28.05.2005

wernisaż Marii Turek

28.05.2005 St.art 22:00 wernisaż Marii Turek / Wolna Pracownia PGR_ART /
Maria Turek absolwentka Zespołu Szkół Plastycznych w Orłowie.
Szkoła . Nuda . Maria Turek permanentnie sabotuje szkolne zajęcia zapełniając pracowicie,w czasie lekcji, stary zeszyt do religii. Tak jak artyści zgrupowani wokół francuskiego wydawnictwa ,,La Dernier Cri,, ,wyspecjalizowanego w raczej bulwersującym sitodrku i komiksach , Maria nawarstwia zdjęcia, obrazy i słowa , tworząc tajemniczy, chaotyczny i nieprzewidywalny świat . Nie jest to jednak kraina czarów Alicji, to nasza rzeczywistość reklam i bilboardów odbita w krzywym lustrze, złośliwe naigrywanie się z powszechnych kanonów piękna, które akceptujemy bez żadnego zastanowienia,czy pustych , bezmyślnie powtarzanych , sloganów.
Nakładające się rysunki , powstające warstwa po warstwie, jak życie w którym kolejne przeżycia nieprzerwanie korygują naszą świadomość , modyfikują swoje znaczenie. To proces w którym różowo-pluszowy świat kultury konsumpcyjnej zamienia się w burleskę. Maria nie indoktrynuje jednak , raczej bawi się swobodne kojarząc obrazy i słowa pochodzące z różnych epok i światów. Techniczna anty archeologia uczuć.
Formalnie prace artystki znajdują się na styku literatury , komiksu , zapisu automatycznego. To jakby spotkanie BrysaViana ,Arta Spigelmana i Francisa Tzary .
Czy obdzierając przedstawienia z ich kulturowych znaczeń odkrywa nowe? Czy zakrywa to co oczywiste?
A może to buddyjska lekcja w której podpowiedź mistrza nic nie wyjaśnia a jedynie wybija z kolein myślowych?
Czy zaproszenie do intelektualnej gry ? Futurystyczne pamiętniki ?A może ucieczka przed czarnym sarkazmem szkolnej klasy?
Nauczycielu zostaw Marię Turek w spokoju ! Niech zapełnia swoje zeszyty ! To bardziej kreatywne !

Tekst: Eva kura
Wernisaż składał sie z 2 częsci:
- Część tradycyjna: na ścianach
- wideo instaclacja: prezentacja zeszytów Marii T. wykonana przez PGR_ART .
Oprawa muzyczna:
CLICKmitCLOU [electro duet/ dub session + click]
Zbuntowane brzmienia. Mocny hałas , niekonformistyczny. Wulkaniczna aktywność basu, Marsjańska przejrzystość detali...25.05.2005

Wernisaż: Clubogaleria Soho - Ania Wypych

25.05.2005 st.art 21:00 Clubogaleria Soho: wernisaż : Ania Wypych
Dnia 25 maja 2005 roku o godzinie 21.00 w Cluobogalerii Soho odbył się wernisaż malarstwa Ani Wypych, tegorocznej absolwentki Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Gdyni.
Malowałam, kiedy było mi źle i jak czułam się szczęśliwa, więc każda z moich prac jest inna (..) Prace te są stylizowanymi portretami, lecz nie żadnych konkretnych osób ale emocje, które towarzyszyły mojemu malowaniu.

W pracach Ani widoczna jest inspiracja Gustawem Klimtem, zwłaszcza w wibrującym ornamencie, z którego potrafi jednak czasem zrezygnować na rzecz nasyconych cieni. Dużą uwagę zwraca na kolor, swobodnie operując kontrastami i śmiało zestawiając barwy.

