24.11.2006

Me Myself And I

Drodzy Państwo,

W związku z wydarzeniami związanymi z katastrofą w kopalni "Halemba" w Rudzie Śląskiej odwołujemy zaplanowane w dniach 24-25.11.2007 wydarzenia artystyczne.

Z poważaniem,
PGR ART Robotnicy Sztuki
KOLONIA ARTYSTÓW

24.11.2006. piątek
Wolna Pracownia PGR ART - Kolonia Artystów.
24.11.2006 sobota
start 22:00
- projekcja filmu Sklep Mięsny Zopana Nagya (Węgry)
- projekcja dokumentacji performances Władko Kaufmana Znikanie Bruno, Nowa Arka Noego(Ukraina)
- można będzie także obejrzeć pracę Father/land/love Simone Fuchs (Szwajcaria)

23:00
mm&i koncert
Me Myself And I (www.memyselfandi.pl)

Dwójka wokalistów i beatbox, która prawie całą muzykę realizuje na żywo głosem.
Każdy w zespole ma inne zadanie. Magdalena jest duszą zespołu. To energetyczny wulkan, który wylewa się na publiczność w kolejnych erupcjach improwizacji. Robiący human beatbox Piotrek to ciało. Jego eksperymenty z dźwiękami, wykraczają poza tradycyjny, zamknięty w hiphopowej niszy beatbox. Niektóre z tych dźwięków zapewne nie mają jeszcze nazwy. Otoczony sprzętem i elektroniką Michał to mózg. Jego przetworzony głos wypełnia harmonicznie przestrzeń, sporadycznie zapuszczając się w solowe rejestry. Ich muzyka to świeża mieszanka Jazzu, Hip-hopu, Etno, Bluesa, Reggae i Klasyki. Jeżeli myślałeś, że wszystkie te buczenia, cmoknięcia, syknięcia, mlaski, sapnięcia, świsty i mruki, które czasami robisz do siebie rano przed lustrem to nie muzyka – byłeś w błędzie.
Po prostu przyjdź na koncert Me Myself And I.

Magdalena Pasierska - głos
Piotr Saul - beatbox
Michał Majeran - głos, efekty

MAGDALENA PASIERSKA
Jest wokalistką - samoukiem. Podstawy edukacji muzycznej zdobywała grając na pianinie w szkole muzycznej Fraza. Następnie studiowała wokal jazzowy we Wrocławskiej szkole jazzu i muzyki rozrywkowej.
Brała udział w wielu warsztatach wokalnych z udziałem m.in. Justyny Steczkowskiej i Grażyny Łobaszewskiej. Podstawy technicznie zdobywała pod kierunkiem Marzeny Wojak.
Uczestniczyła w wielu projektach muzycznych, ale jej pierwszym podstawowym składem jest zespól HORN. Oprócz tego śpiewa w zespole Music in progress. Jest również autorem muzyki i aranżacji do poezji wrocławskiego poety Chrystiana Belwita.
W kwietniu 2006 założyła swój pierwszy zespół Me Myself and I.

PIOTR SAUL
Piotr Saul pochodzi ze Słupca, a obecnie mieszka w Kłodzku i studiuje na Wydziale Grafiki Wrocławskiej ASP. W 2001 roku zaczęła się jego przygoda z muzyką, kiedy po raz pierwszy usłyszał Baka z Paktofoniki i jego Tyle ćpunów w całym mieście. Zaimponował mu sposób, w jaki beatboxer „robi muzykę narządem mowy”. Zaczął próbować tego samego i powoli ewoluował w kierunku profesjonalnego beatboxu.
Występował na wielu koncertach: począwszy od mini koncertów przed blokiem po większe na dużych scenach. Współpracował z artystami takimi jak OSWP, AKADRAMA, Siebie Warci, Głos Osiedla, czy Obraz Ulicy.
Uczestniczył w drugich zawodach beatboxerskich WBW w Warszawie. Przez 5 lat zbierał doświadczenia muzyczne będąc sidemanem w projektach innych artystów. Podczas współpracy z Magdą Pasierską i Michałem Majeranem jego beatbox diametralnie zmienił swoją rolę. Z „podkładowego” elementu hiphopowych produkcji, ewoluował i stał się równoważnym instrumentem w - będącej ekspresją wielu wpływów muzycznych - grupie wokalnej Me Myself And I.

MICHAŁ MAJERAN

Jest wokalistą, absolwentem londyńskiej Royal College of Music. Interesuje się różnymi rodzajami muzyki. Występował m.in. jako kameralista w zespołach muzyki dawnej oraz solista w zespołach operowych. Brał udział w wielu festiwalach muzyki poważnej. Interesuje się szczególnie muzyką jazzową i gatunkami pokrewnymi. Pracował jako nauczyciel śpiewu oraz jako aranżer i producent muzyki reklamowej. Jako muzyk sesyjny - również instrumentalista - brał udział w nagraniach i koncertach w kraju i za granicą.
Ma na koncie swoją płytę solową z muzyką oratoryjną okresu baroku.

