Warsztaty designu poduszek z własnym logotypem.
Kolonia Artystów funkcjonuje od 2001 i roku staje się coraz bardziej istotnym miejscem wśród wydarzeń artystycznych w Polsce. Atrakcyjność tego miejsca niewątpliwie była połączona z lokalizacją Kolonii Artystów na terenach Stoczni Gdańskiej.
12.02.2011
3.02.2011
Closed Show!
„CS” jest dostosowaniem strategii do zasobów i kreowaniem wydarzeń w porozumieniu z artystami, którzy chcą pokazywać swoje prace bez zapewnienia budżetu z wynagrodzeniami i promocją.
Cykl spotkań z artystami, którzy zaprezentują swoje projekty, filmy, spotkania z muzykami podczas próby dźwiękowej, mają wypełnić lukę jaka istnieje pomiędzy oficjalnymi instytucjami kultury oraz klubami zajmującymi się promocją sztuki. Projekt nie jest dofinansowany z żadnego źródła i nie ma sponsora, nie ma również ambicji wpisywania się w dążenia do uzyskania statusu ESK.
Wydarzenia nie będą opłacane z naszych podatków.
Dysponujemy miejscem i energią przyjaciół. Cała reszta to nieograniczone możliwości.
Uważamy, że projekt „CS” ma szansę uświadomienia odbiorcom, że są jeszcze w artyści, których działanie nie jest nastawione tylko na zysk, którzy są zdolni tworzyć sztukę dla sztuki i odbiorcy oraz dla przyjemności.
Sprawdzimy jaką siłę ma oddolne działanie i czy w dzisiejszych czasach jest możliwość funkcjonowania miejsca bez wsparcia finansowego. Chcemy sprawdzić na ile dawny, podziemny i niezależny model działania DIY, ma dalej potencjał i jest w stanie skutecznie zapewnić alternatywę dla kultury oficjalnej, dotowanej i sponsorowanej. Stworzenie alternatywnej platformy, która umożliwia produkcję i dzielenie się wiedzą wśród równych partnerów to cel, który od początku przyświecał działaniom Kolonii Artystów. Projekt ma charakter badawczy!
1.02.2011
DWA w 3D - Dokumentacja Wydarzeń Artystycznych w 3D.
DWA w 3D - Dokumentacja Wydarzeń Artystycznych w 3D.
Projekt "DWA w 3D" składa się z dwóch etapów.
Etap pierwszy polega na aktywnym zwiedzaniu i przeprowadzeniu wideo dokumentacji [zapis w HD oraz 3D] wybranych wydarzeń artystycznych odbywających się w Trójmieście: wernisaży, koncertów, festiwali, wywiadów z artystami.
Etap drugi to warsztaty z podstaw montażu i edycji zgromadzonego materiału, tak by uczestnicy poznali i stworzyli przykładowe filmy dokumentacyjne z życia kulturalnego Gdańska.
Warsztaty będą prowadzone w przestrzeniach instytucji kultury Gdańska. Ukazane zostaną wydarzenia artystyczne, artyści i osoby, które ukształtowały strukturę kulturalną miasta. Będzie to swojego rodzaju podróż w czasie i przestrzeni, gdzie można poznać artystów i wydarzenia artystyczne, które nadają kształt i niepowtarzalne znaczenie w otaczającym nas obecnie świecie kultury w Gdańsku. Pozwoli to na rozbudzenie zupełnie innego podejścia do własnego otoczenia i spojrzenia na współczesność. Młodzież należy kształcić w kreatywności, pokazywać, iż twórcze spojrzenie na rzeczywistość jest częstokroć więcej warte niż odtwórcza wiedza. Połączenie elementu multimedialnej kreacji z badaniem artystycznych czynników kształtujących tożsamość jest najwłaściwszym sposobem edukacji przyszłych świadomych i skupionych na wspólnym tworzeniu lokalnej wspólnoty obywateli, a zarazem elementem kompleksowej świadomości twórczego procesu kształcenia.
Organizator
Kolonia Artystów
Partner
Gdańska Galeria Miejska
Patronat
Fundacja Bęc Zmiana
Projekt realizowany w ramach programu Akademia Orange.
Sfinansowano ze środków programu Akademia Orange.
BLOG
Projekt "DWA w 3D" składa się z dwóch etapów.