21.05.2005

SZCZECIŃSKI PAPRYKARZ

SZCZECIŃSKI PAPRYKARZ
@ kultowa puszka PRL-u, szczególnie popularna wśród studentów, artystów i alkoholików,
@ 'etykietka' lokalnej społeczności Szczecina,
@ hasło, pod którym 21.05.04 r. w gdańskiej Kolonii Artystów nastapi prezentacja twórczości kilku szczecińskich artystów :
Piotr Formela - jeszcze student poznańskiej ASP- zaprezentuje swoje 'koszmarne' /to jedyny zarzut w stosunku do twórczości Formeli/ rysunki, wykonane piórkiem i tuszem.
Drugą wystawę stanowić będą grafiki w technice dry point Bartosza Podgórskiego - praktykującego architekta.
Spotkanie przyprawią tanecznymi dźwiękami dj Jerry oraz dj Radrik - na codzień związani ze szczecińskim Radiem ABC.
Kuratorem wystaw a zarazem pilotem wycieczki w/w do Gdańska jest Iwona Furmańczyk.

p.s. Udowodnimy, że mielonka nie jest szczytowym osiagnięciem naszych rodaków.

Informacje o dj'ach , którzy zagraja w ramach projektu “szczecinski paprykarz w Wolnej Pracowni PGR_ART / Kolonia Artystów

Radrik: Jego pierwszą i najwiekszą muzyczną miłością była muzyka z Jamajki.
Brzmieniami reggae, ska i dub interesuje sie od konca lat 80-tych. W 1994
roku był jednym z założycieli i pierwszym wokalistą grającej do dziś grupy Vespa, jako wokalista udzielał się także w nieistniejącej już formacji ska Dr Cycos.
Od 1997 roku zamienił mikrofon na dwa gramofony i mikser. Początki jego
dj-skiej kariery to m.in. współpraca z startującymi również wówczas Electric
Rudeboyz. Jako dj mocno zainteresował sie revivalem brzmien w stylu lat
80-tych. Z czasem zaowocowało to powstaniem duetu OFFPOP, który współtworzył z dj-em i producentem Swamem. Ich wspólne imprezy były tanecznym połączeniem electro i motoryki detroit techno z house i eksperymentalną elektroniką.
Radrik i Swam jako jedni z pierwszych polskich producentów zostali docenieni
przez miłośników elektroniki z Niemiec. Zainteresowała sie nimi berlinska
wytwórnia WMFREC - wydali dla niej utwór "Down" na składanke "Nighteffect"
oraz EP "Simulation". Utwór "Lowrider" z tej EP znalazł się na składance ze
słynnej serii Dj Kicks wydanej przez dj Tiga nakładem K7. Jako OFFPOP Radrik
i Swam grali imprezy m.in. z Jackiem Sienkiewiczem, Etienne de Crecy,
Plastik De Revue, Antonelli Electric, MO, Benno Blome i wieloma innymi.
Po zakonczeniu współpracy ze Swamem Radrik zwrócił się w strone dubowej
sceny elektronicznego grania i brzmien w stylu berlinskiego sklepu Hardwax.
Od dubowej elektroniki do reggae był już tylko krok. Od 2003 roku Radrik
szlifuje swoje umiejetnooci jako selektor - swoimi łączącymi roots,
dancehall i dub setami supportował już m.in. djów z kolektywu Jazzanova oraz
Bass Medium Trinity i słynny hip hopowo-dancehallowy skład Mad Crew, a także znany niemiecki sound system Smoking Tuna International. Swoje selektorskie umiejetnooci prezentował też w 2004 roku na festiwalu DesignMai w Berlinie W każdy czwartek od 21-wszej prezentuje nowooci i klasyke jamajskich brzmien w swojej autorskiej audycji Deser na antenie szczecinskiego radiaABC.erry:Graniem płyt zajmuje sie już od ponad 5 lat. Do tego czasu miał okazje prezentowaa swoje umiejetnooci i muzyczne zainteresowania przed takimi postaciami sceny klubowej jak Alex Barck z Jazzanovy, Big Bork & Beatnik z Sputnik Clubzone, Karsten John z VinylVibes, Marc Frank z Les Gammas, Felix Haaksmann z Pulver Records, Martin Landsky z Poker Flat Records, dj Resoul z Sonar Kollektiv, Lars Behrenroth z GlobalHouseConnection, Ursula Rucker z wytwórni !k7, Paul Murphy z Afro Art Records, Marlow z Moon Harbour Recordings, Robin Hoffman z Dublex Inc., Salome de Bahia z francuskiej wytówrni Yellow. Jest rezydentem szczeocinskiego klubu City Hall gdzie w każdą ostatnią sobote miesiąca prowadzi cykl imprez pod nazw1 "Sounds and Colors" oraz krakowskiego klubu Rdza, gdzie wraz z przyjacielem dj Animisiewasz prowadzą imprezy pod tytułem "od dawna zawsze tak chciałem spędzać te noc z tobą razem". Imprezy te są syntezą współczesnych ambitnych dźwieków ze starymi soczystymi klasykami. Nie zamyka sie w jednym stylu muzycznym dlatego trudno określia konkretny gatunek, w którym gustuje. Napewno w jego setach znajdziemy spokojne klimaty jak hip-hop, down-tempo, jazz jak również taneczny deep house, broken bean, future jazz czy rare groove. Kolekcjonuje stare płyty w szczególnooci polskie z serii Polish Jazz. Jerry jest założycielem projektu "NovaForma". Pod tym samym tytułem prowadzi 2 godzinn1 audycje w szczecinskim Radio ABC 98,4 gdzie eksponuje dźwieki, które wystepują w jego setach. Wiecej na http://www.novaforma.org.

