3.03.2007

Prawatt


3.03.2007 godzina 22.00
Koncert Prawatt / vj Aphtns
Możliwośc obejrzenia wystawy Paul Hallahan [Irlandia]/ [finisaż].
Wstęp 5 pl / rezerwacja : pgr_art@op.pl

PRAWATT powstał w 2004 roku w Gdańsku. Założycielem zespołu i pomysłodawcą jest Jachi - elektronik i fascynat muzyki elektronicznej. Brzmienie zespołu opiera się na konstruowanych przez niego instrumentach elektronicznych i efektorach. Na gitarze gra i śpiewa Karol Schwarz, wszechstronny muzyk i kompozytor udzielający się w licznych projektach muzycznych. Kamilus jest operatorem efektorów, multiefektów i miksera.
Szymon Albrzykowski - basistą, operatorem generatorów i gramofonu, znanym z Szelestu Spadających Papierków.
Prawatt tworzy elektroniczną muzykę ekperymentalną bez użycia MIDI i komputerów. Buduje długie kompozycje z pogranicza ambientu, postrocka i noizu. Transowość niektórych utworów jest zakłócana dawką energii i hałaśliwych częstotliwości. Każdy koncert jest improwizacją. Ciągle poszukują nowych brzmień poprzez konstruowanie autorskich instrumentów. Jest to projekt otwarty dla poszukujących eksperymentatorów. Zapraszają do uczestnictwa w sesjach nagraniowych różne indywidualności muzyczne (Jerzy
Mazoll, Jon Dobie, Roman Sebastyański, Miervuug Sveerg), przez co każde nagranie jest niepowtarzalne.
Koncertowali m. innymi w Trójmieście, Warszawie, Toruniu, i Wrocławiu. Wystąpili na festiwalach Unsound oraz Moondala trance festiwal. W roku 2005 zagrali jako support KMFDM w Gdyni.
Nagrali 4 albumy. Dwa wydane przez Salut ["Prawatt", "Half Łoś"] i dwa przez własne wydawnictwo Nasiono ["Dziady", "Man und Cios"].












24.02.2007

Wernisaz: Paul Hallahan pt "the island of children's children"


24.02.2007 godzina 22.00
Wolna Pracownia PGR ART - Kolonia Artystów.
Wernisaz: Paul Hallahan [Irlandia] pt "the island of children's children" [malarstwo / video / rzezba] / afterparty djeje z Irlandii zaproszenia przez Paul'a / namedal /

Wstęp tylko na listę gości / Rezerwacja pgr_art@op.pl do godz.18tej dnia 24.02.2007/ wstęp 5 pln na utrzymanie Wolnej Pracowni PGR ART / mozliwość obejrzenia prac do dnia 03.03.2007 - należy umówić się telefonicznie 505391891 lub podczas finisazu 03.03.2007 /

Paul Hallahan o sobie i swoim malarstwie:
Moje obrazy są próbą rozbicia skomplikowanych stosunków międzyludzkich i społecznych na najprostsze formy, które, sądzę, każda osoba jest w stanie wytworzyć metodą artystyczną. W wielu obrazach używam kształtu "ludzika", gdyż według mnie jest to podstawowy artystyczny sposób, w który przedstawiamy nas samych i ludzi wokół nas. Korzystam z tej postaci, by zająć się sprawami ważnymi dla nas a także grup mniejszościowych w naszym społeczeństwie. Postrzegam to jako strategię łączenia sztuki z ludźmi, którzy "nie potrafią" rysować lub malować realistycznie. Doszedłem do tego wniosku, obserwując rodziców i niektórych przyjaciół, którzy nigdy nie byli pewni swych umiejętności artystycznych. Osobiście uważam, że każdy z nas może tworzyć, rozumieć i cieszyć się sztuką, ale okoliczności społeczne zamiast to pielęgnować, tłumią.

Twierdzę, że prostota znajduje się na cienkiej granicy pomiędzy elegancją a zwyczajnością. Mając to na względzie, staram się zachować w swoich pracach równowagę. Istotne dla mnie jest to, by skomplikowane pojęcia były przedstawione w uproszczonej formie, ale jednocześnie wykonane z pasją. Używam bieli i czerni w większości moich obrazów, widząc w tym partnerstwo oparte na zasadzie "tak" lub "nie". Niektórymi z zagadnień, którymi się zajmowałem, są stosunki ludzkie bazujące na związkach, religii, społeczeństwie, a także pewne grupy ludzi, którym nieobca jest zarówno radość jak i tragedia w Irlandii.

