywnej platformy, która umożliwia produkcję i dzielenie się wiedzą wśród równych partnerów to cel, który od początku przyświecał działaniom Kolonii Artystów.

 Projekt nie został dofinansowany z żadnego źródła i nie ma sponsora.



17.03.2011

Gdańsk Remix - workshop


Kolonia Artystów z siedzibą we Wrzeszczu, we współpracy z Gdańsk 2016, zaprasza na cykl bezpłatnych warsztatów re-miksowania materiałów audio i video. Uczestnicy warsztatów będą pracować na materiałach udostępnionych na stronie:

www.dailymotion.com/​gdanskremix

 Prace powstałe w czasie warsztatów zostaną zgłoszone do udziału w konkursie Dock's Docs Gdańsk Remix"organizowanym przez Narodowy Instytut Audiowizualny NInA i Institut National de l'Audiovisuel w ramach przygotowań Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011.

 W okresie marzec - kwiecień 2011 odbędzie się 6 spotkań warsztatowych dla trzech grup wiekowych.
 Podczas spotkań: wyjście w plener Stoczni Gdańskiej oraz warsztaty z podstaw edycji i montażu materiału video. Warsztaty poprowadzone zostaną przez Robotników Sztuki PGR ART - Sylwestra Gałuszkę i Mikołaja Roberta Jurkowskiego.

 Osoby zainteresowane udziałem w warsztatach prosimy o przesłanie maila z tytułem: "Gdańsk Remix - workshop" wraz podaniem danych i wyborem grupy wiekowej, na adres: sylwester.galuszka@gmail.com








 Grupa 01 - gimnazjum - spotkania: 17.03.2011 oraz 13.04.2011 w godzinach 15.00 - 19.00
 Grupa 02 - liceum - spotkania: 30.03.2011 oraz 14.04.2011 w godzinach 15.00 - 19.00
 Grupa 03 - studenci i dorośli - spotkania: 29.03.2011 oraz 15.04.2011 w godzinach 15.00 - 19.00

 Uwaga1: Liczba miejsc ograniczona!
 Uwaga2: Uczestnik musi posiadać własny laptop, kamerę lub aparat!
 Za udział w warsztatach nie jest pobierana opłata!

 Organizator: Kolonia Artystów [ul. Miszewskiego 18, Gdańsk Wrzeszcz],
 Warsztaty prowadzone przez PGR ART [Robotnik Sztuki Mikołaj Robert Jurkowski, Robotnik Sztuki Sylwester Gałuszka]
 Warsztaty realizowane we współpracy z Gdańsk Europejska Stolica Kultury 2016 - kandydat.

 "Dlaczego jednak ktokolwiek miałby się przejmować rozkwitem remiksu, czy choćby samym faktem jego istnienia? Co można zyskać, poza kiepskim żarciem? Co zyskuje społeczeństwo, poza złością sławnych ludzi? Remiks prowadzi, przynajmniej na razie, do powstania dwóch dóbr, w każdym razie dla nas albo dla naszych dzieci. Jednym z nich jest społeczność. Drugim edukacja."
 Lawrence Lessig, s84, Remiks

12.02.2011

Closed Show / 01

Odsłona CS/2011/01 – 2011.02.12
Pokaz dokumentu wideo z Festiwalu Transmediale Berlin 2011.



Pillow VIP!

Warsztaty designu poduszek z własnym logotypem.

3.02.2011

Closed Show!



„CS” jest dostosowaniem strategii do zasobów i kreowaniem wydarzeń w porozumieniu z artystami, którzy chcą pokazywać swoje prace bez zapewnienia budżetu z wynagrodzeniami i promocją.
Cykl spotkań z artystami, którzy zaprezentują swoje projekty, filmy, spotkania z muzykami podczas próby dźwiękowej, mają wypełnić lukę jaka istnieje pomiędzy oficjalnymi instytucjami kultury oraz klubami zajmującymi się promocją sztuki. Projekt nie jest dofinansowany z żadnego źródła i nie ma sponsora, nie ma również ambicji wpisywania się w dążenia do uzyskania statusu ESK.
Wydarzenia nie będą opłacane z naszych podatków.
Dysponujemy miejscem i energią przyjaciół. Cała reszta to nieograniczone możliwości.
Uważamy, że projekt „CS” ma szansę uświadomienia odbiorcom, że są jeszcze w artyści, których działanie nie jest nastawione tylko na zysk, którzy są zdolni tworzyć sztukę dla sztuki i odbiorcy oraz dla przyjemności.
Sprawdzimy jaką siłę ma oddolne działanie i czy w dzisiejszych czasach jest możliwość funkcjonowania miejsca bez wsparcia finansowego. Chcemy sprawdzić na ile dawny, podziemny i niezależny model działania DIY, ma dalej potencjał i jest w stanie skutecznie zapewnić alternatywę dla kultury oficjalnej, dotowanej i sponsorowanej. Stworzenie alternatywnej platformy, która umożliwia produkcję i dzielenie się wiedzą wśród równych partnerów to cel, który od początku przyświecał działaniom Kolonii Artystów. Projekt ma charakter badawczy!