Piotr Formela oraz Bartosz Podgórski
20.05.2005

Wernisaż Marty Zdunek

Wernisaż przedstawia prace Marty Zdunek będącej studentką Sopockiej

Szkoły Fotografii i UG. Zdjęcia wykonane głownie technika crossu są impresja na temat seksualności lub wolnych z nią skojarzeń. To seria obrazów, które złożone w całość tworzą historie zainspirowana światem seksualnych różnic.
Seksualność jest w nich potraktowana jako stan świadomości, który jest uzewnętrzniony przez płeć. Kartezjańskie "myślę wiec jestem" przeradza się w powierzchowne "jestem wiec wyglądam".
Społeczeństwo przyzwyczaja nas do odbierania ludzi zgodnie z ich stereotypowym wyglądem,z płcią ujawniającą się ich cielesnej budowie, a nie z własnym poczuciem tożsamości,zgodnej z wewnętrznym ja, lub z płcią mózgu. Z tego punktu widzenia,wygląd przestaje mieć jakiekolwiek znaczenie, ciało staje się tylko
nieistotnym narzędziem, wcieleniem duszy, która przyodziana w szmatki jest kompletnie fałszywa. Jednak nie kamuflowanie swojej odmienności spotyka się z odrzuceniem a przynajmniej z szyderczym śmiechem, tudzież z uwielbieniem płynącym z pewnych liberalnych kręgów ideowych.
Wernisaż jak i zdjęcia raczej nie wywołają tego śmiechu,są pewną zachętą do dyskusji na temat seksualności a także przerwaniem pewnego tabu, które juz dziś może nie szokuje ale nadal jest dalekie od błogiej akceptacji społeczeństwa.

Start godz.22.
Oprawa muzyczna Aleph& Arh+ [ambient - dub]
Wejście tylko na zaproszenia / ulotke oraz zapisy na listę gości / :prosimy przesłać nazwisko + imię na adres: nikt222@wp.pl z dopiskiem "Marta Zdunek" / wstęp 5 pln /
 14.05.2005

OPEN AIR BIRTHDAY PARTYWolna Pracownia PGR_ART / Kolonia Artystów
'OPEN AIR BIRTHDAY PARTY'
wernisaż Anny Lawrynowitz / Extreme art / foto - 'half and half kollektions' / 'anime US' / 'Stoczni Gdańskiej SA' /
PGR_ART / instalacja / wideo /
Mikołaj Robert Jurkowski / U_rodziny / instalacja /

Wejście przez wystawę Drogi Do Wolności od 20:00 do 24:00
Wstęp 10 pln
możliwość rezerwacji miejsc : nikt222@wp.pl z dopiskiem 'open air birthday party'

................................................................................................................................................................