Etap pierwszy polega na aktywnym zwiedzaniu i przeprowadzeniu wideo dokumentacji [zapis w HD oraz 3D] wybranych wydarzeń artystycznych odbywających się w Trójmieście: wernisaży, koncertów, festiwali, wywiadów z artystami.
Etap drugi to warsztaty z podstaw montażu i edycji zgromadzonego materiału, tak by uczestnicy poznali i stworzyli przykładowe filmy dokumentacyjne z życia kulturalnego Gdańska.
Warsztaty będą prowadzone w przestrzeniach instytucji kultury Gdańska. Ukazane zostaną wydarzenia artystyczne, artyści i osoby, które ukształtowały strukturę kulturalną miasta. Będzie to swojego rodzaju podróż w czasie i przestrzeni, gdzie można poznać artystów i wydarzenia artystyczne, które nadają kształt i niepowtarzalne znaczenie w otaczającym nas obecnie świecie kultury w Gdańsku. Pozwoli to na rozbudzenie zupełnie innego podejścia do własnego otoczenia i spojrzenia na współczesność. Młodzież należy kształcić w kreatywności, pokazywać, iż twórcze spojrzenie na rzeczywistość jest częstokroć więcej warte niż odtwórcza wiedza. Połączenie elementu multimedialnej kreacji z badaniem artystycznych czynników kształtujących tożsamość jest najwłaściwszym sposobem edukacji przyszłych świadomych i skupionych na wspólnym tworzeniu lokalnej wspólnoty obywateli, a zarazem elementem kompleksowej świadomości twórczego procesu kształcenia.
Organizator
Kolonia Artystów
Partner
Gdańska Galeria Miejska
Patronat
Fundacja Bęc Zmiana
Projekt realizowany w ramach programu Akademia Orange.
Sfinansowano ze środków programu Akademia Orange.
BLOG
31.01.2011
Galeria Wolontariatu - warszataty wideo.
28-30-01.2011 Fundacja Kolonia Artystów przygotowała warsztaty z wideo dokumentacji podczas wydarzenia Galeria Wolentariatu w Galerii Bałtyckiej. Organizator: regionalalne Centrum Wolontariatu.
28.01.2011
Galeria Wolontariatu - Warsztaty dokumentacji wideo
Galeria Wolontariatu odbywa się w
ramach obchodów Europejskiego Roku Wolontariatu. Podczas tych trzech
dni, mieszkańcy będą mogli poznać szerokie spektrum działań
wolontariackich w Metropolii Gdańskiej oraz uczestniczyć w
specjalnie na tę okazję przygotowanych wydarzeniach. W programie:
wystawy, warsztaty, prezentacje 24 organizacji pozarządowych, debata
na temat wolontariatu, rozdanie nagród dla wolontariuszy „Aktywni
w Mieście 2010” zakończone występem grupy bluesowej. Ponadto
znani mieszkańcy Trójmiasta wraz z wolontariuszami przystosują
budynek Galerii Bałtyckiej do swobodnego korzystania przez osoby z
wadami wzroku.
Galeria Wolontariatu ma na celu
zmieniać wizerunek wolontariatu, rozszerzyć punkt widzenia na jego
temat, zaciekawić oraz wyprowadzić aktywność obywatelską z
cienia.
Idea WOLONTARIATU METROPOLITALNEGO
powstała przy okazji starań Gdańska i Metropolii o tytuł
Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Projekt zakłada stworzenie
sprawnego mechanizmu pośrednictwa wolontariatu między mieszkańcami,
wolontariuszami, organizacjami pozarządowymi i instytucjami
samorządowymi. Narzędziem do osiągnięcia zamierzonego celu będzie
między innymi funkcjonalny portal internetowy zawierający e-biuro
pośrednictwa wolontariatu połączony z bazą danych.