Różne formy sztuki, jak film, teatr czy muzyka, wywołują u mnie spore zainteresowanie, ale skoncentrowałem się na malarstwie, gdyż czuję, że właśnie nad nim powinienem teraz pracować. Wiele źródeł przynosi motywację w mojej działalności twórczej, włączając muzykę, literaturę, poezję i osobiste historie.

Studiowałem Animację na wyższej uczelni, co moim zdaniem nadaje ciągły dynamizm w moich pracach. Zaintrygowany jestem ruchem i energią w drugim wymiarze.





















27.01.2007

Wystawa komiksu - Artur Rosa


27.01.2007 Sobota
22.00 Wystawa komiksu - Artur Rosa / Wolna Pracownia PGR ART / Kolonia Artystów / Młode Miasto
23.00 Wernisaż : Marcin Bober [obrazy i muzyka] / Grzegorz Mańko i Ciurkot Agata - live akt / KLOSZ.ART / Młode Miasto [Zaprasza Kuba Bielwaski]
23.30 afterparty: Mateusz Wysiecki [deep minimal / jackin fidgit house] / vj pgr art [video-com-X-project]
Wstęp 5 pln / KRS 1 pln / ASP free
Rezerwacja: pgr_art@op.pl
wiecej : www.kolonia-artystow.prv.pl

Przestrzeń ulicy i problemy społeczno-polityczne same dostarczają młodemu artyście tematów do kolejnych rysunków. Artur Rosa, choć urodził się w rosyjskim Szebiekino, jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Olsztynie. Jego przygoda z komiksem zaczęła się dziewięć lat temu cyklem ...Grochówka.... Później przyszedł czas na ...Bardów... (1999), ...4 RPF... (2003), ...Babie Lato... (2004) i najnowszego ...Rasputina... (2006). Przestrzeń ulicy, ale również problemy społeczno-polityczne same dostarczają młodemu artyście tematów do kolejnych rysunków. Artur Rosa nie boi się kontrowersji ani śmiałych pytań.

Jako rysownik ma na swoim koncie m.in. współpracę z firmą ...Foyer..., olsztyńską grupą ...RPF... oraz pracownią Smoka Smoczyńskiego. W jednym z wywiadów deklaruje, że ten rodzaj sztuki jest dla niego sposobem na zmierzenie się z przywiązaniem do logiki, rozumu, geometrii. We własnym, komiksowym stylu próbuje szukać prawdziwego oblicza rzeczywistości.


Artur Rosa
Urodzony w Szebiekino [Rosja 1985], absolwent PLSP Olsztyn.
......Zajmuję się praktyką szeroko pojętej sztuki, nie ograniczam się,
poszukuję drzwi, które otworzą mi drogę do wzniesienia się
ponad samego siebie, by pokonać swoje przywiązanie do logiki,
rozumu, geometrii i dzięki temu ujrzeć wszystko takim jakim jest naprawdę..."
Bieguny jego twórczości to: grafika, ...komix..., malarstwo, fotografia,
ciągle jednak eksperymentuje, miesza style, łączy techniki próbuje wydobyć formę z chaosu. Odkąd wyzwolił się obronna ręką z chłodnego uścisku edukacji, coraz śmielej i swobodniej działa z młodymi Olsztyńskimi artystami przy wielu kontrowersyjnych projektach. Jako rysownik współpracuje z firmą ...Foyer", tajemniczą grupą ...RPF" oraz wyzwoloną pracownią Smoka Smoczyńskiego.
Tematem ...komixu" jako formą ekspresji i przekazu zaczął
interesować się od 1997 roku, od tamtej pory powstało kilka autorskich prac. Głównym źródłem jego inspiracji jest ulica i smaczki życia codziennego, to zmusza do większej wrażliwości w odbiorze otaczającej rzeczywistości, ale to w naszych realiach jest mniej przyjemną częścią całego przedsięwzięcia.
...Komixy":
- ...Grochówka" 1997
- ...Bardowie" 1999
- ...4 RPF" 2003
- ...Babie Lato" 2004
- ...Rasputin" 2006
Osiągnięcia:
1999 1 miejsce w powiatowym konkursie plastycznym
2000 1 miejsce w powiatowym konkursie plastycznym
2001 2 miejsce w powiatowym konkursie plastycznym
2002 wyr. w powiatowym konkursie plastycznym
2002 wyr. w konkursie na Logo zorganizowanym przez Stowarzyszenie na rzecz Dzieci i Młodzieży Szczególnie Uzdolnionej
2003 1 miejsce w konkursie plastycznym PLSP
2004 BDK w Bartoszycach - wystawa autorska malarstwo i grafika
2005 MBP w Bartoszycach - wystawa autorska malarstwo i grafika