OPIS projektu Anny Lawrynowitz:
'half and half kollektions' to cykl rozpoczęty serią zdjęć zainspirowanych i wykonanych w londyńskiej sklepo-galerii Primitif (od pierwszych japońskich zabawek elektronicznych), której założycielem jest Max. Wystrój stylizowanego wnętrza oraz zgromadzone przedmioty same układają się w kontrastowe zestawy, które z łatwością przekłada się na uniwersalne kontrasty ideologiczne. 'Half and half kollektions' to nie tylko czysto techniczny sposób prezentacji tematu, poprzez symetryczny podział kadru, ale przede wszystkim wyraźny podział na to, co dynamiczne
i statyczne (photos), to, co damskie i męskie (anime US) oraz kontrasty geometryczne w kadrach 'Stoczni Gdańskiej SA'. Kontynuacją cyklu stała się mutacja tematu, w postaci krótkiej animacji z wykorzystaniem elementów, na jakie napotkałam się mieszkając w Kolonii Artystów na terenie Stoczni Gdańskiej, biorąc udział w projekcie Extreme Art No.13. Odnalezione kadry / kontrasty /podziały ułożyły się, nie tak dosłownie,jak w fotografiach, w historię rzeczywistości zastanej, zaprezentowanej w sposób świadomie prymitywny, zamykając jednocześnie całość.

................................................................................................................................................................

MUZYCY:

Maciek Sienkiewicz
Maciek Sienkiewicz tworzy muzykę łącząc różne gatunki muzyczne: indus, hip hop i noise, grywane w Europie oraz w Stanach Zjednoczonych nawiązując liczne współprace muzyczne (Scanner, Sutekh Safety Scissors). Sienkiewicz jest również DJ, dziennikarzem piszącym szczególnie dla pisma Fluid oraz pracownikiem Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.
http://fluid.onet.pl

Dj Mini
Grywać zaczął w 1998r. zarówno indywidualnie jaki i w projekcie OLIVA 16 (razem z Evano - Norber Walczak, Jackiem Faleńczykiem, Pedro i Xeno). Zajmuje się produkcją muzyki i graniem z winyli. Przy tworzeniu inspiracje czerpie zewsząd: z otoczenia, relacji międzyludzkich, hałasu miejskiego...
W przypadku grania z winyli lubi niekonwencjonalne mixowanie z dynamiczną zmianą tempa, energiczne przejścia, wplatanie bardzo różnych dźwięków (od mszy papieskich po sygnały łowieckie).
Muzyka z jaką się utożsamia zamyka się w kręgach experymental'u, funk'u, 2step'u, elektro, click-techno i avant-garde.Należy do kolektywu twórców i odtwórców szeroko pojętej muzyki elektronicznej o nazwie Neotronika oraz do trójmiejskiej grupy Site rec, której załozycielem jest Deckard. Ostatnio utworzył duet dj-ski Grzywka Establishment razem z Luksem.
url: www.site-rec.com

Rado Bogash
Rado Bogash, grafik i Dj. Zaczynał grając techno, później house. Duży wpływ na wybór kierunku jego poszukiwań muzycznych miał wyjazd do Londynu, gdzie zainteresował się muzyką electro i clash 80’s. Po powrocie do Polski zajął się promowaniem kultury Vj i muzyki z gatunków: electro, 80's, clash, techhouse i italo disco. Jest twórcą cyklu imprez Trash IT które organizuje w całej polsce.

RASP
Dobry duch Personelu [ http://www.personel.info ]. Zawsze uśmiechnięty i zadowolony. Słucha elektroniki od zawsze. Ma rozległe zainteresowania muzyczne, ale na parkiecie oscyluje pomiędzy electro a techhousem, podlanymi konkretną dawką elektroniki i dziwnych dźwięków. Komponuje, razem z Cube'm prowadzi internetowy vinylshop techsounds.pl.