1.01.2011
3.12.2010
26.11.2010
19.11.2010
13.11.2010
15.10.2010
kontakt / contact
KOLONIA ARTYSTÓW
ul. Miszewskiego 18,
80-239 Gdańsk
Sylwester Gałuszka / tel. 505 391 891 / sylwester.galuszka@gmail.com
Mikołaj Robert Jurkowski / tel 503 948 891 / polemiki@wp.pl
Prezes: Sylwester Gałuszka, Wiceprezes: "Mikołaj" Robert Jurkowski, Członek Zarządu: Jacek Niegoda
Rada: Alina Landowska, Robert Rumas, Piotr Wyrzykowski, Daniel Muzyczuk
KRS 0000324662
REGON: 220752422
NIP: 6040112719
Bank Ochrony Środowiska
Numer konta: 29 1540 1098 2109 5553 0608 0001
STATUT
Kolonia Artystów funkcjonuje od 2001 i roku staje się coraz bardziej istotnym miejscem wśród wydarzeń artystycznych w Polsce. Atrakcyjność tego miejsca niewątpliwie była połączona z lokalizacją Kolonii Artystów na terenach Stoczni Gdańskiej. Stocznia Gdańska stała się symbolem przemian politycznych oraz odzyskaniem wolności, zwłaszcza w tym przypadku wolności i prawa do wypowiedzi artystycznej. Jest to interesujące zjawisko, gdyż z jednej strony funkcjonuje tam wciąż obecny etos robotnika-stoczniowca, a z drugiej strony miejsce to staje się coraz bardziej kojarzone z przeprowadzanymi na tym terenie działaniami artystycznymi.
Idea Kolonii Artystów powstała dużo wcześniej i dotyczyła nie zarealizowanego projektu Otwarte Atelier, który miał dać szansę artystom trójmiejskim do zamieszkania i pracy w niszczejącym budynku Łaźni (w budynku gdzie powstało później Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia). Mikołaj Robert Jurkowski namówił min. Waldemara Rudzickiego oraz Leszka Huka do odnowienia tego projektu na postoczniowych terenach. Dzięki przychylności współwłaściciela terenów byłej Stoczni Gdańskiej Synergii'99 istniało kilka propozycji budynków, które mogły zostać oddane do dyspozycji artystów. Zdecydowano się na budynek, w którym mieściła się była centrala telefoniczna i mała sala BHP, gdyż nadawał się on do natychmiastowej adaptacji. Budynek został przekazany artystom zimą 2001 roku i natychmiast przystąpiono do jego remontu, artyści zaczęli adoptować przestrzenie na swoje pracownie. Kolonia Artystów miała dać szansę młodym artystom, którzy nie mają warunków lokalowych, a są aktywni i zdolni do przeprowadzenia działalności artystycznej w tym miejscu. Projekt ten, jak podkreśla Mikołaj Robert Jurkowski, był pierwszym projektem w Polsce utrzymywanym przez samych artystów. Artyści płacili za wodę, prąd, zimą za ogrzewanie. Były to bardzo preferencyjne ceny jak na warunki gdańskie i artystów było stać na zamieszkanie i prace w Kolonii Artystów. Była to pierwsza na tych terenach inicjatywa artystyczna. Jako pierwsi przedstawili projekt Kolonii Synergii'99 oraz jako pierwsi oswajali ze sobą pracujących tu nadal pracowników Stoczni. Dopiero później działalność podjął na terenach Stoczni Teatr Znak, Dyskusyjny Klub Filmowy Miłość Blondynki, Modelarnia oraz powołany przez Anetę Szyłak Instytut Sztuki.
W budynku Kolonii Artystów powołana została Galeria Mm, w której został przeprowadzony projekt Młodzi Młodego Miasta. Projekt ten miał prezentować młodych, nieznanych artystów, którzy tam pracowali lub z Kolonia współpracowali. Galeria Mm została powołana do tego, by dać szansę tym artystom, którymi w Gdańsku nikt się nie zajmował. Instytucje i galerie miały ambitne plany, wspomina Mikołaj Jurkowski, natomiast nam chodziło o to by dać szanse tym artystom na zaprezentowanie tego co robią. Galeria Mm prezentowała zatem, młodych artystów, którzy niejednokrotnie mieli w tej galerii swoje pierwsze indywidualne wystawy. Wielu artystów debiutujących w Galerii Mm nadal funkcjonuje w środowisku artystycznym. Mieli między innymi tu wystawy tacy artyści jak: Mariusz Waras, Jakub Bielawski, Tomasz Kopcewicz, Jakub Pieleszek, Anna Reinert, Anna Witkowska, Sebastian Woźniak. Kolonia Artystów proponowała w czasie odbywających się wernisaży również inne akcje towarzyszące. Ważnym wydarzeniem była akcja Artyści Przeciw Wojnie, która miała miejsce w styczniu 2003 roku podczas wejścia wojsk polskich do Iraku. Oprócz wystawy prezentującej prace tematycznie związane z tym wydarzeniem, miały miejsce również koncerty i wykłady. Istotnym wydarzeniem była również akcja Wolny Tybet, która połączona była z prezentacją kultury tybetańskiej, pokazem zdjęć, warsztatami jogi oraz koncertem muzyki tybetańskiej, który miał miejsce na dachu budynku. Różnorodność działań podejmowanych przez Klonię Artystów miała miejsce również dzięki współpracy z Dyskusyjnym Klubem Filmowym Miłość Blondynki. Odbywały się tutaj niezależne pokazy filmów wybitnych artystów, jak wspomina Mikołaj Jurkowski - "wydarzenia filmowe nie były samym obrazem, ale również połączone były z pewną inscenizacją czy daną wystawą, która jeszcze poszerzała odbiór tych ludzi, którzy mogli uczestniczyć w koncercie czy pokazie video art". Ważne było również inne wydarzenie Dramttaka, które skupiło wiele zainteresowanych osób. W wydarzeniu tym również została zastosowana wielowarstwowość i wielowątkowość działań, oprócz muzyki granej mechanicznie dołączyły video art projekcje nawiązujące do historii Stoczni i uwzględniające aspekt przemian politycznych.
