Kolonia Artystów funkcjonuje od 2001 i roku staje się coraz bardziej istotnym miejscem wśród wydarzeń artystycznych w Polsce. Atrakcyjność tego miejsca niewątpliwie była połączona z lokalizacją Kolonii Artystów na terenach Stoczni Gdańskiej.
23.11.2007
"Sześć, góra siedem obrazów"
23.11.2007 start.19.00
"Sześć, góra siedem obrazów". Metafotografie Ani Królikiewicz w Kolonii Artystów w Stoczni Gdańskiej
technika mieszana, 250 / 150 cm lata 2001- 2007
Wolna Pracownia PGR ART Kolonia Artystów
wstęp wolny / wystawa potrwa do 01.12.2007 [czynne w godzinach 12.00 - 18.00 po uprzedniu kontakcie telefonicznym 505 391 891]
Dźwięki : Trio Murzynek
Anna Królikiewicz ur 1970 , dypolom na gdanskiej ASP, od 2000 roku adiunkt, pracuje w Pracowni Rysunku na wydziale Malarstwa,udzial w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych , laureatka naprawde niewielu nagrod i wyroznien.
Wielkoformatowe, wykonywane przeważnie tuszem i węglem prace portretowe Ani Królikiewicz można określić mianem metafotografii. Nazwa ta wydaje słuszna, zwłaszcza, jeśli weźmie się pod uwagę, że obok mieszczącego się w tych realizacjach szeregu pytań, odnaleźć można refleksję nad właściwościami fotografii, która jest ich punktem wyjścia.
Seria grafitowo-białych obrazów, której fragmenty po raz pierwszy można będzie obejrzeć w stoczniowej galerii Kolonii Artystów powstaje od około pięciu lat. Prace te formatem i sposobem wykonania przypominają cykl portretów tworzonych w latach 90.; są to podobne kadrowane zbliżenia twarzy, dla których materiałem źródłowym były również fotografie. Ostatnie obrazy w zasadniczy sposób różnią się jednak od wcześniejszych. Tamte, tworzone w oparciu o wykonywane przez autorkę zdjęcia twarzy śniących przyjaciół, wydawały się próbą uchwycenia ich charakterów, fragmentów uczuć, istotnych cech osobowości. Łączyły w sposobie obrazowania w nieco przewrotny sposób elementy współczesnego hiperrealizmu z echami wielkiej klasyki i, jak można sądzić, nie odrzucały pozytywnych odniesień do antycznej koncepcji jedności piękna, dobra i prawdy.
Portrety z prezentowanego obecnie cyklu zaczęły powstawać w okresie częstych podróży artystki na Bliski Wschód (równocześnie z instalacjami, inspirowanymi formami muzułmańskich dywanów), związane są z doświadczeniem częstego "przebywania w strefach tranzytu", są wyrazem stanu niepewności, sytuacji utraty trwałego zakorzenienia, emigracji. Prace te, oparte na przetwarzaniu wybranych wycinków z gazet i filmowych kadrów o mówią o człowieku współczesnym, o jego niepewnej sytuacji egzystencjalnej, o globalnej niestabilności i kulturze nasyconej poczuciem zagrożenia. Są diaboliczne i ekspresyjne zarazem. Na pytanie "kim jesteś przyjacielu?" autorka poszukuje odpowiedzi w twarzach anonimowych postaci, aktorów nasyconych przemocą spektakli.
Tekst: Danuta Godycka
17.11.2007
RUSSKOJE PARTY
17.11.2007 start 22.00 RUSSKOJE PARTY
DJ Picunda 84 (znany m.in. z zespołów Super Girl Romantic Boys i 19 Wiosen) zaprezentuje miks radzieckiej estrady lat 70 i 80 - tych, klasykę radzieckiego rocka i nowej fali końca lat 80-tych aż po najnowsze rosyjskie produkcje - od ambitniejszego popu poprzez electro , kończąc na rapie. Muzyce towarzyszyć będą wizualizacje - klasyka starych radzieckich animacji.
Wydarzeniu towarzyszy pokaz filmów Mike Poppy , to jedno z wcieleń trójmiejskiego obserwatora kultury i kontrkultury- zarezerwowane dla sceny tańca współczesnego oraz związanej z nim przestrzeni mentalnej, która współtworzy trójmiejską aurę artystyczną i artystowską.
W swych projektach video Poppy przyjmuje postawę raczej voyera, niż komentatora, poszukując różnych estetyk i form wykrajania czasoprzestrzeni przez gest tancerza/ performera oraz związków takich operacji z medium filmowym.