18.11.2006

KALEKA

18.11.2006 start 22 / Przedstawienie pisma "kaleka" (slajdy komentarz) / prezentacja filmu wideo i zapisu z performance, koncert audiowizualny. wstep 5 pln / rezerwacje : pgr_art@op.pl /


"Aparalelia" to tytuł filmu wideo zrealizowanego w latach 2003-2006. Ukazuje on piękno asynchronii pomiędzy barwnymi nieostrościami obrazu złożonego z malowanych farbą kalek i eksperymentalną muzyką intuicyjną wytworzoną przez automaty perkusyjne oraz fale radiowe. "Aparalelia" to także nazwa całego zdarzenia, w którym poza prezentacją wydanego przez grupę VCD, będzie można zobaczyć wystawę kolaży, poezji eksperymentalnej oraz wysłuchać koncertu trzech osób: bromboxa, foca i ra-dar'a.


Projekt "KALeKA" to otwarty zespół posługujący się środkami wizualnymi i dźwiękowymi, w celu realizacji jednorazowych zdarzeń multimedialnych i niskonakładowych wydawnictw. Istnieje trzy lata. W obszarze zainteresowań znajduje się przede wszystkim: muzyka i wydawnictwo papierowe o tej samej nazwie. Pismo wydawane jest w małych nakładach - do 100 kopii - i wykonywane jest w nietypowy sposób: różne techniki, kolorowe kartki, kalki techniczne. Zawartością pisma są: poezja eksperymentalna, grafika, kolaże, krótkie wypowiedzi teoretyczne. Oprócz tego KALeKA podejmuje działania w obszarze animacji, sztuki komputerowej i net artu.

namiary w sieci:
http://kaleka.net
http://kaleka.republika.pl
http://bromboxy.proarte.net.pl
http://box.perfokarta.net
http://perfokarta.net

"kalEka"to projekt założony w 2003 roku przez trzy osoby: jar0 (J.Boruszewski), brombox (R.Bromboszcz), focu (T.Misiak).
W 2003 wydane zostały dwa pierwsze numery pisma 'kalEka'. W 2004 roku została wydana własnym nakładem pierwsza płyta CDR 'live&reh's'. W 2005 roku wydane zostały: 3/4 numer 'kalEki' we współpracy z Ra-Darem (R. Włodarski), oraz płyta CDR we współpracy z Ra-Darem i Cuz'em23 (A. Robak). W 2006 roku wydany został piąty numer 'kalEki'i wydany został CDR zatytułowany: 'Trujnik'(Simple Logic Records). Materiał zawarty na krążku pochodzi z sesji zarejestrowanej w pięcioosobowym składzie oraz z koncertu na "MASCHINENgeSCHREI Festiwal" (2005).

11.11.2006

Hafty, koronki, kwiatki

Wolna Pracownia PGR_ART i Sylwia Serafinowicz zapraszają na

,,Hafty, koronki, kwiatki ..."


11.11.2006 start 22 Wernisaż: Magdalena Samborska, Małgorzata Markiewicz, Basia Bańda i Małgorzata Niespodziewana 11 listopada zaatakują przestrzeń Stoczni. Artystki poddadzą krytyce takie symbole kobiecości jak czerwona sukienka, czy gorset, a poprzez haftowanie opowiedzą o feminizmie, seksie, miłości. Szycie i robótki ręczne w ich rękach przestaną być produkcją miłych dla oka przedmiotów, a staną się ich własnym językiem. Kobiece toalety przeobrażą się w pułapki, rozpięte w przestrzeni galerii, zastawione na oglądającego je widza.

kurator: Sylwia Serafinowicz
miejsce: Wolna Pracownia PGR_ART - Kolonia Artystów
Gdańsk Stocznia, ul. Doki 1,
wejście: Drogi do Wolności
wystawa otwarta: 11-17 listopada w godz.12.00 - 17.00 [mejlowe
zgłoszenie pgr_art@op.pl lub telefoniczne 505391891]

wernisaż: 11 listopada godz. 22 .00
podczas wernisażu koncert zespołu OUT OF TUNE
po koncercie imprezę poprowadzą HUNGRY HUNGRY MODELS
/indie, electro, dance punk / wstęp 5 pln / KRS 1 pln / rezerwacja :pgr_art@op.pl

Organizatorzy wystawy:

Robotnicy Sztuki - Wolna Pracownia PGR_ART
Kurator wystawy: Sylwia Serafinowicz

Wystawę sponsoruje: Urząd Miasta Gdańska
 



4.11.2006

Wernisaż: Beata Każmierczak/ Xymena Jastrowska/ Monika Dętkoś

04.11.2006 godzina 22.00 Beata Każmierczak / Xymena Jastrowska / Monika Dętkoś / koncert: Michał Kostrzewa - saksofon / Rafał Dętkoś - elektronika live akt: ABSTRAKT STRUKTUR - Rafał Dętkoś -