20.01.2007

Wernisaż : Sonia Rammer "nie ma zabawy bez piosenki , nie ma piosenki bez zabawy"


20.01.2006 start 22
Wernisaż : Sonia Rammer "nie ma zabawy bez piosenki , nie ma piosenki bez zabawy" / performance / wideo / [Poznań]
live akt: Abstrakt Struktur [www.netlabel.pl] / http://www.rafaldetkos.republika.pl / [Rafał Dętkoś] / start 22.00
Rezerwacja: pgr_art@op.pl / wstęp 5 pln . KRS 1 pln /

..."Sztuka pełniąca niejednokrotnie funkcję magiczną pozwala na przekroczenie progu Nieznanego i obłaskawienie „złych duchów. Artysta wciela się w rolę szamana, a odprawiając rytualny taniec podczas aktu tworzenia, przenosi się w rejony niedostępne innym”...
Od ostatnich dwóch lat jestem zafascynowana baśniami, mitami i legendami. Nie przypadkowo wykorzystywałam w swoich pracach archetyp kości, symbolikę roślin trujących czy mityczną historię Odyseusza i Syreni śpiew.
W moich realizacjach, tak jak i w baśnich, istotny jest motyw duchowej wędrówki i przemiany. Ostatnio również motyw kuszenia, konfrontacji z siłami natury i magii.
Ważnym elementem stał się również dźwięk i pieśń która jest przecież niczym innym jak opowieścią przekazywaną z pokolenia na pokolenie.

W pracy "Nie ma zabawy bez piosenki i piosenki bez zabawy", śpiewanie piosenki staje się kluczowym elementem.
Śpiewanie utworów, które zostały już wykonane wiele razy, może wydawać się banalne.
Myślę, że piosenki, które "dobrze znamy" są rodzajem kotwic pomagających w budowaniu skojarzeń i sensów.
Przenosząc piosenkę poza jej pierwotny kontekst (np.film) uzyskuje się nową jakość, zmienia znaczenie, dociera do innego.
Akt odśpiewania piosenki jest formą niezwykle pełnego, wielopoziomowego komunikatu, realizującego się na płaszczyźnie muzycznej, tekstowej, intelektualnej.
Zakłada zarówno bierny jak i czynny udział widza/słuchacza w akcie kreacji.
W swojej pracy, która jest rodzajem performance i wideo instalacji, wykorzystuję motyw ze znanego polskiego filmu.
Wszystkich zapraszam do wspólnego śpiewania....bo „nie ma zabawy bez piosenki i piosenki bez zabawy

(foto z filmu)

Foto pochodzi z mojej wideo dźwiękowej instalacji poświęconej Odyseuszowi.
..."wszyscy śpiewaniem tym rozweseleni,
Oświecenia mądrością płyną sobie dalej"...
Odysej pieśń XII

Rafał Dętkoś - współtwórca trójmiejskiej grupy Solaris /1995-2000/. Współpracuje również z Markiem Rybickim, z którym od 11 lat tworzą formację UCHO. Ich muzyka prezentowana jest m.in. przez wydawnictwa NEFRYT i REQUIEM. Jego świeżo wydany autorski projekt "ABSTRACT STRUKTUR" jest rozwinięciem i krystalizacją dokonań Poliform Audio Projekt. Muzyka, którą prezentuje Dętkoś to poszukiwanie nowych form muzycznych, brzmienia wydobywanego przy pomocy instrumentów jakimi są komputery. Twórca abstrakcyjnej, rytmicznej elektroniki z domieszką ambientowej przestrzeni.







6.01.2007

TOO MANY FEMALES

6.01.2007 - sobota - "TOO MANY FEMALES czyli "Wieczór Trzech Królowych"
wstęp 5 pln / KRS 1 pln / Panie wstęp free /
Start: godz.22.00
Wejście przez Drogi do Wolności.
rezerwacje można dokonywać przesyłając swoje dane
osobowe na adres: pgr_art@op.pl