Dadatkowo bedzie można zobaczyć AEM Videoscreenings - to przegląd prac wykonanych w technice nowych mediów o prezentacji w formie projekcji. W pokazie zaprezentujemy zatem propozycje artystów mieszczące się zarówno w ramach sztuki wideo, jak i animacje komputerowe, czy etiudy filmowe.
wstęp 5 pln
10.11.2007
AEM Videoscreenings
10.11.2007 [sobota] start 22.00
AEM Videoscreenings
MonotypeRec prezentuje: Afredo Costa Monteiro / Komora A
ARSZYN :: EMIGRANT
Wolna Pracownia PGR ART , Kolonia Artystów, Stocznia Gdańska /
wstęp 10zł / rezerwacje pgr_art@op.pl / Projekt AEM Videoscreenings oraz Arszyn::Emigrant można oglądać do 22.11.2007 po uprzednim kontakcie telefonicznym 505 391 891
AEM Videoscreenings - to przegląd prac wykonanych w technice nowych mediów o prezentacji w formie projekcji. W pokazie zaprezentujemy zatem propozycje artystów mieszczące się zarówno w ramach sztuki wideo, jak i animacje komputerowe, czy etiudy filmowe. Prace zostały wyłonione w otwartym miedzynarodowym konkursie. Spośród 186 filmów nadesłanych na konkurs, do pierwszego przeglądu, przeszło 57 prac (w tym 39 prac konkursowych). W programie tego pokazu zaprezentujemy fimy wybranych przez międzynarodowe jury w składzie:
Georg Elben - kurator, dyrektor Videonale Bonn
Józef Robakowski - artysta, pedagog, kolekcjoner, kurator
Harro Schmidt - artysta, kurator, dyrektor Kunsthalle Faust w Hanowerze
William Hollister - redaktor międzynarodowego magazynu o sztuce "Umelec"
Marek Wasilewski - artysta, pedagog, redaktor miesięcznika "Czas Kultury"
MonotypeRec prezentuje: Afredo Costa Monteiro / Komora A
Koncert prezentuje wykonawców związanych z wytwórnią MonotypeRec.
W czasie mini trasy premierę będzie miała najnowsza płyta MonotypeRec: Alfredo Costa Monteiro - "Anatomy of inner place" -oraz będzie można kupić przedpremierowo najnowsze wydawnictwa MonotypeRec:
Brasil& the Gallowbrothers band - Hi brasil is where we are.
Alfredo Costa Monteiro (ur. 1964 w Porto). Mieszka i tworzy w Barcelonie od 1992 roku. W tym samym roku roku zakończył studia na akademii sztuk pięknych w Paryżu, gdzie obronił dyplom w dziedzinie rzeźby/multimediów. Od tego momentu jego praca sytuuje się na pograniczu instalacji, poezji wizualnej i dźwięku. Poza działalnością w zakresie sztuk plastycznych, zaangażował się w muzykę improwizowaną od 1995 roku, jako multiinstrumentalista (akordeon, gitara elektryczna, gramofon). Ma na swoim koncie wiele wystaw plastycznych jak również występy na licznych festiwalach muzycznych. Współpracował z wieloma muzykami i odbywał trasy koncertowe po Europie i Japonii. Od 1998 roku jest członkiem 22a, niezależnego kolektywu twórców sztuki współczesnej. Jest też członkiem IBA col.lectiu dimprovisació. W zakresie poezji dźwiękowej jego współpracownikiem jest Leos Ator, pisze i występuje po francusku, hiszpańsku i portugalsku.
Jest członkiem następujących grup:
* Cremaster (z Ferranem Fagesem)
* I Treni Inerti (z Ruth Barberán)
* Neumatica (z Pablo Rega)
* Mut (z Pablo Rega, Ferranem Fagesem, Arthurem Fernándezem, Avelino Saavedra)
http://www.cremaster.info
http://www.linnomable.com
http://www.cipmarseille.com/auteur_fiche.php?id=1705
KOMORA A:
Dominik Kowalczyk - laptop
Karol Koszniec - preparowana gitara, urządzenia elektroniczne
Jakub Mikołajczyk - syntezator
KOMORA A
projekt, w skład którego wchodzą Dominik Kowalczyk (Wolfram), perkusista postrockowych Stworów - Karol Koszniec i założyciel labelu MonotypeRec - Jakub Mikołajczyk.