/ www.rafaldetkos.republika.pl / www.netlabel.pl /
Wstęp 5pln / rezerwacja miejsce: pgr_art@op.pl /



Monika Dętkoś - malarstwo
Obecnie moje obrazy są znakami i symbolami odzwierciedlającymi realne przedmioty. W precyzowaniu formuł tych znaków, staram się tworzyć nowe systemy kodów, które z czasem zostają poddane analizie, dając nowy impuls twórczy. Często formuła obrazu zaczyna być dla mnie podstawowym elementem komunikacji. Pomysły czerpię z rzeczywistości, z obserwacji życia codziennego. To stąd pochodzi pierwszy sygnał, który powoduje określony sposób myślenia i którego efektem końcowym jest obraz. Przykładem jest wycięty fragment portretu wpisana w czerń perspektywa intensywnej zieleni, w całości celowo zamknięta w zdyscyplinowanej formie. To wszystko pozostaje przede wszystkim układem plam i barw, jednocześnie tworząc harmonijny układ. Np. obraz „Pociąg bez przeszkód” na którym w tle znajduje się wzór przypominający „pasiak” Łowicki, sprowadzony do prostej formy znaku – tu: płaskiej powierzchni wypełnionej farbami w określonym porządku.



Beata Każmierczak - malarstwo
Po raz pierwszy będę w Kolonii Artystów i poczułam, że pokaże po prostu swój dotychczasowy tzw. dorobek. Maluję obrazy, moje projekty powstają w pracowni, w domu, i nie przygotowuję ich (...dotychczas lub na razie) specjalnie na jakiś pokaz. Nie jest też możliwe, aby na
jeden wieczór przewieźć z Bydgoszczy swoje płótna. Zrobiłam więc prezentację slajdów z dokumentacji prac. Ale obrazy na żywo to rzecz ważna, więc kilka wezmę pod pachę i tradycyjnie powieszę gdzieś w kolonii. Malowałam wielkoformatowe abstrakcje na papierach - niczym obdrapane ściany polskich ulic czy fragmenty budów, malowałam ćmy, wyśnione czerwone ptaki, żaglówki, na których i tak nie można popłynąć,
namalowałam serię swoich portretów jako infolinię. W 2005 zaczęłam malować bydgoskie pary, te które są inspirujące, które kultywują lub się starają kultywować wspólne uczucie, to, z czym czasami bardzo trudno sobie w realu poradzić, a bez którego nie idzie żyć. Te pary, z którymi nie szkoda w knajpie tracić czasu. Maluję raz realistycznie, innym razem abstrakcyjnie, nie wyznaję określonego stylu, czy formy. Mam nadzieje, że maluję to, co niewidzialne. /Beata Kaźmierczak/
Urodziła się w 1970 roku w Bydgoszczy.
W latach 1991-1993 studiowała na ASP w Łodzi na Wydziale Projektowania Tkaniny. W latach 1993 -1997 studiowala na ASP w Poznaniu na Wydziale Malarstwa. W 1997 roku obroniła dyplom z malarstwa w pracowni prof. Jerzego Kałuckiego. Mieszka i pracuje w Bydgoszczy



Xymena Jastrowska - fotografia
Jest absolwentką Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – (dyplom z malarstwa w pracowni Mieczysława Ziomka 2001r)
Twórczość prezentowana była w Sopot (galeria bwa2002r), Toruniu(klub nrd-2003r) Bydgoszczy (klub mozg2004r) (galeria brda2005r)
Inspiracją do kilku powiększeń jest – moja dokumentacja fotograficzna z podróży po północnej i południowej Portugalii ( wrzesień / październik ‘05r )
„....La Saudade, to specyficzna melancholia, do której odczuwania zdolni są, według słów wielkiego mistyfikatora Fernando Pesoa jedynie
Portugalczycy, nie znajdziemy jej jednak w pracach artystki. Jeśli się nawet pojawia to w świadomie wyważonych proporcjach ( ...)
Portugalia na fotografiach Xymeny nie jest też tą, którą znamy z przewodników. Obiektyw autorki omija z daleka wielkie atrakcje turystyczne a
jeśli je pokazuje , to z nieoczekiwanej perspektywy. Światło na zdjęciach jest przejrzyste , mimo iż większość ich powstała popołudniu ... Niebo,
które jest obecne na większości prac z perspektywy wschodniego Europejczyka jest niemal nieprawdziwe , a jednak żadna z prac nie była w
żaden sposób przetwarzana.... Nieobecność postaci to zachęta byśmy tropem autorki, również samotnie odbyli tę podróż po powierzchni fotografii...’’
( komentarz: Marek Noniewicz )
koncert: Michał Kostrzewa - saksofon / Rafał Dętkoś - elektronika
live akt: ABSTRAKT STRUKTUR - Rafał Dętkoś - / www.rafaldetkos.republika.pl / www.netlabel.pl /