FOTO>>>>>>>>>>
Fotografia, video, instalacja, muzyka elektroniczna, performance...
6-go stycznia (sobota) w pracowni PGR ART odbędzie się
multidyscyplinarny, artystyczny wieczór "trzech królowych".
Czyżby nowa forma feminizmu? A może po prostu spotkanie
artystek - przyjaciółek z różnych miast, które przy okazji świąt
postanowiły spędzić kilka dni na wspólnych działaniach twórczych.Rezultat
zaprezentowany będzie publicznie w tę właśnie pierwszą sobotę
nowego roku.
"Girls just want to have fun"!
pierwsza trójca - fotografki
Kamila Siwińska, Joanna Miklaszewska i Ewelina Gmerek są
absolwentkami Fotografii na Wydziale Komunikacji Multimedialnej
ASP w Poznaniu.
Kamila Siwińska, pokazywała swoje prace w Gdańsku na wystawie
"Ciałość" w Spiżu w 2004 roku. Ciało ludzkie, a przede wszystkim kobiece,
to jeden z najbardziej przez nią eksplorowanych motywów. Kamila,
od lat z wierna czarno-białej fotografii, ostatnio zaczęła na wiekszą skalę posługiwać się nieklasycznymi
technikami, co pozwoliło jej stworzyc serię niezwykłych kolaży.
Wynik tych poszukiwań - seria "Madonny" stanowić będzie wątek
sakralny tego wieczoru - sakrum w odmianie żeńskiej oczywiście.

Joanna Miklaszewska tworzy fotografie i obiekty. W Gdańsku jej
prace ogladać mogliśmy dwukrotnie - w 2005 roku wystawiała w Żaku
wraz z grupą artystyczną Minilabisci,
a niedawno całkiem, w październiku 2006 w pracowni PGR ART
Joanna pokazała swoją słynną , promieniującą miłością Sonię : (
www.lowesonia.com ).
Joanna każdorazowo ze szczególną uwagą wpisuje się w specyfikę
czasu i miejsca przygotowywanej wystawy.
Tym razem wyczarowała dla królowych królewicza.

Ewelina Gmerek to twórczyni sybtelnych wyimaginowanych pejzaży.
Przez dłuższy czas typowe dla jej prac byly:
drobna skala, detal dopracowanej czarno-bialej odbitki i
delikatna nutka nostalgii.
W stoczni zobaczymy zupelnie inną pracę . Nostalgia?
Owszem....ale niewielka skala zdecydowanie ustąpiła miejsca
pełnowymiarowej
egzotyce tropikalnych palm.

druga trójca - performerki
Dorota Walentynowicz, Aubrey Heichemer (USA) i Jessica de Boer
(NL), czyli damski noise-band z Holandii o dzwięcznej nazwie
"Polly and the Peggys". Dorota Walentynowicz, inicjatorka tego
muzycznego przedsięwzięcia, podobnie jak Siwińska, Miklaszewska
i Gmerek, jest absolwentką fotografii na ASP w Poznaniu. Zaproszona przez
koleżanki do udziału w wieczorze trzech królowych zdecydowała
się wystąpić wraz z niedawno utworzonym girlsbandem. Zespół "Polly and the Peggys"
powstał w pazdzierniku 2006 roku w Holandii jako jedno z
"dzieci" kolektywu improwizatorskiego "Rec/Play".
Dziewczęta prezentują bardzo niekonwencjonalne podejście do
materialu dzwiękowego. Ich instrumentarium zadziwia różnorodnoscią -
banjo, tuba, organy, gitara elektroniczna, laptopy, syntezatory,
nawet joystick w funkcji midi-kontrolera. No i oczywiście
wokal, ktory najprościej możnaby okreslić jako histeryczny.
Dziewczęta z dużą samowolą łączą techno, electro i noise
przeplatając je bardziej statecznymi fragmentami soundscape'u,
od czasu do czasu dorzucając wesołe sample. Ich improwizajca
jest kapryśna i nieprzewidywalna, nigdy nie wiadomo co też której
przyjdzie do głowy.
Możemy się spodziewać wszystkiego, poza jednym - nie ma tu
miejsca na kompromisy, dziewczęta "nie biorą jenców"!

trzecia trójca - wirtualne tancerki
Karolina, Wanda i Emzeta - trzy zikonizowane niewiasty, które
ponad pół roku temu stały się artystycznym logo Doroty Walentynowicz.
Prywatnie przyjaciółki, artystycznie bogaterki filmów,
instalacji a ostatnio także gier wideo autorstwa Doroty.
W stoczni zobaczymy królewską wersje "Układziku" z serii
"Dobrze - etiudy na trzy dziewczynki i kamerę wideo"
(W tym miesią cu do zobaczenia także na "Transmediale" w
Belinie).

premiera:
06.01.07, godzina 22:00
Wolna Pracownia PGR ART, Gdańsk/Stocznia

Druga odsłona 07.01.07, godzina 22:00 /Galeria dla [Toruń,
Browarna 6
(nad klubem NRD)] / [dla tych którzy
przegapią wydarzenie na Stoczni]