Istotnym elementem działań na terenie Stoczni były również przeprowadzane bezpłatne warsztaty edukacyjno - artystyczne Dotyk Sztuki, Wędrowcy. Warsztaty prowadzone były w Galerii Mm podczas trwania jeszcze wystawy młodego artysty. Wystawa zatem miała również charakter edukacyjny. Warsztaty prowadzone były również z udziałem młodego artysty i tematycznie związane były z daną wystawą. W bezpłatnych warsztatach brały udział dzieci robotników Stoczni, jak również dzieci pochodzące z rodzin dysfunkcyjnych, jak mówi Mikołaj Jurkowski, "w przeciągu trzech lat naszej działalności edukacyjno - artystycznej udział wzięło ok. tysiąca dzieciaków, na przykład w projekcie na 1 maja przedstawialiśmy dzieciakom historie Stoczni, brały udział w wystawie Drogi do Wolności. Dzieci zbierały ze Stoczni różne elementy, które używały potem do budowy swoich instalacji czy obiektów, tworzyły mapę Stoczni i malowały na cegłach". Dzięki warsztatom dzieci poznawały sztuką współczesną, również przez serię wykładów o sztuce połączonych z pokazem slajdów. Warsztaty te nadal są kontynuowane projekcie Kraina Kreatywności, warsztatach mających miejsce w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia.
Z powodu restrykcji umów ze strony współwłaściciela postoczniowych terenów działania, które dotyczyły całego budynku ograniczają się aktualnie tylko do dwóch pomieszczeń i dlatego powołano tu Wolną Pracownię PGR_art, która otwarta jest na różnorodne działania. Od sierpnia 2004 roku powstał nowy projekt Extreme-art, do udziału którego zaproszono wybranych artystów z Polski. Przestrzeń Pracowni PGR_art. podzielona jest na dwie części i łącznie powierzchnia ta ma ok. 100 metrów kwadratowych. Pierwsza część to miejsce na pracownię, która podczas wernisażu zamienia się w miejsce wystawiennicze i staje się formą galerii. "Projekt polega na tym, tłumaczy pomysłodawca projektu Sylwester Gałuszka, że artysta dostaje do swojej dyspozycji wolną Pracownię PGR_art. Osoba ta przyjeżdża ze swoimi pracami, które tu prezentuje podczas pierwszego wernisażu. W przeciągu 4 tygodni artysta tworzy pod wpływem tego co widzi i tego co ma w sobie, poznaje nowych ludzi i wnika w klimat tego miejsca. Później prace te pokazywane są na kolejnym wernisażu i prace te pozostają już tutaj. Każdy artysta biorący udział w projekcie Extreme art. ma dwa wernisaże. Jest taki plan zgromadzenia tych prac i pokazywania ich w Polsce i zagranicą". W projekcie brała udział jako pierwsza Agnieszka Jarząb z Wrocławia, Magda Bielesz z Warszawy, Marzena Szpunar z Wrocławia, Urszula Białowąs z Warszawy. Kolejnymi uczestnikami projektu są w lutym 2005 Kama Sokolnicka, Marta Kochanek, Łukasz Chrobok z Hamburga. Projekt Extreme-art cieszył się dużym zainteresowaniem i przyciągał wiele zainteresowanych nim artystów. Istotna tez jest konfrontacja artystów z Trójmiastem, poznanie jego atrakcji i uczestniczenie w jego życiu artystycznym oraz stworzenie niepowtarzalnej kolekcji dzieł powstałych na terenie Stoczni.