1.02.2011

DWA w 3D - Dokumentacja Wydarzeń Artystycznych w 3D.

DWA w 3D - Dokumentacja Wydarzeń Artystycznych w 3D.
Projekt "DWA w 3D" składa się z dwóch etapów.

Etap pierwszy polega na aktywnym zwiedzaniu i przeprowadzeniu wideo dokumentacji [zapis w HD oraz 3D] wybranych wydarzeń artystycznych odbywających się w Trójmieście: wernisaży, koncertów, festiwali, wywiadów z artystami.

Etap drugi to warsztaty z podstaw montażu i edycji zgromadzonego materiału, tak by uczestnicy poznali i stworzyli przykładowe filmy dokumentacyjne z życia kulturalnego Gdańska.

Warsztaty będą prowadzone w przestrzeniach instytucji kultury Gdańska. Ukazane zostaną wydarzenia artystyczne, artyści i osoby, które ukształtowały strukturę kulturalną miasta. Będzie to swojego rodzaju podróż w czasie i przestrzeni, gdzie można poznać artystów i wydarzenia artystyczne, które nadają kształt i niepowtarzalne znaczenie w otaczającym nas obecnie świecie kultury w Gdańsku. Pozwoli to na rozbudzenie zupełnie innego podejścia do własnego otoczenia i spojrzenia na współczesność. Młodzież należy kształcić w kreatywności, pokazywać, iż twórcze spojrzenie na rzeczywistość jest częstokroć więcej warte niż odtwórcza wiedza. Połączenie elementu multimedialnej kreacji z badaniem artystycznych czynników kształtujących tożsamość jest najwłaściwszym sposobem edukacji przyszłych świadomych i skupionych na wspólnym tworzeniu lokalnej wspólnoty obywateli, a zarazem elementem kompleksowej świadomości twórczego procesu kształcenia.

Organizator
Kolonia Artystów

Partner
Gdańska Galeria Miejska

Patronat
Fundacja Bęc Zmiana

Projekt realizowany w ramach programu Akademia Orange.
Sfinansowano ze środków programu Akademia Orange.

BLOG

31.01.2011

Galeria Wolontariatu - warszataty wideo.

28-30-01.2011 Fundacja Kolonia Artystów przygotowała warsztaty z wideo dokumentacji podczas wydarzenia Galeria Wolentariatu w Galerii Bałtyckiej. Organizator: regionalalne Centrum Wolontariatu.

28.01.2011

Galeria Wolontariatu - Warsztaty dokumentacji wideo


Galeria Wolontariatu odbywa się w ramach obchodów Europejskiego Roku Wolontariatu. Podczas tych trzech dni, mieszkańcy będą mogli poznać szerokie spektrum działań wolontariackich w Metropolii Gdańskiej oraz uczestniczyć w specjalnie na tę okazję przygotowanych wydarzeniach. W programie: wystawy, warsztaty, prezentacje 24 organizacji pozarządowych, debata na temat wolontariatu, rozdanie nagród dla wolontariuszy „Aktywni w Mieście 2010” zakończone występem grupy bluesowej. Ponadto znani mieszkańcy Trójmiasta wraz z wolontariuszami przystosują budynek Galerii Bałtyckiej do swobodnego korzystania przez osoby z wadami wzroku.

Galeria Wolontariatu ma na celu zmieniać wizerunek wolontariatu, rozszerzyć punkt widzenia na jego temat, zaciekawić oraz wyprowadzić aktywność obywatelską z cienia.

  

Idea WOLONTARIATU METROPOLITALNEGO powstała przy okazji starań Gdańska i Metropolii o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Projekt zakłada stworzenie sprawnego mechanizmu pośrednictwa wolontariatu między mieszkańcami, wolontariuszami, organizacjami pozarządowymi i instytucjami samorządowymi. Narzędziem do osiągnięcia zamierzonego celu będzie między innymi funkcjonalny portal internetowy zawierający e-biuro pośrednictwa wolontariatu połączony z bazą danych.