Trójkę artystów łączy niewątpliwie pokrewna, choć nie identyczna, wrażliwość brzmieniowa, w efekcie otrzymujemy improwizacje o gęstości i wewnętrznej dynamice dużo większej niż w solowych impresjach Wolframa. Uwagę zwraca przede wszystkim wysoka brzmieniowa entropia: skupione, surowe medytacje Kowalczyka zyskują kontrapunkt i zarazem dopełnienie w bardziej ekstrawertycznym i drapieżnym temperamencie pozostałych członków Komory A.
www.monotyperecords.com
ARSZYN :: EMIGRANT
APLIFICADOR [0.0] _ koncert elektroakustyczny, performance dźwiękowy.
Wyszedłem od pomysłu zbadania dźwiękowej warstwy języka emigranta. Język żyje ale jak to nagrać ? Nie byłem w Londynie długo. Kiedyś spędziłem tam nawet pół roku. Gdzieś głęboko czułem potrzebę, chęć aby znowu odwiedzić to miasto. Na pewno kiedyś jeszcze tam pojadę. Technologia, organizacja, hałas oraz centrum współczesnego świata.
Nagrywałem soundscape Londynu, szukałem ukrytych dźwięków i rejestrowałem wszechogarniający zgiełk tętniącego życiem, wielkiego miasta. Spotykałem mieszkających tam Polaków i nagrywałem ich opowieści. Pytałem jak postrzegają miasto i siebie, jak wygląda ich życie.
Stałem się słuchaczem audiosfery i poszukiwaczem dźwięków.
Arszyn
__________________________________________________________________________________
Realizacja : Arszyn i Pracownia Ludzie Gdańsk.
Współpraca : Stowarzyszenie Kultura Miejska, Sqrt cdr/net label, Marek Dybuść, Zambari
www.arszyn.com www.kulturamiejska.pl www.sqrt-label.org
Projekt: Arszyn::Emigrant zrealizowany przy pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
2.11.2007
Zaduszki
02.11.2007 piątek start 22.00
"zaduszki.com"
Live act: Boa Zeria Sound System - music performance "RORATY" [http://bzss.org/]
Live act: Decay + pgr art wideo
Koncert: Foki & tvOut
Formacja działająca od 2002 roku pod różnymi nazwami.
Sklad: Foki (Ola Winnicka): akordeon, wokal i inne.
tvOut (Wojciech Hoffmann): autorskie urzadzenia przeszkadzające, czasem gitara oraz artyści zapraszani. Muzyka na wskroś autorska, czerpiąca nieraz inspiracje z ludowo-melanholijnych podróży, punka i rapu.
Występy określane często jako audio-eventy, łączące video(tvOut speciality), kostiumy, instalacje.
www.myspace.com/tvout
[wernisaże , koncerty , pokazy wideo]
Artyści biorący udział w wystawie:
Marek Wasilewski
Zuzanna Pyda
Paweł Dziemian
Daniel Rumiancew
Steve Rushton
Filip Chrobak
Hubert Czerepok
KRS / ulotki 5 zł / pozostali 10 zł
Wolna Pracownia PGR ART - Kolonia Artystów - Gdańsk Stocznia.
Rezerwacja: pgr_art@op.pl
Wystawa czynna w godzinach 12.00 - 18.00 [03.11.2007 - 09.11.2007 po uprzednim kontakcie telefonicznym: 505 391 891]
"zaduszki.com"
Live act: Boa Zeria Sound System - music performance "RORATY" [http://bzss.org/]
Live act: Decay + pgr art wideo
Koncert: Foki & tvOut
Formacja działająca od 2002 roku pod różnymi nazwami.
Sklad: Foki (Ola Winnicka): akordeon, wokal i inne.
tvOut (Wojciech Hoffmann): autorskie urzadzenia przeszkadzające, czasem gitara oraz artyści zapraszani. Muzyka na wskroś autorska, czerpiąca nieraz inspiracje z ludowo-melanholijnych podróży, punka i rapu.
Występy określane często jako audio-eventy, łączące video(tvOut speciality), kostiumy, instalacje.
www.myspace.com/tvout
[wernisaże , koncerty , pokazy wideo]
Artyści biorący udział w wystawie:
Marek Wasilewski
Zuzanna Pyda
Paweł Dziemian
Daniel Rumiancew
Steve Rushton
Filip Chrobak
Hubert Czerepok
KRS / ulotki 5 zł / pozostali 10 zł
Wolna Pracownia PGR ART - Kolonia Artystów - Gdańsk Stocznia.
Rezerwacja: pgr_art@op.pl
Wystawa czynna w godzinach 12.00 - 18.00 [03.11.2007 - 09.11.2007 po uprzednim kontakcie telefonicznym: 505 391 891]
Subskrybuj:
Posty (Atom)