Mariola Malinowska
Dnia 04.01.2008 nowy właściciel terenów postoczniowych - BPTO usunął artystów z budynku 175A. Niektórym została zaproponowana przestrzeń zastępcza, jednak bez możliwości organizowania wystaw i koncertów. Robotnicy Sztuki z PGR ART zostali pozbawieni miejsca wystawienniczego oraz przestrzeni która generowała nowe zjawiska artystyczne i muzyczne w Trójmieście.
Od 2008 prowadzone są rozmowy z przedstawicielami Urzędu Miasta. W marcu 2008 zaproponowana została lokalizacja przy ulicy Elbląskiej 66. Jest to ogromna przestrzeń, której utrzymanie miesięczne znacznie przekracza możliwości finansowe artystów. W styczniu 2009 została założona Fundacja Kolonia Artystów. Kolonia Artystów- Gdańsk Stocznia była niewątpliwie miejscem, które emanowało niezwykle silną i inspirującą energią. Młodzi artyści przybywali by zaczerpnąć czegoś dla siebie, poznać to miejsce, nawiązać kontakty i tworzyć swoją sztukę. Kolonia Artystów od 2008 jest bez siedziby, jednak działa w sieci i jest otwarta jest na wszystkich pragnących się wypowiedzieć i zaznaczyć tu swoją obecność.
ul. Miszewskiego 18,
80-239 Gdańsk
Sylwester Gałuszka / tel. 505 391 891 / sylwester.galuszka@gmail.com
Mikołaj Robert Jurkowski / tel 503 948 891 / polemiki@wp.pl
Prezes: Sylwester Gałuszka, Wiceprezes: "Mikołaj" Robert Jurkowski, Członek Zarządu: Jacek Niegoda
Rada: Alina Landowska, Robert Rumas, Piotr Wyrzykowski, Daniel Muzyczuk
KRS 0000324662
REGON: 220752422
NIP: 6040112719
Bank Ochrony Środowiska
Numer konta: 29 1540 1098 2109 5553 0608 0001
STATUT
Kolonia Artystów funkcjonuje od 2001 i roku staje się coraz bardziej istotnym miejscem wśród wydarzeń artystycznych w Polsce. Atrakcyjność tego miejsca niewątpliwie była połączona z lokalizacją Kolonii Artystów na terenach Stoczni Gdańskiej. Stocznia Gdańska stała się symbolem przemian politycznych oraz odzyskaniem wolności, zwłaszcza w tym przypadku wolności i prawa do wypowiedzi artystycznej. Jest to interesujące zjawisko, gdyż z jednej strony funkcjonuje tam wciąż obecny etos robotnika-stoczniowca, a z drugiej strony miejsce to staje się coraz bardziej kojarzone z przeprowadzanymi na tym terenie działaniami artystycznymi.
Idea Kolonii Artystów powstała dużo wcześniej i dotyczyła nie zarealizowanego projektu Otwarte Atelier, który miał dać szansę artystom trójmiejskim do zamieszkania i pracy w niszczejącym budynku Łaźni (w budynku gdzie powstało później Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia). Mikołaj Robert Jurkowski namówił min. Waldemara Rudzickiego oraz Leszka Huka do odnowienia tego projektu na postoczniowych terenach. Dzięki przychylności współwłaściciela terenów byłej Stoczni Gdańskiej Synergii'99 istniało kilka propozycji budynków, które mogły zostać oddane do dyspozycji artystów. Zdecydowano się na budynek, w którym mieściła się była centrala telefoniczna i mała sala BHP, gdyż nadawał się on do natychmiastowej adaptacji. Budynek został przekazany artystom zimą 2001 roku i natychmiast przystąpiono do jego remontu, artyści zaczęli adoptować przestrzenie na swoje pracownie. Kolonia Artystów miała dać szansę młodym artystom, którzy nie mają warunków lokalowych, a są aktywni i zdolni do przeprowadzenia działalności artystycznej w tym miejscu. Projekt ten, jak podkreśla Mikołaj Robert Jurkowski, był pierwszym projektem w Polsce utrzymywanym przez samych artystów. Artyści płacili za wodę, prąd, zimą za ogrzewanie. Były to bardzo preferencyjne ceny jak na warunki gdańskie i artystów było stać na zamieszkanie i prace w Kolonii Artystów. Była to pierwsza na tych terenach inicjatywa artystyczna. Jako pierwsi przedstawili projekt Kolonii Synergii'99 oraz jako pierwsi oswajali ze sobą pracujących tu nadal pracowników Stoczni. Dopiero później działalność podjął na terenach Stoczni Teatr Znak, Dyskusyjny Klub Filmowy Miłość Blondynki, Modelarnia oraz powołany przez Anetę Szyłak Instytut Sztuki.
W budynku Kolonii Artystów powołana została Galeria Mm, w której został przeprowadzony projekt Młodzi Młodego Miasta. Projekt ten miał prezentować młodych, nieznanych artystów, którzy tam pracowali lub z Kolonia współpracowali. Galeria Mm została powołana do tego, by dać szansę tym artystom, którymi w Gdańsku nikt się nie zajmował. Instytucje i galerie miały ambitne plany, wspomina Mikołaj Jurkowski, natomiast nam chodziło o to by dać szanse tym artystom na zaprezentowanie tego co robią. Galeria Mm prezentowała zatem, młodych artystów, którzy niejednokrotnie mieli w tej galerii swoje pierwsze indywidualne wystawy. Wielu artystów debiutujących w Galerii Mm nadal funkcjonuje w środowisku artystycznym. Mieli między innymi tu wystawy tacy artyści jak: Mariusz Waras, Jakub Bielawski, Tomasz Kopcewicz, Jakub Pieleszek, Anna Reinert, Anna Witkowska, Sebastian Woźniak. Kolonia Artystów proponowała w czasie odbywających się wernisaży również inne akcje towarzyszące. Ważnym wydarzeniem była akcja Artyści Przeciw Wojnie, która miała miejsce w styczniu 2003 roku podczas wejścia wojsk polskich do Iraku. Oprócz wystawy prezentującej prace tematycznie związane z tym wydarzeniem, miały miejsce również koncerty i wykłady. Istotnym wydarzeniem była również akcja Wolny Tybet, która połączona była z prezentacją kultury tybetańskiej, pokazem zdjęć, warsztatami jogi oraz koncertem muzyki tybetańskiej, który miał miejsce na dachu budynku. Różnorodność działań podejmowanych przez Klonię Artystów miała miejsce również dzięki współpracy z Dyskusyjnym Klubem Filmowym Miłość Blondynki. Odbywały się tutaj niezależne pokazy filmów wybitnych artystów, jak wspomina Mikołaj Jurkowski - "wydarzenia filmowe nie były samym obrazem, ale również połączone były z pewną inscenizacją czy daną wystawą, która jeszcze poszerzała odbiór tych ludzi, którzy mogli uczestniczyć w koncercie czy pokazie video art". Ważne było również inne wydarzenie Dramttaka, które skupiło wiele zainteresowanych osób. W wydarzeniu tym również została zastosowana wielowarstwowość i wielowątkowość działań, oprócz muzyki granej mechanicznie dołączyły video art projekcje nawiązujące do historii Stoczni i uwzględniające aspekt przemian politycznych.
Istotnym elementem działań na terenie Stoczni były również przeprowadzane bezpłatne warsztaty edukacyjno - artystyczne Dotyk Sztuki, Wędrowcy. Warsztaty prowadzone były w Galerii Mm podczas trwania jeszcze wystawy młodego artysty. Wystawa zatem miała również charakter edukacyjny. Warsztaty prowadzone były również z udziałem młodego artysty i tematycznie związane były z daną wystawą. W bezpłatnych warsztatach brały udział dzieci robotników Stoczni, jak również dzieci pochodzące z rodzin dysfunkcyjnych, jak mówi Mikołaj Jurkowski, "w przeciągu trzech lat naszej działalności edukacyjno - artystycznej udział wzięło ok. tysiąca dzieciaków, na przykład w projekcie na 1 maja przedstawialiśmy dzieciakom historie Stoczni, brały udział w wystawie Drogi do Wolności. Dzieci zbierały ze Stoczni różne elementy, które używały potem do budowy swoich instalacji czy obiektów, tworzyły mapę Stoczni i malowały na cegłach". Dzięki warsztatom dzieci poznawały sztuką współczesną, również przez serię wykładów o sztuce połączonych z pokazem slajdów. Warsztaty te nadal są kontynuowane projekcie Kraina Kreatywności, warsztatach mających miejsce w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia.
Z powodu restrykcji umów ze strony współwłaściciela postoczniowych terenów działania, które dotyczyły całego budynku ograniczają się aktualnie tylko do dwóch pomieszczeń i dlatego powołano tu Wolną Pracownię PGR_art, która otwarta jest na różnorodne działania. Od sierpnia 2004 roku powstał nowy projekt Extreme-art, do udziału którego zaproszono wybranych artystów z Polski. Przestrzeń Pracowni PGR_art. podzielona jest na dwie części i łącznie powierzchnia ta ma ok. 100 metrów kwadratowych. Pierwsza część to miejsce na pracownię, która podczas wernisażu zamienia się w miejsce wystawiennicze i staje się formą galerii. "Projekt polega na tym, tłumaczy pomysłodawca projektu Sylwester Gałuszka, że artysta dostaje do swojej dyspozycji wolną Pracownię PGR_art. Osoba ta przyjeżdża ze swoimi pracami, które tu prezentuje podczas pierwszego wernisażu. W przeciągu 4 tygodni artysta tworzy pod wpływem tego co widzi i tego co ma w sobie, poznaje nowych ludzi i wnika w klimat tego miejsca. Później prace te pokazywane są na kolejnym wernisażu i prace te pozostają już tutaj. Każdy artysta biorący udział w projekcie Extreme art. ma dwa wernisaże. Jest taki plan zgromadzenia tych prac i pokazywania ich w Polsce i zagranicą". W projekcie brała udział jako pierwsza Agnieszka Jarząb z Wrocławia, Magda Bielesz z Warszawy, Marzena Szpunar z Wrocławia, Urszula Białowąs z Warszawy. Kolejnymi uczestnikami projektu są w lutym 2005 Kama Sokolnicka, Marta Kochanek, Łukasz Chrobok z Hamburga. Projekt Extreme-art cieszył się dużym zainteresowaniem i przyciągał wiele zainteresowanych nim artystów. Istotna tez jest konfrontacja artystów z Trójmiastem, poznanie jego atrakcji i uczestniczenie w jego życiu artystycznym oraz stworzenie niepowtarzalnej kolekcji dzieł powstałych na terenie Stoczni.
Mariola Malinowska
Dnia 04.01.2008 nowy właściciel terenów postoczniowych - BPTO usunął artystów z budynku 175A. Niektórym została zaproponowana przestrzeń zastępcza, jednak bez możliwości organizowania wystaw i koncertów. Robotnicy Sztuki z PGR ART zostali pozbawieni miejsca wystawienniczego oraz przestrzeni która generowała nowe zjawiska artystyczne i muzyczne w Trójmieście.
Od 2008 prowadzone są rozmowy z przedstawicielami Urzędu Miasta. W marcu 2008 zaproponowana została lokalizacja przy ulicy Elbląskiej 66. Jest to ogromna przestrzeń, której utrzymanie miesięczne znacznie przekracza możliwości finansowe artystów. W styczniu 2009 została założona Fundacja Kolonia Artystów. Kolonia Artystów- Gdańsk Stocznia była niewątpliwie miejscem, które emanowało niezwykle silną i inspirującą energią. Młodzi artyści przybywali by zaczerpnąć czegoś dla siebie, poznać to miejsce, nawiązać kontakty i tworzyć swoją sztukę. Kolonia Artystów od 2008 jest bez siedziby, jednak działa w sieci i jest otwarta jest na wszystkich pragnących się wypowiedzieć i zaznaczyć tu swoją obecność.
galeria foto / photo gallery
galeria foto / photo gallery
galeria wideo / video gallery
galeria wideo / video gallery
koncerty / concerts & Live acts
koncerty / concerts & Live acts
edukacja / education
edukacja / education
wystawy / exhibition
wystawy / exhibition
projekty / projects
projekty / projects
1.01.2010
Subskrybuj:
Posty (Atom)





